Změna zdravotní pojišťovny 2023/2024: Termíny, do kdy máte čas | e15.cz

Změna zdravotní pojišťovny 2023/2024: Termíny, kdy a jak přestoupit

Změna zdravotní pojišťovny 2023/2024: Termíny, do kdy máte čas (ilustrační foto)
Změna zdravotní pojišťovny 2023/2024: Termíny, do kdy máte čas (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

onk, Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud chcete od 1. ledna 2024 změnit zdravotní pojišťovnu, máte čas do konce září 2023. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je totiž nutné podat nejpozději tři měsíce dopředu. Na co si dát při změně zdravotní pojišťovny pozor?

Každý občan s trvalým pobytem v ČR musí být zdravotně pojištěn u některé ze sedmi zdravotních pojišťoven na trhu. Zdravotní pojišťovnu je přitom možné změnit. Při každé další návštěvě u lékaře je nutné se prokázat „kartičkou“ nové zdravotní pojišťovny.

Zvažte benefity zdravotních pojišťoven

Přestup k jiné zdravotní pojišťovně k 1.1. 2024 si dobře promyslete. Zjistěte si, zda vaši lékaři mají s danou pojišťovnou smlouvu. Abyste poté nebyli nemile překvapeni. Je vhodné také porovnat benefity, respektive preventivní programy, které pojišťovny nabízejí.

Seznam zdravotních pojišťoven 2023 - 2024

Kód Název zdravotní pojišťovny zkratka
111 Všeobecná zdravotní pojišťovna VZP
201 Vojenská zdravotní pojišťovna VoZP
205 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna ČPZP
207 Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví OZP
209 Zaměstnanecká pojišťovna Škoda ZPŠ
211 Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ZPMV
213 Revírní bratrská pokladna RBP

Jak často lze měnit zdravotní pojišťovnu?

  • Dle § 11a zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. je možné změnit zdravotní pojišťovnu jednou za 12 měsíců, a to buď k 1. lednu nebo k 1. červenci.
  • Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je ze zákona třeba podat nejdříve šest měsíců a nejpozději tři měsíce před požadovaným datem.

Dluh není překážkou pro změnu

Změnit zdravotní pojišťovnu mohou i občané mající u své zdravotní pojišťovny dluhy, a to nejenom na pojistném, ale i na penále nebo pokutě. Odchodem k jiné zdravotní pojišťovně se samozřejmě dluhy nesmažou. Bývalá zdravotní pojišťovna bude nadále všechny pohledávky pečlivě vymáhat i v roce 2024. Zdravotní pojišťovny si nemohou konkurovat sazbami povinného veřejného zdravotního pojištění, takže změnou zdravotní pojišťovny nemůže nikdo ušetřit na zdravotním pojištění.

Jaký formulář je nutné vyplnit?

Změna zdravotní pojišťovny je administrativně jednoduchá, stačí vyplnit příslušný formulář „přihláška pojištěnce“ u nové zdravotní pojišťovny, což lze učinit i on-line. Výhodnější je však osobní návštěva na pobočce, kdy příslušný zaměstnanec pojišťovny pomůže s vyplněním a upozorní na aktuálně nabízené výhody příslušné zdravotní pojišťovny.

Při osobní návštěvě je nutné mít s sebou občanský průkaz. Zaměstnanci předloží i doklad o současném zaměstnání, OSVČ živnostenský list a doklad o výši měsíční záloh od předchozí zdravotní pojišťovny. Státní pojištěnci doloží skutečnost pro zařazení do této kategorie – např. student potvrzení o studiu, důchodce potvrzení o přiznání důchodu.

Termín oznámení změny pojišťovny zaměstnavateli

Každou změnu zdravotní pojišťovny musí zaměstnanci dle § 12 zákona o veřejném zdravotním pojištění oznámit svému zaměstnavateli. Za výpočet a odvod zdravotního pojištění je zodpovědný zaměstnavatel, proto musí každou změnu zdravotní pojišťovny obdržet včas. Zákonný termín pro oznámení změny zdravotní pojišťovny je 8 dní.

Kde a komu nahlásit změnu zdravotní pojišťovny

  • Zaměstnanci svému zaměstnavateli nejpozději do 8 dní, aby mohla mzdová účetní správně platit zdravotní pojištění.
  • Studenti přivydělávající si na dohodu o provedení práce, neboť z hrubé odměny z dohody o provedení práce ve výši 10 001 korun a více se standardně odvádí zdravotní pojištění. 
  • Změnu musíte také nahlásit u lékaře.

Pozor na úhradu penále

V případě, že zaměstnanec neoznámí svému zaměstnavateli změnu zdravotní pojišťovny, popřípadě ji oznámí pozdě a zdravotní pojištění je následně placeno na účet špatné zdravotní pojišťovny, má zaměstnavatel právo na úhradu dlužného penále po zaměstnanci, které je mu v tomto případě předepsáno novou zdravotní pojišťovnou. Nesplnění zákonné povinnosti se zaměstnanci prodraží.

OSVČ – změna trvalého příkazu

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeny měsíční zálohy na zdravotním pojištění, a to do 8. dne následujícího měsíce. Při změně zdravotní pojišťovny si musí OSVČ změnit trvalý měsíční příkaz k úhradě.

Autor: onk, Petr Gola

Mzdová kalkulačka