Datová schránka: Daňové přiznání online je pro OSVČ povinnost | e15.cz

Datová schránka: Daňové přiznání elektronicky je pro OSVČ povinné

Datová schránka
Datová schránka
• 
ZDROJ: Pixabay

Veronika Hejná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Některým živnostníkům již dorazily přihlašovací údaje do datových schránek, jiným ještě ne. Do kdy musí stát údaje rozeslat a jak podat daňové přiznání za loňský rok?

Do kdy přijdou živnostníkům přihlašovací údaje do datových schránek?

Nově jsou datové schránky automaticky ze zákona zřizovány všem živnostníkům. A to i těm, kteří mají momentálně živnost přerušenou. V souvislosti s povinnými datovými schránkami se tak podle údajů Dun & Bradstreet v posledních třech měsících skokově zvýšil počet žadatelů o zrušení živnostenského oprávnění. Svou živnost zrušilo více než 40 tisíc podnikatelů a číslo asi ještě poroste.

„Od listopadu loňského roku se zásadně zvýšil počet rušených živností a tento trend stále pokračuje. Ke skokovým výkyvům v ekonomice zpravidla dochází při významné změně určitých podmínek, ať už legislativních či ekonomických,“ říká Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet. „Aktuálně tou klíčovou změnou je právě zavedení datových schránek, povinné pro všechny OSVČ,“ dodává.

Stát rozesílá přihlašovací údaje ve třech vlnách, nejpozději by tak podnikatelé měli přístup do datovky dostat 31. března. „Lidem přijdou přihlašovací údaje doporučeným dopisem nebo do jejich osobní datové schránky,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group. „Datová schránka funguje, i když si ji majitel neaktivuje,“ dodává. Ke zpřístupnění datové schránky totiž dojde buď po prvním přihlášení, anebo automaticky po uplynutí patnáctidenní přihlašovací lhůty, pokud se živnostník nepřihlásí sám.

Má-li již někdo založenu osobní datovou schránku, obdrží do ní nyní přihlašovací údaje k datové schránce pro podnikání. „Fyzická osoba může mít typicky dvě datové schránky, a to osobní a jako podnikající osoba. Krom toho může mít další datové schránky, pokud je advokát, daňový poradce, insolvenční správce, auditor, znalec, soudní překladatel nebo tlumočník,“ vysvětluje Jelínek.

Daňové přiznání online je pro OSVČ povinné 

Jak upozorňuje v nedávno uveřejněné informaci Finanční správa, se zpřístupněním datové schránky je spojena povinnost činit formulářová podání související, byť částečně, s podnikatelskou činností (např. daňové přiznání k dani z příjmů) elektronicky

„V takovém případě nicméně lze k podání daňového přiznání finančnímu úřadu v elektronické formě využít nejen datovou schránku, ale i některý z jiných možných způsobů autorizované elektronické komunikace na dálku (například prostřednictvím portálu Moje daně),“ vysvětluje Finanční správa.

V případě, že by podnikatel podal daňové přiznání za loňský rok v papírové formě namísto elektronické, hrozí mu pokuta. „Nejprve bude vyzván k nápravě a pokud tak neučiní, může dostat pokutu ve výši 1 000 korun,“ doplňuje Michal Jelínek. Zároveň upozorňuje, že po zřízení datové schránky začne chodit živnostníkům veškerá korespondence od úřadů, která se týká jejich podnikání, právě do datovky. „Je tedy irelevantní, jakým způsobem živnostník podá daňové přiznání, reakce od finančního úřadu by mu vždy měla přijít do datové schránky,“ připomíná.

Přihlášení do datové schránky

Neví-li si podnikatel s přihlašováním do datové schránky, může se poradit se svým účetním nebo daňovým poradcem – ti již mají většinou s datovými schránkami své zkušenosti. Podrobné informace o fungování datových schránek včetně návodů a často kladených otázek potom najdete na webu Chcidatovku.gov.cz. Portál návodně vysvětluje například to, jak se do schránky přihlásit, anebo jak nastavit notifikace na příchozí zprávy.

„Pozor na fikci doručení. To znamená, že pokud vám přijde nějaká datová zpráva, je po uplynutí deseti dní považována za doručenou i přesto, že jste si ji nepřečetli,“ říká Michal Jelínek. Nastavení nofitikací na e-mailovou adresu uživatele je zdarma, za SMSku si už člověk připlatí.

Datová schránka: Přihlášení, zapomenuté heslo a jak funguje >>>

Autor: Veronika Hejná

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery