Zájem o půjčky na bydlení mladým klesá, proti loňsku je třetinový
Zájem o půjčky na bydlení pro mladé lidi nadále klesá. Průměrný měsíční objem žádostí letos do konce září proti loňskému roku klesl na necelou třetinu. Loni byl 148 milionů korun, letos 45 milionů. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je program určen hlavně pro menší města a venkov a svoji úlohu plní. Analytici dlouhodobě upozorňují, že program je nekoncepční a zatížený byrokracií. O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.
Program byl zahájen v polovině srpna loňského roku. Hned první den tehdy někteří lidé čekali kvůli podání žádosti o půjčku před pobočkami fondu v Praze a Olomouci ve frontě. Za první den podali 256 žádostí za 299 milionů korun. Poté zájem opadnul. Ke konci roku dosáhl objem žádostí 668 milionů korun, což bylo o 18 milionů více, než bylo původně k dispozici. MMR, které za program odpovídá, však již předem upozornilo, že v případě vyššího zájmu tuto částku zvýší.
Letos do začátku října SFRB obdržel 345 žádostí za 408,6 milionu korun. Více než tři pětiny byly určeny na výstavbu rodinného domu, 18 procent na koupi rodinného domu, 12 procent na koupi bytu a osm procent na modernizaci obydlí. MMR má pro letošek připraveno 950 milionů korun.
"Půjčky na bydlení i letos pomáhají stovkám mladých rodin. Potřebují jistotu a stálost programu. A tu garantujeme. Znovu opakujeme, že program je určen pro menší města a venkov a řešíme tím i vylidňování. Velkým městům nabízíme možnost výstavby obecních bytů a připravujeme družstevní bydlení," sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.
Podle návrhu ministerstva, který vláda schválila loni v červnu, na modernizaci bytu stát půjčí nejvýš 300 000 korun. Při koupi bytu je maximum 1,2 milionu korun, u stavby nebo koupě rodinného domu je nejvyšší možná půjčka dva miliony korun. O půjčku mohou žádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Dítě do 15 let je podmínkou u žadatelů, kteří nejsou manželé.
"Bylo by vhodné zvýšit částky, které je možné si půjčovat. Když se podíváme na realitní trh, zjistíme, že ceny nemovitostí jsou podstatně vyšší. Těch 950 milionů korun, které má SFRB k dispozici, je v kontextu hypotečního trhu kapkou v moři. Na hypotečním trhu se v letošním roce každý měsíc vypůjčilo přibližně 14,2 miliardy korun. V takovém objemu úvěrů se podpora SFRB v podstatě ztrácí a má jen minimální vliv na zvýšení dostupnosti bydlení," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj nízký zájem o půjčky pramení z nepříliš výhodných podmínek čerpání půjček i z vysoké administrativní náročnosti.
Analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda označil celý program za fiasko. "Důvodem jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání a také skutečnost, že úrokové sazby hypoték v rozporu s předpokladem z přelomu roku nadále klesají. Banky se navíc snaží oslovit obzvláště právě mladou klientelu. Půjčku sice lze kombinovat s hypotékou, ale zejména ve velkých městech typu Prahy nestačí ani to," doplnil Kovanda. Průměrná úroková sazba hypoték podle údajů Fincentra Hypoindexu v srpnu klesla na 2,61 procenta z červencových 2,68 procenta. Sazby klesly již sedmý měsíc v řadě.
"Z makroekonomického pohledu ale není fiasko programu nijak zlou zprávou. Nejde totiž o koncepční řešení situace na trhu. Tím je naopak vzít celou věc z opačného konce. Tedy prosadit legislativu usnadňující výstavbu a zajistit, že nabídka bydlení bude moci pružněji reagovat na růst poptávky," dodal Kovanda.
Podle údajů developerské společnosti Trigema se dal v polovině roku v mimopražských regionech pořídit nový byt v průměru za 59 823 korun za metr čtvereční. Byt s rozlohou 70 metrů čtverečních tak stál kolem 4,2 milionu korun. Průměrné ceny starších bytů byly 34 363 korun za metr čtvereční.