Mobil je standard, nikoli benefit. Zaměstnanci spíše chtějí třinácté platy a více volna
Ještě před pár lety byl služební mobil benefit, který firmy nabízely v inzerátech. Dnes už podobná nabídka nikoho neoslní. Letí volno navíc, bonusy a příspěvek na bydlení.
Svižný růst tuzemské ekonomiky výrazně zlepšil situaci na trhu práce, když v evidencích na úřadech práce je 265,5 tisíce lidí, je nejméně od listopadu 1997. Výsledkem je tvrdý boj firem o zaměstnance, což se odráží nejen na růstu mezd, ale také na rozšíření nabídky benefitů.
Mezi nimi hrají prim zejména bonusy, jako jsou třináctý a čtrnáctý plat. „Zatímco v loňském roce se na první příčce žebříčku nejoblíbenějších benefitů personální agentury Grafton Recruitment umístilo jazykové vzdělávání, letos je to třináctý plat následovaný příspěvkem na bydlení,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka agentury.
Stále větší roli ale hraje podle Kristýny Králové z agentury Hays Czech Republic pružná pracovní doba a možnost práce z domova. „I další žádané benefity úzce souvisejí s udržením rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem – dovolená navíc nebo dny zdravotního volna,“ dodává Králová.
Naopak o některé výhody již zaměstnanci zájem ztratili. „Služební mobil je brán v dnešním spektru nabídek jako standard, a ne jako benefit,“ říká manažerka Advantage Consulting Denisa Janatová a uvádí: „Zaměstnanci mají zájem o benefity, které podporují jejich profesní růst či volnočasové aktivity, jako jsou třeba odborná školení, certifikace, multisport karty, cafeterie apod.“
Za samozřejmost považují uchazeči o zaměstnání nabídku stravenek. „Jejich zájem opadá i v případě vánočních večírků a dárků od zaměstnavatele, příspěvků na kulturní a sportovní aktivity, teambuildingů, či dokonce občerstvení na pracovišti,“ upozorňuje Součková s tím, že zmíněné benefity nabízí většina firem. Společnosti se tak evidentně míjejí s očekáváními uchazečů o práci.
Bojuje se zejména o odborníky na informační technologie, čemuž odpovídá i nabídka zaměstnaneckých výhod IT firem. „Ty mají například pro své zaměstnance k dispozici relaxační zóny se svačinkou, privátní finskou saunu, posilovnu, využívání firemního vozu Jaguar či Porsche pro soukromé účely,“ vyjmenovává Janatová.
Třicet procent technologických společností pak podle ní nabízí dokonce šest týdnů dovolené, a některé dokonce testují její neomezenou délku. Častěji podle Králové nabízejí šest týdnů volna farmaceutické a medicínské společnosti.
Zaměstnanci si letos užijí bohatší Vánoce než v loňském roce. Vánoční prémie nebo třináctý plat hodlá vyplatit podle ankety serveru Profesia.cz 45 procent firem. Podobné číslo zveřejnila Hospodářská komora, jejíž průzkum uvádí 47 procent firem, které na konci roku zvýší číslo na výplatní pásce. Loni to byly necelé dvě pětiny společností. Firmám se totiž díky ekonomickému růstu daří a zároveň si chtějí udržet pracovníky, což vede k vyplácení prémií. „Díky aktuální situaci na trhu jsou zaměstnanci hodně ovlivněni a motivováni finanční nabídkou,“ upozorňuje Kristýna Králová z agentury Hays s tím, že třináctý nebo čtrnáctý plat může nakonec rozhodnout |