Zájem Čechů o dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla je letos rekordní

Orientace střechy se solárními panely

Orientace střechy se solárními panely Zdroj: iStock

Dobíjení elektroauta
Rodinné domy v Libeři mají instalované solární panely
3
Fotogalerie

Zájem o dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku je v souvislosti s energetickou krizí a vysokými cenami v letošním roce rekordní. Stát na nich zatím za první tři čtvrtletí roku vyplatil dohromady více než 2,5 miliardy korun, což je půldruhé miliardy více než za celý loňský rok. O stovky procent narostl ve srovnání s loňskem i počet samotných žádostí, kterých stát letos dostal zatím zhruba 46 tisíc. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má dotační programy na starosti. Podle odborníků dotace za celý letošní rok dosáhnou proti loňsku čtyřnásobku.

Peníze jsou rozdělovány z tzv. kotlíkových dotací a programu Nová zelená úsporám. Poptávka je zejména o peníze na fotovoltaiku. SFŽP za letošní rok eviduje do konce září 35 621 žádostí o příspěvek na domácí elektrárny. To je proti celému loňskému roku nárůst o 300 procent. O peníze na tepelná čerpadla zatím letos požádalo 12 001 lidí, což je proti loňsku o 275 procent více.

S tím se zvyšuje i množství vyplacených peněz. Zatímco za celý rok 2021 bylo v obou dotačních programech vyplaceno 119 milionů korun na tepelná čerpadla a zhruba 869 milionů korun na fotovoltaiku, za letošní první tři čtvrtletí je suma vyplacených dotací na tepelná čerpadla 553 milionů korun a na fotovoltaiku 1,95 miliardy korun.

“Hlavní motivace tohoto raketového růstu je snaha o nezávislost a úspora. Lidé mnohem více přemýšlejí o výdajích do budoucna a místo financí na účtě, které jim požírá inflace, raději investují do budoucnosti,” popsala důvody růstu Markéta Chrbolková ze společnosti Schlieger, která poskytuje řešení tepelných čerpadel a fotovoltaiky.

Podle ní lze nyní od prosince do února očekávat kvůli klimatickým podmínkám pokles v počtu montáží fotovoltaických panelů a zřejmě i tepelných čerpadel. "O to intenzivnější ale bude v tomto období administrativní příprava projektů. Zájem o nové formy úspory energií bude z našeho pohledu trvat i v roce 2023. Hodně bude záležet i na tom, s jakými finálními změnami z hlediska dotací přijde česká vláda," dodala Chrbolková.