Daň z nabytí nemovitosti: Vše, co potřebujete vědět | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zrušení daně z nabytí nemovitosti. Co změny přinesou v praxi?

Kamila Ondráčková

Vláda schválila balíček daňových opatření, od něhož si slibuje rozpohybování trhu s nemovitostmi a z dlouhodobého hlediska také zlepšení dostupnosti vlastního bydlení. Nová regulace nyní míří do Poslanecké sněmovny. Poslední známá podoba zachovává daňové odpočty i u nových hypoték až do konce roku 2021.

Nečekaně rychle se nyní mimo jiných opatření ohledně zmírnění dopadů spojených s nouzovým stavem a koronavirem dostalo i na zrušení jedné z hojně diskutovaných daní – daně z nabytí nemovitých věcí. Co může tato změna v praxi přinést v oblasti financování bydlení?

Výše daně z nabytí nemovitých věcí v současné době činí čtyři procenta a je splatná do třech měsíců od nabytí nemovitosti. Pro kupující se jedná o významnou částku v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun. Podle tohoto návrhu je zrušení daně platné i zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví v prosinci 2019 a později. Kdo daň již zaplatil, může si požádat o vrácení přeplatku, který mu takto vznikne.

„Je třeba mít ale na paměti, že se zatím jedná o návrh zákona, který bude projednáván ve standardním legislativním procesu. Tedy ve třech čteních v Poslanecké sněmovně a v případě schválení i v Senátu. Naprosto přesné nastavení a dopady zákona budou jasné až po případném podpisu prezidentem České republiky,“ komentuje Jan Lener, ředitel komunikace firmy Broker Consulting.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti pohledem makléřů a daňových poradců

Může zrušení daně z nabytí nemovistosti rozhýbat trh?

Trh s nemovitostmi kvůli pandemii Covid-19 dramaticky zpomalil a zrušení daně z nabytí nemovitosti může mít jistě pozitivní vliv na jeho opětovné rozpohybování. Otázkou ovšem je, jak rychlý a jak velký celkový efekt bude.

„Nesmíme zapomínat, že nemovitosti si lidé pořizovali ve výrazné většině případů za pomoci hypoték, nikoliv kompletní úhradou z vlastních zdrojů. A získat hypotéku nebude pro určitou část zájemců jednoduché. Problémy budou mít především ti, kteří pracují či podnikají v ohrožených odvětvích. Už teď se začíná zvyšovat nezaměstnanost a banky jsou a budou dál obezřetné v poskytování hypoték,“ míní Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust.

Hypoteční kalkulačka 2020: výpočet splátky a úroků >>>

Naopak zrušení daňových odpočtů z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření podle Bečičky reálně prodraží pořízení novostaveb (kde se daň z nabytí nemovitosti neplatí), výstaveb a rekonstrukcí s pomocí úvěru.

Daň versus odečet

Zrušení daně je spojeno se zrušením možnosti uplatňovat si úroky zaplacené z úvěrů na bydlení jako nezdanitelnou část základu daně. Zjednodušeně řečeno poplatník si již nebude moci odečíst objem úroků zaplacených na úvěrech na bydlení z daní, takže se mu nevrátí 15 procent z této částky. „Celkově se může jednat o vyšší částky, než kolik činí daň z nabytí nemovitostí. Například při koupi nemovitosti za 2,5 milionu kupující ušetří okamžitě 100 tisíc na dani z nabytí, v průběhu následujících 30 let splácení ale ušetří dalších cca 155 tisíc na dani z příjmu,“ uvádí Václav Šimek, specialista na financování bydlení Freedom Financial Services. „Přesto pokud bych si měl vybrat, zda daň z nabytí zachovat nebo ji zrušit současně s daňovým odečtem úroků z úvěrů na bydlení, pak bych volil i tak zrušení daně z nabytí nemovitostí, protože ta jednorázová úspora na začátku je citelnější a pro kupující je to o komplikaci méně,“ dodává Václav Šimek.

Chystáte se stavět či rekonstruovat? 5 rad v nejisté době

Obdobný pohled na věc má i místopředseda Gepard finance David Eim: „Je rozhodně pozitivní, že kupujícímu zůstane v peněžence o čtyři procenta kupní ceny více peněz. Byt za pět milionů korun znamená ušetření 200 tisíc korun. To jsou slušné peníze. Ale jakési nedostatky v tom cítím. Samozřejmě hlavně v oblasti daňových odečtů po roce 2021.“

Příklady výše daně z nabytí nemovitosti a orientační daňové úspory na zaplacených úrocích (uvažovaná úroková sazba tři procenta, průměr za dobu splatnosti úvěru)

Návrh zákona myslí prozatím i na odečty úroků

Aktuální podoba vládního návrhu prozatím počítá s přechodným obdobím, kdy i přes zrušenou daň ponechá i možnost odečtu úroků. Lidé, kteří investují do vlastního bydlení v období od prosince 2019 do konce roku 2021, by tak neplatili čtyřprocentní daň a současně by si mohli po celou dobu splácení úvěrových závazků odečítat zaplacené úroky z daňového základu. Podle Václava Šimka tak bude do konce roku 2021 pokračovat zvýšený zájem všech těch klientů, kteří plánovali investice do vlastního bydlení s využitím financování úvěrem a budou nadále v dobré ekonomické kondici, aby jim financování bylo poskytnuto.

Duben přinesl levnější hypotéky. Davy zájemců se ale do bank nehrnuly

„Tento vývoj bude podpořen i dalším mírným snižováním úrokových sazeb. Rozhodně nyní nelze očekávat jejich postupný dlouhodobý růst, o kterém se mluvilo ještě před současnou pandemií,“ předpokládá Šimek.

Časový test se prodlouží

Další důležitou lhůtou vyplývající z návrhu nového zákona je konec roku 2020. Kdo stihne pořídit nemovitost ještě letos, bude mít tzv. časový test dle stávajících pravidel, tj. při prodeji nemovitosti za déle než pět let od pořízení mu nevznikne povinnost z případného zisku zaplatit daň z příjmu. Časový test od příštího roku ale bude prodloužen na deset let.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka