Daňové přiznání a brigády za rok 2022: Kdy řešit daně? | e15.cz

Brigády a daňové přiznání za rok 2022: Kdy řešit daně?

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V loňském roce si formou brigády na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti přivydělávali nejenom zaměstnanci, ale i penzisté nebo studenti. Ve kterých případech vzniká povinnost vyplnit daňové přiznání? Kdo obdrží vratku daně?

V praxi mají v některých případech daňové starosti i občané pracující na některou z pracovních dohod. V jiných případech se může dobrovolné vyplnění daňového přiznání vyplatit. Podívejme se na praktické příklady.

Přivýdělek k zaměstnání

Pan Radim pracoval po celý rok 2022 na klasickou pracovní smlouvu pro prvního zaměstnavatele s hrubou mzdou 40 tisíc korun, přičemž měl u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatňoval slevu na poplatníka.

V měsících květnu až září si přivydělával pro druhého zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou vždy nižší než 10 tisíc korun. Z každé měsíční odměny byla tedy panu Radimovi odvedena 15procentní srážková daň. Pan Radim nemá povinnost podat za rok 2022 daňové přiznání a může prvního zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně za rok 2022.

Práce na dvě dohody o pracovní činnosti

Slečna Kristýna pracovala po celý rok 2022 současně pro dva zaměstnavatele na dohody o pracovní činnosti. Odměna z každé měsíční dohody činila vždy nejméně 12 tisíc korun. Z každé odměny byla slečně Kristýně vždy odvedena zálohová daň z příjmu. Slečně Kristýně vzniká povinnost vyplnit daňové přiznání za rok 2022, neboť alespoň v jednom měsíci měla příjem alespoň od dvou zaměstnavatelů současně, když příjem z obou dohod o pracovní činnosti podléhal zálohové dani z příjmu.

Vzhledem k tomu, že má slečna Kristýna pouze příjmy ze závislé činnosti, tak může vyplnit zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání. K vyplnění daňového přiznání bude slečna Kristýna potřebovat „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ od obou zaměstnavatelů.

Vrácení srážkové daně

Penzista Michal si přivydělával od dubna do prosince 2022 na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun. U zaměstnavatele pan Michal nepodepsal prohlášení k dani. Pan Michal si sám dobrovolně podá daňové přiznání za rok 2022 a souhrnnou zaplacenou srážkovou daň z dohody o provedení práce ve výši 13 500 korun (9 měsíců x 1 500 korun) obdrží v plném rozsahu zpět.

V daňovém přiznání totiž uplatní slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun a roční daň z příjmu je nižší než právě sleva na poplatníka a odvedená srážková daň z dohody o provedení práce se stane v plném rozsahu daňovým přeplatkem.

Živnostník s přivýdělkem na DPP

Podnikatel Aleš vykonával po celý rok 2022 hlavní samostatnou výdělečnou činnost a ještě si nepravidelně po celý rok 2022 přivydělával pro zaměstnavatele XY na dohodu o provedení práce, přičemž hrubá odměna z DPP byla v každém měsíci vyšší než 14 tisíc korun. Z každé měsíční odměny tedy byla odvedena zálohová daň z příjmu.

Pan Aleš bude muset do daňového přiznání za rok 2022 uvést nejenom příjmy a výdaje ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu, ale i příjmy ze závislé činnosti dle § 6. Od zaměstnavatele XY si vyžádá „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, které je nedílnou přílohou daňového přiznání. Pan Aleš má příjmy ze závislé činnosti i samostatné výdělečné činnosti, proto bude vyplňovat klasické čtyřstránkové daňové přiznání, a to včetně přílohy číslo jedna.

Práce na DPČ po část roku

Paní Milena pracovala v lednu až dubnu pro zaměstnavatele LM na klasickou pracovní smlouvu, následně její pracovní poměr skončil. V měsících květnu až červnu byla paní Milena nezaměstnaná. Paní Milena chtěla co nejdříve začít zase pracovat, a proto přechodně přijala pracovní nabídku od července do září na dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou 21 tisíc korun.

Od října již paní Milena pracuje pro zaměstnavatele RS na klasickou pracovní smlouvu. U všech tří zaměstnavatelů měla paní Milena podepsáno prohlášení k dani a uplatňovala slevu na poplatníka při výpočtu měsíční čisté mzdy. Paní Milena si za rok 2022 sama podá daňové přiznání a vznikne jí nárok na daňovou vratku ve výši 5 140 korun, což odpovídá právě nečerpané daňové slevě na poplatníka za dvě měsíce (květen a červen).

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery