Ceny nájmů v Česku znovu rostou. Kde je činže nejnižší?
Bytů k pronájmu je nedostatek. Na dobrou nabídku musí zájemci čekat třeba i několik týdnů. Jen třeba v Praze se o jediný byt uchází desítky zájemců. Majitelé nájemních bytů jsou proto v obrovské výhodě a diktují si ceny. Ty se za poslední čtyři roky zvedly bezmála o čtvrtinu.
Už letos na jaře začalo nájemné zdražovat, a to napříč celou Českou republikou. Poslední data poradenské a technologické společnosti Deloitte (Rent Index) ukazují, že průměrná cena nájemného překročila hranici 300 korun za metr čtvereční. Odborníci na realitní trh se navíc shodují, že trend růstu cen nájemního bydlení bude pokračovat i v druhé polovině roku.
Ceny nájmů v září rostou
Za zdražování na konci prázdnin a ještě více pak v září může každoročně větší poptávka lidí. Stává se už skoro tradicí, že v tomto období jdou ceny nahoru. Na trhu totiž vrcholí celoroční špička zájmu, kdy se v jeden okamžik setkávají vysokoškolští studenti s běžnými klienty z řad domácností. Kdo další je mezi uchazeči o nájemní bydlení přibližuje ředitel společnosti Bezrealitky Martin Ponzer:
„Na trh míří další generace zejména mladých domácností, které odkládají nákup vlastního bydlení. Z druhé strany se pak zvyšuje počet zájemců u singles v podstatě všech věkových kategorií. Prostor pro růst cen navíc zdaleka není jen v Praze nebo Brně.“ Výrazně větší zájem je taky o nájmy v krajských městech – například v Olomouci, Plzni nebo v Českých Budějovicích.
Přetlak poptávky bude během září ještě gradovat. Někteří zájemci tak můžou mít problém se vůbec dostat na prohlídku bytu. Už během letních prázdnin se pomyslné fronty uchazečů prodlužovaly, kdy například v Praze se o jeden byt ucházelo více než 50 lidí.
Nejlevnější a nejdražší pronájmy: co říkají analýzy
Hned začátkem prázdnin se ceny pronájmů vyšplhaly dokonce na nejvyšší úroveň v historii. Podle analýzy platformy Valuo nejvíc poskočily ceny malých bytů v dobrém stavu. Z regionálního pohledu je pak největší posun v cenách vidět v Praze a Zlínském kraji.
Obecně se teď prodražuje zejména nájemní bydlení v univerzitních městech. Analytik realitního serveru Sreality.cz Štěpán Matějka zmiňuje, jak jsou aktuálně činže cenově dostupné. „Nejlevněji vychází pronájem malých samostatných bytů i vícepokojových bytů ke sdílenému bydlení v Ostravě, Opavě a Ústí nad Labem. Nejdráže naopak v Praze a Brně, kde je z hlediska počtu inzerátů nejvíce možností k bydlení.“
Podle analýzy Sreality.cz, která porovnávala mediánové ceny za inzerované pokoje, se ceny nájmů od loňska zvýšily až o 10 procent. Zatímco v Praze si zájemci oproti loňsku u nájmů za menší byty připlatí o 6,6 procent více, v Brně o 3,2 procenta a například v Olomouci se ceny nájemních bytů zvedly o zmíněných deset procent. A podobným tempem zdražují i větší byty určené k dočasnému bydlení – tedy typicky 2+1, 3+1 a 4+1. Právě u vícepokojových bytů nejvýrazněji poskočily ceny oproti loňskému roku v hlavním městě, následně v Ostravě a v Brně.
Nájem ve velkých městech představuje značný výdaj
Největší český realitní server Sreality.cz aktuálně inzeruje dvojpokojový byt v širším centru Prahy zhruba od 12 tisíc korun za měsíc (bez energií) a výše. Větší byt typu 3+1 nebo 3+kk je pak možné si pronajmout přibližně od 16 tisíc korun na měsíc. U většiny takových nabídek ale vychází měsíční nájemné nad 20 tisíc a ve vyhledávanějších lokalitách se lze setkat s nájmy bytů s touto dispozicí, u nichž měsíční nájem přesahuje i 30 tisíc korun měsíčně. K částce je navíc nutné připočítat další tisíce korun za služby a energie.
V Brně (Brno-město) začínají ceny za 2+1 nebo 2+kk zhruba na 11 tisíc korun (bez energií). Pokud by zájemci chtěli ještě o pokoj navíc, musí počítat s cenovkou kolem 16 500 korun (bez energií) a výše.
A například v Ostravě (Ostrava-město) pronajímatelé inzerují dvojpokojové byty přibližně od 5 tisíc korun za měsíc (bez energií), u nájemních bytů 3+1 nebo 3+kk pak začíná měsíční činže od 7 tisíc korun (bez energií).
Hypotéka nebo nájem? V Praze a Brně obrovský rozdíl
Asociace nájemního bydlení odhaduje, že ceny nájmů porostou do konce letošního roku jen velice pozvolna. To výrazně rychleji budou zdražovat byty. Podle indexu UlovDomov.cz, který porovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky a cenami za metr čtvereční, vychází vlastní bydlení v Praze a Brně dokonce dvakrát dráž než jsou náklady na nájemní byt.
Mladí chtějí vybavné byty
Lidé slevují ze svých požadavků. Podle realitních specialistů se na trhu udají byty nejenom všech velikostí, ale i nejrůznější kvality. Kvůli velkému zájmu se tak daří pronajímat i nemovitosti, o které dříve nebyl zájem.
Prázdné byty netáhnou, alespoň ne u mladší generace. Ta chce totiž bydlet už v připraveném bytu, jak doplňuje člen prezidia Asociace nájemního bydlení Stanislav Kubáček: „Kompletně vybavené byty chtějí buď velmi mladí, nebo velmi úspěšní lidé, kteří často dojíždějí za prací. Individuální pronajímatelé už přišli na to, že jim plně zařízený byt nejen umožní zvednout nájem, ale hlavně jim přivádí bonitní klientelu, o níž samozřejmě stojí.“
Na trhu se objevuje stále víc bytů, které namísto jednotlivců pronajímají společnosti. Ty často skupují celé bytové komplexy, které jsou třeba ještě ve výstavbě. Jde o takzvaný institucionální pronájem. Takové bydlení v novostavbách a projektech developerů ale zpravidla patří mezi ty dražší.
Dostupné bydlení od státu
Kvůli takřka přetrvávajícímu růstu cen nemovitostí a snížené dostupnosti půjček na bydlení se pro řadu domácností stalo téměř nemožné usilovat o vlastní bydlení. Tím pádem vzrostla poptávka po nájemních bytech i jejich ceny. Nabídka je tak nedostačující. K řešení bytové krize chce přispět stát dotačně-úvěrovým programem s názvem Dostupné bydlení.
Až 7 miliard korun má pomoci obcím nebo i dalším právnickým osobám k vybudování nájemních bytů – ať už v nově vzniklých domech, nebo v rekonstruovaných objektech. Nově by se díky programu na trhu mohlo objevit až 5 tisíc nových nájemních bytů především pro mladé rodiny nebo třeba seniory.
Podvodné inzeráty na vzestupu
Realitní specialisti upozorňují, že s nárůstem poptávky roste i počet podvodných inzerátů. Počet nekalých nabídek je aktuálně nejvyšší za poslední tři roky. Nejrizikovější jsou především pronájmy nabízené přes sociální sítě nebo bazarové platformy.