Normativní náklady na bydlení 2025: Máte nárok na příspěvek?

Normativní náklady zajímají zejména žadatele o  příspěvek na bydlení (ilustr.)

Normativní náklady zajímají zejména žadatele o příspěvek na bydlení (ilustr.) Zdroj: e15 (Midjourney)

Petr Gola

Co jsou normativní náklady na bydlení 2025? Jaké platí podmínky pro příspěvek na bydlení a kdo na něj má nárok? Jak doložit příjmy?

Příspěvek na bydlení je důležitou dávkou státní sociální podpory, která pomáhá krýt finanční náklady na bydlení lidem s nízkými příjmy s jednoznačně doložitelnými náklady na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení mohou mít občané bydlící v osobním i nájemním bytě. Druh bydlení ovlivňuje samotný výpočet příspěvku na bydlení, nikoliv však přímo přiznání či nepřiznání této sociální dávky.

Od července 2025 se plánuje zavedení jedné „superdávky“, ve které by se sloučily všechny dávky státní sociální podpory.

Co jsou normativní náklady na bydlení?

V § 26 zákona o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb. jsou stanoveny normativní náklady, které hrají důležitou roli při určení, zdali na příspěvek na bydlení vzniká nárok či nikoliv a následně i při samotném výpočtu příspěvku na bydlení. Částka normativních nákladů je stanovena zvlášť pro vlastní a družstevní bydlení a zvlášť pro nájemní bydlení v závislosti na počtu osob v domácnosti. U nájemního bydlení se rozlišuje i velikost obce.

Zjednodušeně můžeme říci, že normativní náklady jsou finanční částkou, za kterou lze zajistit státem stanovenou akceptovatelnou úroveň bydlení. V tabulkách níže máme uvedeny částky platné pro rok 2025.

Tabulka: Vlastní a družstevní bydlení - normativní náklady 2025

Počet osobNormativní náklady 2025
Jedna nebo dvě9 236 korun
Tři11 540 korun
Čtyři a více14 029 korun

Tabulka:  Nájemní bydlení - normativní náklady 2025

Počet osobNormativní náklady 2025
Praha a BrnoObec (alespoň 70 tisíc obyvatel)Obec (69 999 obyvatel a méně)
Jedna nebo dvě17 298 korun14 680 korun14 204 korun
Tři19 865 korun16 441 korun15 819 korun
Čtyři a více23 984 korun19 855 korun19 105 korun

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Dle § 24 zákona o státní sociální podpoře má vlastník nebo nájemce nárok na příspěvek na bydlení, pokud:

  1. náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu vlastníka, nebo nájemce bytu a společně posuzovaných osob a koeficientu 0,30 a současně
  2. součin rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 není vyšší, než částka normativních nákladů na bydlení

Podmínky příspěvku na bydlení přehledně

Pro pobírání příspěvku na bydlení je nutné splnit současně obě zákonné podmínky popsané v odstavci výše a o příspěvek na bydlení si požádat a všechny rozhodné skutečnosti doložit. Žadatel o příspěvek na bydlení musí doložit nejenom rozhodné příjmy, ale i náklady na bydlení.

Konkrétní požadavky se potřebné doklady se liší v závislosti na situaci žadatele, zdali je důchodcem, zaměstnancem, osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), příjemcem podpory v nezaměstnanosti, studentem, příjemcem rodičovského příspěvku apod.

Máte správně sjednané pojištění nemovitosti?

Správně sjednané pojištění chrání váš domov i finance. Poznáte ale chyby, které se nejčastěji dějí v pojištění nemovitosti? Zkuste si kvíz

Příklad – splnění zákonné podmínky

Paní Eva žije s dcerou v nájemním bytě v menším městě a má příjem ve výši 22 tisíc korun a jejich souhrnné náklady na bydlení činí 10 tisíc korun. Paní Eva má nárok na příspěvek na bydlení, protože splňuje obě zákonné podmínky:

  • Náklady na bydlení ve výši 10 tisíc korun převyšují částku 6 600 korun (součin příjmu ve výši 22 tisíc korun a koeficientu 0,3).
  • Částka 6 600 korun (součin příjmu a koeficientu 0,3) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení ve výši 14 204 korun.

Jak doložit příjmy?

Rozhodující pro příspěvek na bydlení jsou čisté příjmy, tedy po zdanění, za předcházející kalendářní čtvrtletí. V případě žádosti o příspěvek na bydlení v březnu 2025 se posuzují příjmy domácnosti za říjen až prosinec 2024.

Jak podat žádost?

Nejjednodušší je žádat o příspěvek na bydlení elektronicky v klientské zóně Jenda, přičemž i potvrzení o příjmech je možné nahrát on-line.

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2025

Samotná částka příspěvku na bydlení je rozdílem mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem vynásobeným koeficientem 0,3. V případě, že jsou skutečné náklady na bydlení nižší než normativní náklady na bydlení, tak náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi skutečnými náklady na bydlení a rozhodným příjmem vynásobeným koeficientem 0,3. Vyzkoušejte kalkulačku:

VIDEONa každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, říká šéf Bezrealitky Meyer v pořadu FLOW.

Video placeholder
FLOW: Na každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, říká šéf Bezrealitky Meyer • e15