Od roku 2020 podraží tabák, alkohol a hazard | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Od roku 2020 podraží tabák, alkohol a hazard

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Stát od příštího roku zvedne daň z neřesti, chce tak bojovat proti závislostem.

Dle návrhu Ministerstva financí má vzrůst spotřební daň z půl litru 40procentního alkoholu z 57 na 64,50 koruny, lahev tvrdého alkoholu tak podraží zhruba o 11 korun. V případě spotřební daně z cigaret je mechanismus zdražování složitější, krabička může podražit zhruba o 15 korun.

Zdražování se vztahuje i na doutníky, tabáku ke kouření, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků. Pro jednoduchost uvažujte zvýšení sazby spotřební daně o 10 procent. Zdražováním chce stát bojovat proti závistlostem (prezentace).

Ministerstvo financí chce digitální daň pro Facebook a spol.

Součástí balíčku je také úprava sazeb daně z hazardních her. Dále se navrhuje zvýšení sazby z 23 procent na 25 procent pro dílčí daň z kursových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23 procent na 30 procent pro dílčí daň z loterií, bing a tzv. živých her.

Na spotřební dani z lihu inkasoval stát v roce 2018 7,9 mld. korun, na spotřebí dani z tabákových výrobků 58,8 mld. korun a 9,8 mld. korun to bylo na hazardu. Při průměrném navýšení okolo deseti procent lze očekávat výnos navíc ve výši zhruba sedm miliard korun.

Apple Pay na vlastní kůži: prostě to funguje. Platit iPhonem může každý

Jsem moc rád, že Ministerstvo financí vyslyšelo naše volání. Zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol dlouhodobě doporučuje i WHO a OECD. Podle poslední zprávy OECD z července 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké. Vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy,“ dodal ministr zdravotnictví.

 

Mzdová kalkulačka