Hypotéka aktuálně: Kolik půjčují banky a jak vypadá typický klient?

Hypotéka

Hypotéka Zdroj: e15 (Midjourney)

Anna Jedlová

Hypotéku splácí zhruba každý třetí Čech. A přestože jsou úvěry stále relativně drahé, lidé si na bydlení půjčují častěji a větší částky. Jen loni banky poskytly hypotéky za 275 miliard korun, což je podle České bankovní asociace zhruba o 80 procent víc než rok předtím.

To, že někdo dluží, nutně neukazuje na špatnou finanční morálku. Jak vypadá typický klient banky? A kdo zvládá půjčky na bydlení splácet nejlépe? 

Jak vypadá typický hypoteční klient?

Průzkumy ukazují, že lidé zatížení hypotékou jsou finančně zodpovědnější. Častěji si spoří, investují a vytváří si finanční rezervy pro případ nenadálých situací. Mají založen například spořicí účet, penzijní připojištění nebo investují do podílových a nemovitostních fondů. Je u nich patrná i chuť investovat do nemovitostí. Pravidelně si spoří bezmála 70 procent hypotečních zákazníků.

Když jedna hypotéka nestačí

Bezmála pětina internetové populace starší 15 let aktuálně splácí alespoň jednu hypotéku. Ředitelka péče o klienty společnosti ResSOLUTION Klára Hoffmann ale upozorňuje, že s věkem se počet zadlužených zvětšuje: „Samozřejmě s rostoucím věkem, kdy lidé zakládají rodiny a řeší vlastní bydlení, se podíl těch, kteří mají úvěr na bydlení, zvyšuje – ve věku 25 – 54 let se to týká téměř třetiny.“ 

Většina hypotečních dlužníků splácí podle Hoffmannové jen jeden úvěr na bydlení. Desetina z těch, kteří aktuálně využívají hypotéku, si pak vzala více půjček tohoto typu.

Z čeho Češi nemovitosti pořizují?

Devět z deseti oslovených respondentů udává, že by chtěli bydlet ve vlastním. Řada Čechů si proto na nákup nemovitosti dlouhodobě šetří. Index budoucnosti bydlení od Komerční banky ukázal, že na pořízení bytu nebo rodinného domu si pravidelně ukládá peníze stranou přes 30 procent Čechů. Občas si odloží peníze bokem dalších 19 procent lidí. Zhruba polovina oslovených pak spoří na domov svým dětem.

Jaké částky si lidé na bydlení spoří?

Podle „Indexu“ si domácnosti dávají stranou mezi tisícem a dvěma tisíci korunami měsíčně. Vedle naspořené hotovosti pak Češi sahají i po úvěrech. Právě hypotéka vede v žebříčku oblíbenosti,  volí ji přibližně 40 procent lidí, úvěr ze stavebního spoření pak vybírá 16 procent lidí.

Doplňkovou roli hrají i půjčky od rodiny. Při financování bydlení si zvažuje od svých blízkých vypůjčit peníze necelých 10 procent Čechů. V průměru jde o částku kolem devadesáti tisíc korun. Méně časté jsou pak sumy nad 200 tisíc korun.

Kdo nemovitosti kupuje nejčastěji?

Jsou to hlavně mladé rodiny nebo páry okolo třiceti let, které tvoří víc než 70 procent ze všech zájemců o bydlení. Zbytek spadá na rodiny ve věku kolem padesáti let. Rozdíl je i v záměru nákupu. Zatímco mladá generace si pořizuje nemovitost většinou za účelem bydlení, starší klienti nakupují byty nebo domy jako investici nebo pro zajištění na stáří či pro svoje děti.

Kdo je nejvíc zadlužený?

Bezmála polovinu hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření v Česku splácí lidé mezi 35 a 44 lety. Průměrná výše dluhu na bydlení se v této věkové skupině obyvatel pohybuje kolem tři a půl milionu korun na jednoho klienta. Statistiky mapují Bankovní a Nebankovní registr klientských informací. Ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl dodává, že jde o relativně bezproblémové dlužníky: „Jde o skupinu dlužníků v produktivním věku, která je nejméně riziková, v posledních letech u ní narůstá objem úvěrů na spotřebu.“

Největší část dluhu (19 procent) splácí Pražané, naopak nejmenší podíl mají obyvatelé Karlovarského kraje. Jejich dluh z úvěrů na bydlení tvoří jen dvě procenta celkového objemu.

Jak drahé jsou hypotéky?

Nabídky bank jsou odlišné a rozdíly v měsíčních splátkách můžou být i v řádu několika tisíců korun. Hypoteční specialisté a makléři od začátku roku netrpělivě očekávají výraznější pokles úrokových sazeb a prolomení pětiprocentní hranice. V dubnu roku 2022 to bylo naposledy, kdy se průměrné nabídkové sazby úvěrů pohybovaly pod hranicí pěti procent. Nyní, po třech letech, jsou sazby totožné. V současnosti banky nabízejí nejvýhodnější sazby u tříleté fixace, kdy je možné získat nabídku pod zmíněnými pěti procenty.

Úrokové sazby – duben 2025
FixaceDo 80 procent LTVNad 80 procent LTV
1 rok5,03 procenta5,38 procenta
3 roky4,71 procenta5,07 procenta
5 let4,96 procenta5,31 procenta
10 let5,35 procenta5,64 procenta

Zdroj: Swiss Life Hypoindex

Pozn.: LTV („loan to value“) ukazuje, na jakou hypotéku klient dosáhne a jaký úrok dostane. Čím ví má vlastních úspor, tím nižší je hodnota LTV.

Na kolik vyjde měsíční splátka hypotéky?

Částka, kterou lidé měsíčně hradí za splátku hypotéky, vzrostla. Aktuálně se podle České bankovní asociace průměrná měsíční splátka zvedla bezmála na 22 tisíc korun. Růst souvisí se zdražováním nemovitostí. Zvedá se i celková částka, kterou si lidé od bank půjčují. Průměrně jde zhruba o čtyři miliony korun, což je průměrná hodnota nově poskytnuté hypotéky.

O jaké nemovitosti je zájem?

Lidé nejčastěji vyhledávají nemovitosti v cenovém rozpětí mezi třemi až čtyřmi miliony korun. Jde zejména o takzvané secondhandové byty nebo domy – tedy ty z druhé ruky. Obecně se podle portálu Hyponamiru.cz nejvíc prodávají dvoupokojové byty okolo 60 metrů čtverečních, u rodinných domů pak zájemci preferují hlavně bungalovy s rozlohou kolem 100 metrů čtverečních a menším pozemkem.

Kolik dáte za nemovitost?

Ceny starších nemovitostí stoupají. Podle portálu Sreality.cz se nejvíc zvedly nabídkové ceny v Moravskoslezském kraji (+26 procent), kde za metr čtvereční zaplatíte 53 766 korun. Obdobně se zvýšily i cenovky v Karlovarském kraji (+24 procent), kde metr čtvereční vyjde na 50 458 korun. Následuje pak Jihomoravský kraj (+22 procent) s cenou za metr čtvereční 89 355 korun. A například v Praze se cenovky zvedly oproti loňskému roku o 14 procent. Metr čtvereční tu stojí 138 193 korun – nemovitosti tu zůstávají jednoznačně nejdražší z celé republiky. A zdražují třeba i byty v panelácích.

Hypoteční kalkulačky e15

Vypočítat měsíční splátky hypotéky můžete pomocí online kalkulačky. Ta používá stejný způsob výpočtu jako banky. Druhá kalkulačka bude zajímat ty, kdo zvažují refinancování hypotéky.

VIDEONa každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, říká šéf Bezrealitky Meyer v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Na každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, říká šéf Bezrealitky Meyer • e15