Vstupní lékařská prohlídka od června: Kde zpřísní a pro koho nebude povinná?

Lékařské prohlídky před nástupem do zaměstnání, ilustrační foto

Lékařské prohlídky před nástupem do zaměstnání, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

onk

Od 1.6. 2025 se mění pravidla pro vstupní lékařské prohlídky. Než nastoupíte do nové práce, možná už vás nebude čekat povinná návštěva lékaře – záleží, jakou práci budete vykonávat. Nová pravidla uleví některým zaměstnancům, jiným naopak přinesou přísnější podmínky. Co přesně se mění a koho se to týká?

Novela upřesňuje, že povinná vstupní lékařská prohlídka se bude týkat jen některých pozic. Konkrétně těch, které spadají do 2. nerizikové kategorie, 2. rizikové, 3. nebo 4. kategorie práce – příkladem může být obsluha hlučných strojů, práce s chemikáliemi, či také práce převážně ve stoje.

„Prohlídka bude povinná také tehdy, pokud provedení prohlídky či zdravotní podmínky pro výkon zaměstnání stanoví jiný právní předpis, například pro řidiče z povolání nebo příslušníky bezpečnostních sborů,“ upozornil advokát Filip Glézl z advokátní kanceláře Spring Walk.

Pokud jde o práci zařazenou do 1. kategorie – tedy například administrativní pozice nebo lehká ruční práce v kanceláři – vstupní lékařská prohlídka už nebude automaticky povinná. „Nebudete tedy muset absolvovat zbytečné prohlídky, které dříve byly povinností i u nerizikových pozic. Zaměstnavatel si ale prohlídku může nadále vyžádat dobrovolně, a pokud tak udělá, musí vám vystavit žádanku a po nástupu uhradit náklady,“ upozorňuje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

Zpřísnění pro dohodáře

Zaměstnanci pracující na dohodu (DPP, DPČ) se musí připravit na zpřísnění. Novela ruší dosavadní výjimku pro práce v nerizikové 2. kategorii – i v takových případech pro vás teď bude vstupní prohlídka povinná. Pro brigádníky to může znamenat dodatečnou povinnost ještě před nástupem.

„Zákoník práce také nově výslovně ukládá, že mladistvý uchazeč, tedy osoba mladší 18 let, musí vždy absolvovat vstupní prohlídku, a to i tehdy, pokud jde o brigádu na DPP nebo DPČ,“ dodal Filip Glézl. Tato povinnost nebyla dříve v zákoně jasně formulována, což vedlo ke zmatkům.

Předpokládaná zdravotní způsobilost

Novela zavádí tzv. domněnku zdravotní způsobilosti. Pokud vstupní prohlídka není povinná a zaměstnavatel ji nepožaduje, považuje se uchazeč o zaměstnání za zdravotně způsobilého.

„Zaměstnavatel nenese odpovědnost, pokud se později ukáže opak – například na základě mimořádné lékařské prohlídky,“ vysvětluje Anna Kevorkyan s tím, že pro zaměstnance to znamená nižší administrativní zátěž, ale také odpovědnost za vlastní zdravotní stav. Pokud máte pochybnosti, že byste mohli práci zvládat jen obtížně, můžete požádat o lékařskou prohlídku i sami.

Shrnutí hlavních změn

Jak vypadají hlavní body a pravidla, která vejdou v platnost od 1.6. 2025? Tady je shrnutí:

  • Pokud nastupujete do práce bez rizik, vstupní prohlídka už není povinná, ale zaměstnavatel ji může požadovat.
  • U dohodářů pracujících ve 2. kategorii se pravidla zpřísnila – prohlídka je nyní povinná.
  • Mladiství musejí absolvovat vstupní prohlídku vždy, i při brigádě.
  • Pokud prohlídku nikdo nepožaduje, považujete se za zdravotně způsobilého automaticky.