Proti drahotě děláme dost, ale každé opatření něco stojí, říká premiér Petr Fiala

Video placeholde

To, jaké vyznává jedinec hodnoty, je určující pro zvládání těžkých situací spojených s ekonomickou nejistotou, říká premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Prostor X. Obavy z ní předseda vlády nezlehčuje, musí nicméně hledat rovnováhu, aby současně pomáhal lidem a brzdil inflaci. „Moje povinnost není dělat věci, které jsou v každé chvíli populární, moje povinnost je dělat správné věci pro Českou republiku. A je jasné, že tomu všichni nemusí v první chvíli rozumět, ale dlouhodobě se to určitě vyplatí,“ říká Fiala a přiznává, že cítí velkou zodpovědnost.

„Děláme dost, ale každé to opatření něco stojí, nějak ho musíme zaplatit. A my si musíme rozmyslet, které to opatření opravdu bude fungovat dlouhodobě tak, aby se vyplatilo, proto to děláme v krocích. Ptáte se, jestli budou další kroky? Budou, ale budeme je dělat postupně, uvážlivě, nebudeme o nich mluvit dopředu. Budeme je dělat tak, aby to lidem opravdu pomohlo, proto to taky říkáme dopředu, aby věděli, s čím mají počítat. Snažíme se to připravit tak, abychom to vždycky legislativně stihli a lidé to včas měli,“ upřesňuje postup, jakým bude všudypřítomné drahotě čelit.

Finanční úlevu domácnostem by měly přinést i připravované garantované tarify pro elektřinu a možná i plyn, které by garantovaly cenu do určité výše odběru, a po jejím překročení by byla spotřeba účtovaná podle platného ceníku. Jisté je podle Fialy jedno: i kdyby v říjnu Vladimir Putin rozhodl, že Českou republiku úplně odstřihne od ruského plynu, nadcházející zimu zvládneme.

Celý rozhovor najdete na Reflex.cz >>>