ON-LINE: Budu prezidentem všech Američanů, hlásí Biden. K vítězství mu gratulovali Gates či Merkelová
Ve Spojených státech končí sčítání hlasů. Za vítěze voleb a příštího prezidenta USA, takzvaného President Elect, byl po extrémně vyrovnané bitvě vyhlášen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Zároveň stále platí, že situaci může ještě ovlivnit avizované napadení voleb od týmu současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten požaduje přepočet hlasů a hodlá se také obrátit na Nejvyšší soud. Aktuální informace z USA hledejte v našem on-line přenosu uvnitř článku.
Biden podle projekcí agentur AP, Bloomberg, stanice CNN nebo britského deníku The Guardian získal potřebných 270 volitelů. Trumpovi jich připadá zatím výrazně méně. Sám Biden uvedl, že počítá s počtem 300 volitelů.
Zásadní průlom průběhu sčítání přišel v Pensylvánii. Klíčový stát, který se barvil ve prospěch Trumpa, se v pátek překlopil ve výhru Bidena. Americká média už to vnímala jako signál k tomu, že by sám Biden na základě tohoto zlomu mohl oznámit vítězství ve volbách.
V očekávaném projevu, s nímž Biden předstoupil před televizní kamery v sobotu krátce před pátou hodinou ranní středoevropského času, ale vítězství ještě neoznámil. „Musíme nechat volební proces pracovat a řádně proběhnout,“ uvedl. Následně ale hovořil i o tématech, která chce v úřadu prezidenta USA zastávat a řešit, především boj s koronavirovou pandemií. Další své vystoupení avizoval na sobotu večer amerického času, neděli ráno evropského času. Je pravděpodobné, že ale vystoupí dřív. Mezitím po ohlášení jeho vítězství klíčovými médii umístil na twitter děkovný vzkaz. "Chci být prezidentem všech Američanů," napsal.
Bidenovi již pogratulovala k vítězství řada světových politiků a veřejně známých osobností. Je mezi nimi například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, šéf společnosti Microsoft Bill Gates a celá řada dalších. Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal Bidenovi blahopřejný dopis.
Hotovo oficiálně ale ještě není. Počítání hlasů prodlužuje mimo jiné i vysoká volební účast. Podle deníku New York Times mohla dosáhnout 67 procent, čímž by se stala nejvyšší za posledních více než 100 let. Biden dokonce podle propočtu agentury AP dosáhl absolutního historického rekordu v počtu hlasů v prezidentských volbách. Hlasovalo pro něj už téměř 75 milionů lidí.
Hlavní komplikací závěru sčítání jsou ale korespondenční hlasy. Právě nakládání s nimi zpochybňuje Trump. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení směrem k manipulaci s hlasy ale zatím nepředložil. Několikrát už avizoval, že se o výsledek bude soudit.
Vítězové v jednotlivých již sečtených státech:
Prezidentské volby on-line:
Americký prezident Donald Trump uvedl, že velké davy stoupenců na jeho mítincích během kampaně před prezidentskými volbami považuje za skutečný odraz veřejného mínění, který se promítne do výsledku hlasování. Poznamenal také, že se za vítěze voleb prohlásí teprve „až bude vítězství“, neboť „není důvod hrát hry“, informovala agentura AP.
Americké akcie letí i nadále vzhůru. Investoři stále sází na to, že z amerických prezidentských voleb vzejde jasný vítěz a nedojde ke zpětnému zpochybnění výsledku. Dow Jonesův index si aktuálně připisuje přes 500 bodů. S&P 500 přidává 1,57 procenta a technologický Nasdaq je výše o 1,35 procenta.

Překážky, které americký prezident Donald Trump postavil do cesty čínským podnikům usilujícím o investice či získání kapitálu ve Spojených státech, budou mít trvalé dopady i v případě, že Trump nebude zvolen hlavou státu na druhé funkční období. Myslí si to odborníci na akvizice a politiku, na které se odvolává agentura Reuters.

Okres Spalding County v americkém státě Georgia hlásí celosystémový problém s volebními automaty. Do volebních míst jsou podle informací CNN rozesílány prozatímní papírové hlasovací lístky.
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že prezidentské volby probíhají bez vměšování cizích aktérů z Ruska, Číny nebo Íránu, kteří by usilovali o narušení jejich průběhu a ovlivnění výsledků. Úřadující tajemník pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf přímo vzkázal, že neexistují „žádné náznaky“ toho, že by se tito aktéři úspěšně zapojili do právě probíhajícího hlasování.
Milovníci sázkařského adrenalinu si mnou ruce. Aktuální americké prezidentské volby se s největší pravděpodobností stanou dosud největší jednorázovou sázkařskou událostí všech dob, která překoná i finále fotbalového světového šampionátu či SuperBowl, píše byznysový magazín Forbes.
Severní Karolína, Florida a Ohio rozhodnou o vítězství prezidenta Donalda Trumpa nebo demokratického kandidáta Joea Bidena, řekl CNBC republikánský hlasovatel a politický stratég Frank Luntz. „Pokud Donald Trump vyhraje ve všech třech státech, prezidentství bude jeho,” řekl Luntz. Bidenovi bude podle něj stačit, když vyhraje v jednom.
Americké prezidentské volby provázejí zpřísněná hygienická opatření kvůli koronavirové epidemii. Voliči dodržují rozestupy, nosí roušky a ve volebních místnostech je k dispozici dezinfekce.



Průzkum PwC Pulse Survey: Největší obavu mají šéfové amerických firem z toho, že v případě zvolení Joe Bidena by se měnilo korporátní danění v USA. Obává se toho 62 procent oslovených ředitelů. I v případě Trumpa patří tato obava na vrchol žebříčku, ale je výrazně nižší - vyslovilo ji „pouze“ 39 procent šéfů. Dalším z rizik, které zástupci amerických firem přisuzují možnému vítězství Bidena je zdravotní reforma. Tu v jeho případě za risk pro byznys považuje 33 procent dotázaných. Naopak zvolení Donalda Trumpa vzbuzuje obavy s ohledem na obchodní vztahy USA a Číny. Podle 32 procent je pro obchodní vztahy těchto dvou zemí znovuzvolení republikánského kandidáta rizikem. U demokrata Bidena se toho obává výrazně méně - 23 procent respondentů. Nahlíženo z trochu jiného úhlu: 28 procent šéfů čeká zvýšení obchodní výměny s Čínou, pokud vyhraje Biden. Jen 15 procent, pokud by byl znovuzvolen Trump.
Americké akcie zatím rozšiřují pondělní zisky. Investoři sází na to, že z amerických prezidentských voleb vzejde jasný vítěz a nedojde ke zpětnému zpochybnění výsledku. Dow Jonesův index si před otevřením burzy připisuje 1,4 procenta, S&P 500 pak 1,1 procenta a technologický Nasdaq je výše o 0,5 procenta.

Minule jsem vsadil na Trumpa. Letos na Bidena. Minule mne pak z vitezstvi bolela hlava. Doufam, ze letos bude taky.
— Josef Šlerka (@josefslerka) November 3, 2020
Krátce poté, co se v den voleb otevřely volební místnosti, zpochybňují republikáni u federálního soudu v Pensylvánii postup úředníků okresu Montgomery při vyřizování hlasovacích lístků, které dorazily před 3. listopadem. Navrhovatelé uvedli své obavy v dopise začátkem tohoto týdne a nyní žádají o soudní příkaz k zastavení údajného „předběžného získávání“ těchto hlasovacích lístků před 7:00 místního času. Počet dotčených hlasovacích lístků by však mohl být poměrně nízký (stížnost uvádí asi 1200 hlasů), které by mohly být vadné. Od dnešního rána bylo v okrese Montgomery odevzdáno v nepřítomnosti asi 223 tisíc hlasovacích lístků.
Svět s napětím čeká na výsledky hlasování v amerických prezidentských volbách. Evropské novinové titulky polemizují, co by mohla Bidenova administrativa nebo pokračování Trumpova prezidentství znamenat pro mezinárodní vztahy. Zejména pak vztah Evropy s USA. Philippe Gelie z deníku Le Figaro ve svém úvodníku, jež nese titulek „Americké napětí“, poznamenal, že „mimo finále světového poháru ve fotbale téměř neexistuje planetární napětí srovnatelné s americkými prezidentskými volbami.“
Republikánský senátor Marco Rubio, který v primárkách v roce 2016 neúspěšně kandidoval proti Trumpovi, se na rozdíl od hlavy státu zjevně neobává manipulací s volebními výsledky.
Just as we have done for 231 years, today we choose & whoever wins will be our legitimate President
— Marco Rubio (@marcorubio) November 3, 2020
Podle průzkumu CNN odhlasovalo více než 100 milionů Američanů jestě před zahájením volebního dne. Své elektronické hlasy tak odevzdalo více než 47 procent registrovaných voličů v celých Spojených státech. Jednadvacet států včetně například Washingtonu tak již mají hlas od více než poloviny svých voličů.
Hlasování o nové hlavě státu dnes ve Spojených státech již začalo také ve státech Connecticut, Indidana, Kentucky, Maine, New Jersey, New York a Virginie. Tyto státy tak doplnily New York, New Jersey a Virginii, kde hlasování odstartovalo dnes v 6:00 místního času. V některých klíčových státech včetně Pensylvánie a Floridy se volební místnosti otvírají o hodinu později, v nejlidnatější části USA Kalifornii mohou voliči chodit k hlasovacím zařízením od 16:00 středoevropského času.



S blížícími se výsledky stoupá i nervozita a rostou obavy z vypuknutí nepokojů. Mnohé z projeden a i další obchodní místa jako třeba restaurace tak již stačily zabarikádovat své výlohy.



Volební den v USA už je v plném proudu, s úderem šesté hodiny místního času se otevřely hlasovací místnosti v New Yorku, New Jersey či ve Virginii.
Americký dolar bude v dlouhodobém výhledu slábnout, výsledek nynějších prezidentských voleb ve Spojených státech na tom příliš nezmění. Shodují se na tom investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters. Navzdory nedávnému růstu hodnoty dolaru vůči jiným měnám je dolarový index pořád asi devět procent pod svým březnovým maximem a směřuje k nejhoršímu ročnímu výkonu od roku 2017. Dopad na něj má očekávání, že základní úrokové sazby v USA zůstanou ještě dlouho blízko rekordních minim.
Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden může slavit první úspěch. Získal totiž všech pět hlasů v malém městečku Dixville Notch, které se nachází ve státě New Hampshire. Hlasovací lístky zde byly odevzdány v prvních minutách po půlnoci a staly se tak v rámci Spojených států vůbec prvními započtenými a spočítanými hlasy v probíhajících prezidentských volbách.



Akciové trhy ve světě zrychlují růst, investoři očekávají porážku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Panevropský index STOXX 600 aktuálně přidává 1,5 procenta na 353 bodů.
Americký prezident Donald Trump v závěru hektické kampaně opakoval svá tvrzení o hrozících volebních podvodech spojených se započítáváním hlasů, které dorazí po dnešním volebním dni. Sociální sítě Facebook a Twitter proti jeho nepodloženým příspěvkům v tomto duchu přijaly opatření, přičemž druhá platforma zvolila tvrdší postup a prezidentovo vyjádření skryla za štítek s upozorněním. Podle Twitteru může být prezidentův příspěvek ohledně korespondenčního hlasování zavádějící.

Hlasováním v malých osadách ve státu New Hampshire na východě Spojených států tradičně začal den voleb amerického prezidenta. Osada Dixville Notch, ztracená v lesích u hranic s Kanadou, otevřením volební místnosti o místní půlnoci symbolicky zahajuje americké volby už od roku 1960.
Odhlasoval i rapper Kanye West. Ve Wyomingu odevzdal hlas sám sobě.
The first vote of my life We are here to serve We pray for every servant leader in the world 🕊 pic.twitter.com/UWSrKslCt1
— ye (@kanyewest) November 3, 2020
Volby USA 2020 a peníze
Na letošních volbách je mimořádné i to, kolik všechny zainteresované strany utratily za volební kampaně. Podle organizace Center for Responsive Politics to bude téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun), což je jednoznačně nejvíce v dějinách.
Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.
Joe Biden v roli favorita, Donald Trump se nevzdává
Za rekordním nárůstem na volební kampaně stojí hlavně demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun).
Celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii zřejmě přesáhne miliardu dolarů. Trump vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).
Předvolební průzkumy předpovídaly vítězství demokratického kandidáta, respektive kandidátky v podobě Hillary Clintonové, i před čtyřmi roky. Radoval se ale nakonec Donald Trump. Ten se i tentokrát snažil mobilizovat na poslední chvíli hlavně ty voliče, kteří se jinak voleb příliš neúčastní.
Výsledky voleb jako rozbuška násilností?
Objevují se ale i hlasy varující před tím, že bez ohledu na výsledek voleb budou mít „rozdělené státy americké“ po ukončení hlasování problém. Příznivci obou kandidátů jsou natolik polarizovaní, že například šéf Facebooku Mark Zuckerberg varoval ve vysílání CNBC před občanskými nepokoji.
V této souvislosti maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přestává ve svých prodejnách nabízet zbraně a střelivo, jak informuje agentura Bloomberg. Následně však firma své rozhodnutí vzala zpět. Argumentuje tím že nejde o celoamerickou hrozbu.
Uchazeče o Bílý dům každopádně velmi rozděluje přístup k řadě zásadních problémů dnešní doby. Ať už jde o postoj k řešení pandemie koronaviru, vypjatých vztahů s Čínou, přechodu na „zelenou energetiku“, daňovou agendu nebo postoj k iniciativě Black Lives Matters, která protestuje proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Jde o témata, s jejichž pomocí se Joe Biden a Donald Trump vůči sobě vymezují.
Přílišných praktických změn by však v případě Bidenova zvolení nejspíš nedoznaly vztahy Spojených států amerických s Ruskem.
Ačkoliv Trump budoval za své působení relativně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho administrativa uvalila na Moskvu sankce a držela vůči ní poměrně tvrdý postoj. Biden by v tomto kurzu pravděpodobně pokračoval, nicméně bez pochvalných slov pro šéfa Kremlu.
Bidenovým cílem je rovněž posílit vztahy s tradičními partnery, zejména v rámci Severoatlantické aliance, na níž Trump opakovaně útočil a označil ji za zastaralou. Demokratický kandidát také slibuje návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které Trump zemi vyvedl uprostřed koronavirové pandemie s tím, že při boji s covidem podle něj pochybila.