Zapomenuté pozemky za miliardy jsou znovu ve hře. Nepatří vám některý?

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Vacková Anna

onk

Projekt Česká země, který v roce 2023 skrze svoji interaktivní mapu pomohl najít lidem a zachránit stovky pozemků před propadnutím státu, nyní obnovuje svou činnost.

Důvodem je situace, kdy v lednu 2024 stát převzal 16 300 hektarů půdy. Většinou šlo o pozemky po zemřelých majitelích, které nebyly zaznamenány v dědických procesech. I po převzetí státem existuje možnost, jak je získat zpět. Nově se zaměří na pomoc dědicům v soudních sporech ohledně vlastnictví, když už tyto pozemky přešly pod státní správu.

V roce 2012 přijala Česká republika zákon reagující na velké množství opuštěných pozemků bez jasného majitele. Tento zákon říká, že pokud vlastník po dobu 10 let nevyužívá svá vlastnická práva, nemovitost se považuje za opuštěnou a stát ji převezme. Lidé se sice přihlásili o stovky takovýchto pozemků. Přesto v lednu 2024 bylo státu předáno přibližně 120 tisíc parcel o celkové ploše 16 300 hektarů, což představuje hodnotu přes 10 miliard korun.

Stále existuje možnost získat propadnuté pozemky zpět

Projekt Česká země se opírá o názory odborníků doc. JUDr. Filipa Melzera a doc. JUDr. Petra Tégla, kteří se touto problematikou dlouhodobě zabývají. Tito experti tvrdí, že i pozemky, které byly na začátku roku 2024 zapsány jako státní majetek, lze teoreticky ještě zachránit. Podle nich desetileté nevyužívání vlastnického práva je pouze domněnka opuštění, kterou lze vyvrátit, například dokázáním, že majitel o svém vlastnictví nevěděl.

V reakci na to projekt obnovuje svoji činnost a využívá data ÚZSVM z roku 2022 k zobrazení zapomenutých pozemků. Celkem se jedná o 160 tisíc parcel, z nichž 80 procent přešlo k 1. lednu 2024 pod stát, a právě o ty se stále dá bojovat. Projekt nyní také poskytne pomoc dědicům při získávání dokumentace a případném financování soudních sporů o určení vlastnictví, protože ÚZSVM pozemky nevydá automaticky a je třeba je získat soudní cestou. Odměnu za tuto činnost zájemci zaplatí pouze v případě úspěchu.

Standardně si údaje o všech nemovitostech, pozemcích a stavbách nacházejících se na území České republice můžete vyhledat v Katastru nemovitostí ČR (KN). Najdete zde nejen velikost, ale také jméno majitele případně věcné břemeno nebo zástavu, geometrické plány, prohlášení vlastníků nebo kolaudační rozhodnutí.