Nové ceny elektřiny. V roce 2020 si připlatíme 5 až 7 procent | E15.cz

Nové ceny elektřiny. V roce 2020 si připlatíme 5 až 7 procent

Jana Poncarová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zdražování elektřiny ještě není u konce. Dodavatelé nyní ladí ceníky pro rok 2020 a Energetický regulační úřad už oznámil navýšení regulovaných položek.

Podle nového cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zdraží regulovaná část elektřiny pro domácnosti v průměru o 1,3 procenta. V případě plynu regulované položky narostou jen mírně, a to o 0,53 procenta. Zemní plyn by na rozdíl od elektřiny podle analytiků v dalším období zdražovat neměl.

Rostou náklady na distribuci

Zdražení regulovaných položek ERÚ zdůvodnil nárůstem nákladů na přenos a distribuci energií. Do přenosových a distribučních soustav se investuje a tyto investice je třeba pokrýt. „Významnou roli hrají také rostoucí ceny silové elektřiny, které se odrážejí zejména v nákladech na krytí ztrát. Naopak mírně poklesla položka na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ konstatuje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Jak budou vypadat konečné ceny pro zákazníky, bude jasné až v průběhu prosince. V tu dobu totiž dodavatelé postupně uveřejní ceníky za dodávku energií na rok 2020, ve kterých zohlední zvýšenou regulovanou cenu.

„Do ceníků dodavatelé promítají také vývoj cen energií na burzách, kde nyní cena elektřiny klesá. Odhaduji, že její cena pro koncové zákazníky celkově vzroste zhruba o 5 procent, zatímco u plynu by měla zůstat stabilní,“ dodává Tomáš Suchý, energetický analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Podle Suchého je obtížné predikovat další vývoj ceny elektřiny, protože záleží na řadě faktorů.

Navýšení elektřiny podle tarifu

Výše ceny elektřiny po novém roce bude záležet i na tom, jaký tarif lidé mají. Úpravy ceníků budou podle analytika Jiřího Gavora ze společnosti ENA různorodé. „Zejména odběry pro běžnou spotřebu, které zdražily již loni, mohou zůstat i na stejné ceně. U topných tarifů, které byly dosud z konkurenčních důvodů spíše chráněny, se už letos zdražení projeví nárůstem i nad 5 procent. V některých případech proto půjde až o tisíce korun navíc,“ uvádí.

Dodavatelé upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. Úpravy cen budou proto různorodé podle toho, jaký druh smlouvy mají lidé uzavřený a k čemu všemu danou komoditu využívají. Lidé ale vždy mají možnost dodavatele změnit. Zvlášť při vyšší spotřebě může být rozdíl stovky až tisíce korun ročně.

Především u elektřiny by regulovaná složka ceny měla zmírnit dopady očekávaného růstu obchodní položky, kterou stanovují dodavatelé a odráží se v ní jejich nákupní strategie i cenová politika. V případě domácností regulovaná složka ceny elektřiny tvoří něco málo přes 53 procent z výsledné ceny.

Zdražení pod úrovní inflace

Průměrné nárůsty regulovaných složek cen energií pro rok 2020 se pohybují pod úrovní inflace. „Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Oproti loňskému cenovému rozhodnutí se například průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ doplňuje Stanislav Trávníček.

Toho si všímá i analytik Petr Woff z portálu KupníSíla.cz. Poukazuje přitom na to, že inflace se drží nad 2 procenty. „Naopak mzdy a důchody meziročně stoupají o 7 procent, tedy několikanásobně rychleji než výdaje za energetickou infrastrukturu. Až svoje ceny aktualizují dodavatelé, tedy prodejci samotné energie, vzhledem k burzovním trendům může elektřina od Nového roku 2020 celkově zdražit právě o 7 procent, zatímco plyn může stagnovat nebo zlevnit,“ říká.

Autor: Jana Poncarová

Mzdová kalkulačka