Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ 2025: Datum vyhlášení a jak postupovat
Celkem 159 tisíc školáků si podalo přihlášku na střední školy a víceletá gymnázia, tedy o dva tisíce více než loni. První řádný termín jednotných přijímacích zkoušek už proběhne tento pátek, kdy „přijímačky” startují. Pro koho tento termín platí? Kdy se budou konat další kola zkoušek? Kdy se uchazeči dozví výsledky? A jak se mohou případně odvolat?
Kdy se konají přijímací zkoušky na SŠ v roce 2025?
První řádný termín přijímacího řízení pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se bude konat v pátek 11. dubna 2025. Studenti hlásící se na obory šestiletých a osmiletých gymnázií usednou k prvnímu řádnému termínu přijímacího řízení v úterý 15. dubna 2025.
Druhý řádný termín se pak koná pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia v pondělí 14. dubna a pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií ve středu 16. dubna.
Studenti vykonávají jednotné přijímací zkoušky na některé ze škol, na které se přihlásili. Konkrétní škola jim byla určena systémem a dozvěděli se o ní v pozvánkách zaslaných řediteli škol.
Samozřejmě může se stát, že uchazeč o studium onemocnění, nebo se stane nečekaná událost a nemůže se dostavit na řádný termín zkoušky. Pak je možné se omluvit řediteli školy a požádat o zkoušku v náhradním termínu. Ty se konají ve dvou kolech, a to 29. a 30. dubna.
Některé školy mají ještě vlastní talentové zkoušky, případně pohovory. V takovém případě se tyto testy konají vždy na dané konkrétní škole a je potřeba sledovat kritéria zvolených škol.
Výsledky 1. kola přijímacích zkoušek: Termín zveřejnění
Výsledky prvního kola přijímacích zkoušek se uchazeči od Cermatu dozví ve čtvrtek 15. května 2025 v systému DIPSy, případně je také zveřejní ředitelé středních škol na svých webových stránkách a úředních deskách. Uchazeči mohou zároveň nahlédnout do svých spisů mezi 12. a 14. květnem 2025.
Prioritizace: Jak funguje vyhodnocení?
Pokud se žákům nepodaří uspět v prvním kole přijímacího řízení, mají příležitost se přihlásit do kola druhého. Předtím si ale ještě vysvětlíme, jak vlastně funguje vyhodnocení prvního kola. Kvůli novému algoritmu zavedeného v roce 2024 se totiž výběr dosti změnil.
Dříve si studenti v případě nepřijetí, nebo umístění ve výsledcích těsně „pod čarou” podávali odvolání. To už ale v současné době nemá vůbec význam, protože se všechna místa zaplňují úspěšnými uchazeči prostřednictvím takzvané prioritizace:
- Student si při podávání přihlášky volí pořadí škol podle své priority a toto rozdělení hraje důležitou roli ve výsledném rozdělení do škol dle výsledků přijímacího řízení.
- Priorita oborů vzdělání v přihlášce nemá vliv na pořadí uchazečů ve výsledkové listině školy.
- Priorita má vliv na výběr školy či oboru vzdělání až v případě, kdy se uchazeč umístí „nad čarou” ve více než jedné výsledkové listině. V takovém případě bude přijat na školu, kterou označil jako první. Do zbývajících oborů už nebude moct být v daném kole přijat.
- Podobná situace nastává, když uchazeč nemá dostatečný počet bodů pro první zvolenou školu, ale pro druhou už ano. Dostane se tak automaticky do druhého zvoleného oboru.
- Ve výjimečných případech se může stát, že se student dostane na svůj prioritně zvolený obor, ale z nějakého důvodu na něj nechce nebo nemůže. Pak se může do 21. května 2025 vzdát přijetí v prvním kole a podat přihlášku do druhého kola.
Výsledky 2. kola přijímacích zkoušek: Termín zveřejnění
Mnoho studentů nemusí v prvním kole uspět. O své štěstí se ale ještě mohou pokusit v druhém kole, které proběhne na konci května. O vypsání druhého kola přijímacího řízení rozhodují ředitelé jednotlivých škol dle svých kapacit a přehled těchto škol bude k dispozici od 19. května 2025 na stránkách systému s informací o volné kapacitě v jednotlivých oborech.
Opětovnou přihlášku mohou uchazeči pak podat do 26. května a stejně jako v prvním kole si zvolí až tři přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky a až dvě přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. Druhé kolo se týká jen studentů, kteří se nedostali na školu v prvním kole, nebo kteří se přijetí vzdali. Zohledňují se výsledky přijímacího řízení z prvního kola.
Jestliže se do druhého kola hlásí žák, který se neúčastnil prvního kola přijímacího řízení, tak může podat přihlášku jen do nematuritních oborů a absolvuje talentové a školní přijímací zkoušky v jednotlivých středních školách, které je vypisují. Tyto zkoušky proběhnou ve dnech 9. až 12. června.
Výsledky druhého kola se uchazeči dozví 24. června 2025.
Termín vyhlášení 3. kola a dalších kol
Některé školy podle svých kapacit a potřeb vyhlašují ještě další kola přijímacího řízení, která už nejsou centrálně řízena a jejich termíny a způsob konání jsou zcela v dikci jednotlivých škol. Je potřeba počítat s tím, že většina míst na středních školách už je rozebraná. Ve zbývajících kolech tak většinou zůstávají místa na soukromých školách, kde se platí školné nebo na dálkových či kombinovaných studijních oborech.
Termín pro podávání přihlášek do třetích a dalších kol je ze zákona stanoven na sedmý den od zveřejnění výsledků v kole předchozím.
Tím, že třetí kolo už není řízeno centrálně, je nutné podat přihlášku výhradně na listinném tiskopisu, který uchazeč dodá na vybranou školu jedním ze tří způsobů:
- osobně,
- poštou,
- datovou schránkou.
Odvolání: Do kdy ho podat?
Jak jsme si už napsali výše, odvolání z důvodu naplnění kapacity školy nemá v současném systému vyhodnocení přijímacího řízení žádný smysl. Odvolání tak dává smysl jedině v případě, že má uchazeč nějaké pochybnosti o rozhodnutí ředitele, o průběhu přijímacího řízení nebo o výsledku přijímacího řízení.
Pak může zákonný zástupce (rodič) nebo žák pokud je zletilý podat podepsané odvolání ve lhůtě3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků. Odvolání se podává řediteli školy, který rozhodnutí vydal, a ten následně odvolání postupuje ke krajskému úřadu příslušného kraje.
Lze se odvolat přes systém DIPSy?
Odvolání nelze podat prostřednictvím DIPSy, ale jen klasickou formou, tedy osobně řediteli školy, poštou, případně datovou schránkou. Rozhodnutí pak padne nejpozději do 30 dnů od doručení odvolání.
VIDEO: Jednotné přijímací zkoušky moc objektivní nejsou. Brno může ukazovat Praze, jak zlepšovat život dětem, tvrdí učitel Pražák v pořadu FLOW
