Tři čtvrtiny Čechů jsou se svým bydlením spokojeny, zjistila Hypoteční banka | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Tři čtvrtiny Čechů jsou se svým bydlením spokojeny, zjistila Hypoteční banka

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Ten zbytek už na hypotéku nedosáhne, opáčili by škarohlídové. Ideálem je dům s garáží a zahradou blízko práce i školy. 

Češi si podle průzkumu bydlí poměrně dobře, nejvíce si na svých domovech pochvalují praktické záležitosti. Je to především dostupnost školek a škol (44 procent), velikost bytu nebo domu (41 procent), dojezdová vzdálenost do práce (40 procent) nebo okolní prostředí a dopravní spojení (38 procent).

Zase tak růžové to ale není, pětina dotázaných není spokojena se stavem svého obydlí a jeho vybavením. Když se však oprostíme od konkrétních věcí, které nám vyhovují či ne, dostaneme velmi pozitivní čísla: se svým bydlením je totiž spíše spokojeno či rozhodně spokojeno 74 procent dotázaných.

Trochu jsme zbohatli, Západ ale stále zůstává v nedohlednu

I když převažuje spokojenost, neznamená to, že by lidé nechtěli své domácnosti vylepšit. 6 z 10 dotázaných plánuje nějakou změnu, nejčastěji jde o rekonstrukci, kterou chystá polovina Čechů. Koupi nového domu nebo bytu plánuje 16 procent dotázaných. Čtvrtina tyto změny plánuje provést do roka, 6 z 10 lidí v rozmezí jednoho roku až pěti let.

Mezi největší přání Čechů spojených s bydlením patří život v domě, ideálně s garáží nebo parkovacím místem. Vhod by přišla také velká zahrada a ekologické bydlení v pasivním či nízkoenergetickém domě.

Kreditní karty a vše o nich. Kdo s nimi dovede zacházet, vydělá. Ostatní nechť platí „debetkou“

Na opačné straně se octlo bydlení ve městě a bytě – zde respondenti preferovali život na vesnici i před bydlením v malém městě. Celkem 28 procent dotázaných by navíc rádo žilo v novostavbě.

 

Mzdová kalkulačka