Všichni psi musejí být do konce roku očipovaní | E15.cz

Všichni psi musejí být do konce roku očipovaní

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dušan Kütner

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Očkování psa proti vzteklině bude od 1. ledna příštího roku platné pouze v případě, že bude nezaměnitelně identifikován – tedy očipován. Povinnost nechat psa očipovat se nevztahuje pouze na starší zvířata, která byla označena tetováním dříve než 3. 7. 2011.

Štěňatům se mikročip vpravuje pod kůži nejpozději ve věku šesti měsíců, a to zároveň s prvním očkováním proti vzteklině.

"Zavedení čipu se majitelé ani mazlíčci nemusejí obávat - jednorázový úkon je srovnatelný s běžnou injekční aplikací a provádějí jej soukromí veterináři registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR. Mikročip o délce zhruba 1 cm je umístěn v injekční jehle a aplikuje se sterilně do podkoží zvířete. Obal čipu je vyroben z bezpečných biokompatibilních materiálů, na které organismus nijak nereaguje. Samotný čip v sobě pouze nese informaci o identitě psa, ale neobsahuje zdroj energie a aktivuje se pouze v kontaktu se speciálním čtecím přístrojem. Nic tedy nevyzařuje a nemůže uškodit zvířeti ani lidem v okolí," uvádí dTest.

Australský ovčák: Vyrovnaná povaha i plno elánu >>>

Čip umožní prokázat vlastnictví psa v případě odcizení nebo když zvíře způsobí dopravní nehodu, pytlačí nebo způsobí další škody. Když se pes zatoulá, bude podstatně větší šance jej najít a vrátit majiteli.

Zákon v souvislosti s čipováním nezavádí povinný zápis do jakéhokoli registru psů a v celostátním měřítku jejich evidence řešena není. Číslo mikročipu musí být uvedeno v dokladu o očkování proti vzteklině (očkovací průkaz, pas psa).

Bydlíte v bytě? Jakého psa si pořídit >>>

Na psa bez čipu bude od začátku roku 2020 pohlíženo jako na psa bez platného očkování proti vzteklině a jeho majiteli bude hrozit správní řízení s pokutou až 20 000 korun. Kontroly očipování bude provádět Státní veterinární správa.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka