Valorizace důchodů bude v příštím roce vyšší než letos. Podle opozice je to ale pořád málo
Skoro o dvojnásobek oproti letošku si mají od ledna příštího roku polepšit senioři v rámci pravidelné valorizace důchodů. Odhad vychází z aktuálních údajů Národní rozpočtové rady. Podobné číslo předpokládá i ministerstvo práce a sociálních věcí, byť ještě čeká na přesná data rezortu financí. Opozice trvá na tom, že penzijní reforma lednové valorizace osekala, a slibuje její důkladnou revizi.
Zatímco od letošního ledna důchod v průměru stoupl o 360 korun, od příštího roku se má podle rady zvednout o 650 korun. „Předpokládáme, že se budeme zhruba pohybovat kolem této úrovně,“ řekla e15.cz šéfka odboru komunikace ministerstva práce Kateřina Procházková.
Zdůraznila nicméně, že úředníci zatím nedisponují veškerými potřebnými daty k přesnému výpočtu lednového nárůstu penzí. „O konkrétní výši valorizace důchodů pro rok 2026 budeme informovat ve čtvrtek odpoledne,“ dodala Procházková.
Důchodcovská inflace má být 3,1 procenta
Při výpočtu řádné valorizace starobních nebo invalidních penzí hrají roli tři ukazatele: průměrná mzda, růst reálných mezd a inflace domácností důchodců. Ty mají jiný spotřební koš než domácnosti s dětmi, které platí například zájmové kroužky nebo sportovní aktivity. Oproti tomu senioři zase více vydávají hlavně za léky. Běžná inflace a takzvaná důchodcovská inflace se zpravidla liší o nízké desetiny procenta. Například v lednu 2025 byla běžná inflace 1,3 procenta, ta důchodcovská pak 1,7 procenta.
Při výpočtu valorizace penzí v lednu 2026 bude hrát roli součet meziměsíční inflace od července 2024 do června 2025. „V našem propočtu předpokládáme důchodcovskou inflaci 3,1 procenta. Vyšel nám zatím předběžný odhad, že od příštího ledna by měl být nárůst důchodů asi 649 korun, takže poměrně výrazný,“ popsal České televizi analytik Národní rozpočtové rady (NRR) Michal Hlaváček.
Důchodové kalkulačky na e15
Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:
Pokud se výpočty NRR potvrdí, překročí výše průměrného důchodu 21 700 korun měsíčně. Rezort práce ujišťuje, že seniorům, invalidům nebo sirotkům je i po schválení penzijní reformy nadále zaručen pravidelný růst důchodů.
Na druhé straně se ale už do valorizace nezapočítává polovina růstu reálných mezd, ale jen třetina tohoto navýšení. V zákoně o důchodovém pojištění je navíc stanoveno, že růst reálných výdělků musí nejprve vyrovnat předchozí pokles, než je možné ho do valorizace zahrnout. A protože se to ještě nestalo, budou se od ledna 2026 zvyšovat penze právě jen o inflaci.
ANO i SPD nabízejí penzistům více peněz
Starobní důchodci, a zvlášť ti ve věku nad 80 let, jsou jasnou voličskou skupinou hnutí ANO či SPD. Obě formace ujišťují, že valorizační vzorec vrátí do původní podoby, který platil před uzákoněním penzijní reformy. Možných úprav vzorce je ale více.
Hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil nedávno pro e15.cz odhadl, že změna valorizací by v maximalistické variantě stála nižší desítky miliard korun ročně. Umírněnější podoba by stála jednotky miliard.
Šéf ANO Andrej Babiš označuje potřeby seniorů za „absolutní prioritu“. A minulý měsíc dal na stůl několik konkrétních čísel, aniž by ale řekl, kde by na sliby vzal peníze. „Přidáme k důchodům od 80 let 500 korun měsíčně, od 85 let tisíc korun, od 90 let 1500 korun a od 95 let 2000 korun měsíčně,“ předestřel.