Většina důchodů vzroste o téměř 700 korun, průměrná penze se přiblíží 22tisícové hranici

Průměrný starobní důchod by měl v lednu 2026 dosáhnout necelých 21 850 korun,“ uvádí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Průměrný starobní důchod by měl v lednu 2026 dosáhnout necelých 21 850 korun,“ uvádí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zdroj: e15 (Midjourney)

Pavel Otto
Diskuze (8)

Ministerstvo práce a sociálních věcí zpřesnilo odhad Národní rozpočtové rady o lednové valorizaci důchodů. Nová čísla vycházejí ještě o něco lépe. Už je prakticky jisté, že si senioři oproti letošnímu zvýšení skoro dvojnásobně polepší, byť si mnozí stěžují, že nárůst nepokryje ani inflaci. Na výraznější přidání kolem tisícikoruny pak dosáhne zhruba 150 tisíc lidí s nadprůměrnými penzemi.

Od začátku příštího roku se budou stejně jako v uplynulých letech valorizovat nejen starobní, ale také invalidní a pozůstalostní důchody. „Podle našeho kvalifikovaného odhadu půjde u průměrného starobního důchodu o 656 až 672 korun, přesné číslo budeme znát na začátku září. Průměrný starobní důchod by tak měl v lednu 2026 dosáhnout necelých 21 850 korun,“ uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Růst mezd se stále nezapočítává

Zvýšení v řádném lednovém termínu se vypočítává na základě dat o růstu cen seniorských domácností, tedy o takzvanou důchodcovskou inflaci. Podle Jurečky se nepředpokládá, že se do valorizace promítne i posílení reálných mezd, protože ještě nebyl dorovnán jejich pokles z předchozích let, který do minulých valorizací nevstupoval.

Spolu s důchodcovskou inflací je výše výdělků druhým ukazatelem pro stanovení pravidelné lednové valorizace. Nově se má započítávat třetina růstu mezd, dříve to byla polovina. I když podle Českého statistického úřadu v minulém roce mzdy stouply o 4,6 procenta, seniorům to nijak nepomůže. Problém je v tom, že v předchozích dvou letech z důvodu velmi vysoké inflace výrazně klesaly.

V zákoně o důchodovém pojištění je stanoveno, že navýšení mezd musí nejprve vyrovnat předchozí pokles, než je možné ho do valorizace promítnout. A protože to se ještě nestalo, porostou penze od ledna 2026 jen o důchodcovskou inflaci. 

Důchodové kalkulačky na e15

Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:

Podle dřívějších prognóz mělo k obratu dojít až v roce 2028. Pokud by se však mzdy zvedaly podobně jako loni, mohla by se třetina tohoto zvýšení promítnout do valorizace starobních, invalidních a pozůstalostních penzí už v lednu 2027. 

„Stále platí, že už teď, stejně jako každý rok, jsou důchody nejvyšší v historii. Zároveň postupně nabíhají důležitá opatření, která jsou součástí důchodové reformy,“ zdůrazňuje šéf rezortu práce.

Postup ministerstva tento týden už počtvrté potvrdil Ústavní soud, když odmítl návrh opozice na zrušení důchodové reformy. 

ANO nabízí penzistům více peněz

Starobní důchodci, a zvlášť ti ve věku nad 80 let, jsou jasnou voličskou skupinou hnutí ANO či SPD. Obě formace ujišťují, že valorizační vzorec vrátí do původní podoby, který platil před uzákoněním penzijní reformy. Možných úprav vzorce je ale více.

Hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil nedávno pro e15 odhadl, že změna valorizací by v maximalistické variantě stála nižší desítky miliard korun ročně. Umírněnější podoba by stála jednotky miliard.

Šéf ANO Andrej Babiš označuje potřeby seniorů za „absolutní prioritu“. A minulý měsíc dal na stůl několik konkrétních čísel, aniž by ale řekl, kde by na sliby vzal peníze: „Přidáme k důchodům od 80 let 500 korun měsíčně, od 85 let tisíc korun, od 90 let 1500 korun a od 95 let 2000 korun měsíčně.“

Vstoupit do diskuze (8)