Odstupné v roce 2025: Jaké změny přinesla novela zákoníku práce?
Odstupné je jedním z nejdůležitějších nástrojů ochrany zaměstnanců při ukončování pracovního poměru, zaměstnavatelé jej zase často využívají jako motivační nástroj pro snížení fluktuace či jako prostředek smírného rozvazování pracovního poměru. Od letoška platí u odstupného několik novinek.
V článku se dozvíte:
- Jak vysoké je odstupné při ukončení pracovního poměru v roce 2025?
- Co přesně stanovuje zákoník práce?
- Jak provést výpočet výše odstupného?
- Jaké změny a novinky zavedla novela?
Novela zákoníku práce začala platit v červnu 2025
Flexinovela zákoníku práce, která vešla v platnost letos 1. června, přinesla zaměstnavatelům pozitivní změnu s ohledem na finanční náhradu při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů. Nově je kompenzace zaměstnancům hrazena ze zákonného pojištění zaměstnavatele, což pro firmy znamená snížení nákladů i zjednodušení procesu.
Další ze zásadních změn pro zaměstnavatele i zaměstnance je změna běhu výpovědní doby, která nově začíná běžet dnem doručení výpovědi, nikoliv až prvním dnem následujícího měsíce. Vzhledem k tomu může dojít ke zkrácení času na zpracování a výplatu odstupného. Pro zaměstnavatele to znamená nutnost přenastavení interní komunikace s mzdovou účtárnou či payroll poskytovatelem, případně s dotčenými zaměstnanci dojednat pozdější datum vyplacení odstupného.
Odstupné jako ochrana i motivace zaměstnanců
Změn se však prostřednictvím flexinovely dočkalo i samotné odstupné, jehož účelem je nahradit zaměstnanci ztrátu příjmu a poskytnout mu finanční zajištění po dobu hledání nového zaměstnání. Z tohoto důvodu představuje jeden z nejdůležitějších institutů ochrany zaměstnanců při rozvázání pracovního poměru bez jejich zavinění, tedy z organizačních či ze zdravotních důvodů souvisejících s předchozí prací.
Vzhledem k tomu, že je odstupné osvobozeno od odvodů na sociální a zdravotní pojištění, je zpravidla zaměstnavateli vnímáno pozitivně. Často funguje jako prostředek ke smírnému rozvazování pracovního poměru při řízených odchodech a dohodách. „V takových případech je navíc běžné, že firmy zákonem danou výši odstupného ještě dobrovolně navýší. Někteří zaměstnavatelé rovněž prostřednictvím navyšování odstupného například podle odpracovaných let odměňují loajalitu zaměstnanců. Odstupné se tak stává i nástrojem pro snižování fluktuace,“ popisuje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.
Výpočet výše odstupného v roce 2025
Výše odstupného se odvíjí od délky trvání pracovního poměru u stejného zaměstnavatele:
- Pracovní poměr kratší než 1 rok: nárok na odstupné ve výši 1 průměrného měsíčního výdělku.
- Pracovní poměr trvající 1 až 2 roky: nárok na odstupné ve výši 2 průměrných měsíčních výdělků.
- Pracovní poměr delší než 2 roky: nárok na odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních výdělků.
Nová koncepce náhrady při odchodu ze zdravotních důvodů
Zásadní změna, kterou flexinovela v oblasti odstupného přinesla, se týká rozvázání pracovního poměru zaměstnance – ať už dohodou, nebo výpovědí – ze zdravotních důvodů, tedy například pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí.
„Dle flexinovely se v těchto případech již nejedná o odstupné ve smyslu ustanovení § 67 zákoníku práce, ale nově dle § 271ca o jednorázovou náhradu při skončení pracovního poměru,“ upozorňuje advokát Miroslav Hnilica z advokátní kanceláře Spring Walk. Tato náhrada zůstává jako dříve ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku, ale nově je hrazena ze zákonného pojištění zaměstnavatelů.
„Zaměstnanci tuto náhradu buď vyplatí zaměstnavatel, který si následně u pojišťovny spravující jeho zákonné pojištění uplatní refundaci, nebo ji po předchozím zplnomocnění zaměstnavatelem uhradí přímo pojišťovna. Tento nový koncept zaměstnavatelům přináší významné zjednodušení a také snížení nákladů,“ dodává Anna Kevorkyan.
„Přestože flexinovela začala platit od 1. června 2025, nová náhrada náleží namísto odstupného rovněž zaměstnancům, kteří sice obdrželi výpověď či uzavřeli dohodu o rozvázání pracovního poměru ze zdravotních důvodů před účinností flexinovely, avšak jejich pracovní poměr skončil až po 1. červnu tohoto roku,“ doplňuje advokát Miroslav Hnilica z advokátní kanceláře Spring Walk.
Patří však připomenout, že nárok na jednorázovou náhradu při skončení pracovního poměru nepřipadá zaměstnancům, kteří pracují na základě dohod konaných mimo pracovní poměr, tedy například na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.
VIDEO: Začínal v obýváku, teď je Vladimír Velebný miliardářem. Jeho Contipro nestačí vyrábět a chystá linku za miliardu.
