Dálniční poplatky v Chorvatsku 2024: Mýtné, pokuty a povinná výbava

Dálniční poplatky v Chorvatsku 2024: Mýtné, pokuty a výbava auta (ilustr. foto)

Dálniční poplatky v Chorvatsku 2024: Mýtné, pokuty a výbava auta (ilustr. foto) Zdroj: Profimedia

Letní dovolené jsou v plném proudu a i letos mezi českými turisty vede Chorvatsko. Řada Čechů vyráží k Jadranu již tradičně autem. Na kolik vyjde mýtné v Chorvatsku, jaké další poplatky za dálniční známky musíte po cestě zaplatit a jak vypadá chorvatská povinná výbava?

Dálniční známka v Chorvatsku?

Stejně jako v ČR je i v Chorvatsku zpoplatněná jízda po dálnicích. Chorvatskou dálniční známku byste však hledali marně, země využívá systém mýtného. Poplatky zaplatíte za každý přejezd dálnice u mýtných bran. Výše poplatku se odvíjí od několika faktorů. K nejdůležitějším patří:

 • kategorie vozidla,
 • počet ujetých kilometrů,
 • podoba konkrétního dálničního úseku (cena výstavby a údržby, tunely, mosty atd.),
 • roční období (během letní sezóny jsou poplatky vyšší),
 • způsob platby (zvýhodnění některých platebních metod).

Dálniční poplatky: Ceny a kategorie

Primárně se do ceny mýtného promítá počet ujetých kilometrů. V průměru se mýtné u osobních aut do výšky 1,9 metru pohybuje okolo 6 eur/100 km, během letní sezóny (od 1. června do 30. září) jsou poplatky zhruba o 10 % vyšší. Mýtné na chorvatských dálnicích se vztahuje na motocykly, osobní auta i vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Výše poplatků se proto dále liší v závislosti na typu vozidla. Chorvaté rozdělují celkem pět kategorií vozidel.

Označení kategorie

KategorieVozidla
IAMotocykly, tříkolky, čtyřkolky
IMotorová vozidla se dvěma nápravami do výšky 1,9 m
IIMotorová vozidla se dvěma nápravami s výškou nad 1,9 m do hmotnosti 3,5 t
Motorová vozidla se dvěma nápravami do výšky 1,9 m, která táhnou přípojné vozidlo (bez ohledu na počet náprav a výšku přívěsu)
IIIMotorová vozidla se dvěma nebo třemi nápravami s hmotností nad 3,5 t
Motorová vozidla se dvěma nápravami s hmotností nad 3,5 t, která táhnou přípojné vozidlo s jednou nápravou
Motorová vozidla se dvěma nápravami s výškou nad 1,9 m do hmotnosti 3,5 t, která táhnou přípojné vozidlo (bez ohledu na počet náprav přívěsu)
IVMotorová vozidla se čtyřmi a více nápravami s hmotností nad 3,5 t
Motorová vozidla se dvěma nápravami s hmotností nad 3,5 t, která táhnou vozík se dvěma a více nápravami
Motorová vozidla se třemi nápravami s hmotností nad 3,5 t, která táhnou přípojné vozidlo (bez ohledu na počet náprav přívěsu)

Mýtné v Chorvatsku: Ceník 2024

Cenu mýtného si můžete dopředu spočítat na oficiálních webových stránkách chorvatského mýtného systému. V levé horní části webu otevřete panel a klikněte na záložku „Tolls/price list“. Zde zaškrtněte možnost „Toll stations“, aby se vám na mapě zobrazily všechny mýtné stanice. V záložce „Toll calculator“ zadáte výchozí i cílový bod a kategorii vozidla. V kalkulaci se vám zobrazí poplatky za mýtné, délka dálniční trasy a orientační čas jízdy.

Na kolik vás vyjde mýtné při cestě do oblíbených destinací? Následující kalkulace jsou provedené v červenci 2024 pro vozidlo kategorie I, tedy běžné osobní auto.

 • Trakošćan (hraniční přechod Gruškovje/Macelj) – Šibenik: 28,50 eur (386 km)
 • Trakošćan – Dugopolje (Split): 32,80 eur (445 km)
 • Bregana (hraniční přechod Obrežje/Bregana) – Zadar: 19,20 eur (283 km)
 • Bregana – Pula: 22,40 eur (269 km)
 • Goričan (hraniční přechod Letenye/Goričan) – Rijeka: 16,50 eur (250 km)

Jak zaplatit dálniční poplatky

Platba dálničních poplatků je v Chorvatsku velmi jednoduchá. Po nájezdu na dálnici si při průjezdu mýtnou branou vyzvednete lísteček, který při sjezdu z dálnice načtete v automatu (nebo předáte obsluze) a zaplatíte. Mýtné lze uhradit hotově v eurech či platební kartou. Pokud po chorvatských dálnicích jezdíte pravidelně, vyplatí se vám pořízení palubní jednotky ENC. Jde o zařízení, které komunikuje se systémem mýtných bran a automaticky odečítá dálniční poplatky z vašeho účtu.

Díky palubní jednotce neztrácíte čas ve frontách u mýtných bran, jen projedete vyhrazeným pruhem pro vozidla s ENC. S palubní jednotkou navíc máte nárok na slevy na mýtném. Oproti ostatním řidičům můžete ušetřit až 33 %. Seznam prodejních míst ENC je k dispozici na webu Hrvatske autoceste, případně si jednotku můžete také zapůjčit.

Povinná výbava

Povinnou výbavu tvoří v Chorvatsku čtyři základní prvky:

 • reflexní vesta (povinnost platí jen pro řidiče, ale raději přibalte reflexní vesty pro celou posádku – například ve Slovinsku ji musí mít všichni pasažéři),
 • autolékárnička,
 • výstražný trojúhelník (auta s přívěsem musí mít dva výstražné trojúhelníky pro umístění před i za vozidlo),
 • náhradní žárovky (pokud vůz není vybaven LED světlomety nebo xenony).

V závislosti na zvolené trase si před cestou do Chorvatska nezapomeňte zkontrolovat ještě povinné výbavy v dalších projížděných zemích.

Pokuty v Chorvatsku

Pokuty jsou v Chorvatsku vyšší než v České republice a dovolenou vám mohou pěkně prodražit. Zejména v hlavní turistické sezóně můžete počítat s velkým množstvím kontrol, které mají přispět k pořádku na silnicích i při náporu zahraničních turistů. Vysoké pokuty vás čekají zejména za překročení rychlosti, řízení pod vlivem alkoholu a drog nebo jízdu na červenou. V jakých relacích se pokuty v Chorvatsku pohybují?

PřestupekPokuta
Překročení rychlosti v obci30 eur (překročení o max. 10 km/h), 60 eur (10–20 km/h), 130 eur (20–30 km/h), 390–920 eur (30–50 km/h), 1320–2650 eur nebo 60 dní odnětí svobody (přes 50 km/h)
Překročení rychlosti mimo obec60 eur (překročení o 10–30 km/h), 260 eur (30–50 km/h), 660–1990 eur (přes 50 km/h)
Jízda pod vlivem alkoholu390–660 eur (0,5–1 ‰), 660–1990 eur (1–1,5 ‰), 1320–2650 eur nebo 60 dní odnětí svobody (přes 1,5 ‰ či při odmítnutí testu)
Jízda pod vlivem drog1320–2650 eur nebo 60 dní odnětí svobody
Jízda na červenou390–920 eur
Manipulace s mobilním telefonem za jízdy130 eur
Nepoužití bezpečnostních pásů130 eur

Dálniční známky pro cestu do Chorvatska

V Chorvatsku sice dálniční známku nepořídíte a za zpoplatněné úseky uhradíte mýtné, přesto se cestou k Jadranubez dálničních známek neobejdete. Vinětu si musíte zakoupit v České republice, Rakousku, Slovinsku, Slovensku či Maďarsku. Ve všech zemích si dálniční známku můžete obstarat v elektronické podobě.

Česká republika: Českou dálniční známku pořídíte na webu eDalnice.cz. Opatříte si ji také na pobočkách České pošty, čerpacích stanicích EuroOil nebo samoobslužných kioscích poblíž hraničních přechodů. 

Doba platnostiCena
Jednodenní200 Kč
10denní270 Kč
30denní430 Kč
Roční2 300 Kč

Rakousko: Rakouské dálniční známky jsou k dispozici na stránkách ASFiNAG. Na rozdíl od ČR funguje v zemi paralelně s elektronickou známkou dále i papírová viněta. 

Doba platnostiCena
Jednodenní8,60 €
10denní11,50 €
Dvouměsíční28,90 €
Roční96,40 €

Slovinsko: Slovinské dálniční známky pořídíte na stránkách evinjeta.dars.si. Přichází ve třech variantách a v porovnání s ostatními zeměmi jsou nejdražší. 

Doba platnostiCena
Týdenní16 €
Měsíční32 €
Roční117,50 €

Slovensko: Prodej slovenských dálničních známek zajišťuje web eznamka.sk. Dálniční známku si můžete obstarat také na pobočkách slovenské pošty, čerpacích stanicích či samoobslužných automatech u hranic.

Doba platnostiCena
Jednodenní (od srpna 2024)5,40 €
10denní12 €
30denní17 €
Roční (s platností od 1. ledna)60 €
Roční (na 365 dní od zvoleného dne)60 €

Maďarsko: Jezdíte do Chorvatska trasou přes Maďarsko? Místní elektronické známky si vyřídíte na nemzetiutdij.hu. Na výběr máte čtyři varianty. V závislosti na délce dovolené Češi nejčastěji využívají 10denní nebo měsíční dálniční známku (případně dvě jednodenní dálniční známky).

Doba platnostiCena
Jednodenní5 150 Ft
10denní6 400 Ft
Měsíční10 360 Ft
Roční57 260 Ft