Mzdy pod lupou: Do Česka přichází nová pravidla pro rovné odměňování
Rozdíly v odměňování mužů a žen ovlivňují naši společnost, pracovní podmínky a každodenní život. Evropská směrnice zavádí opatření, která mohou zásadně zlepšit transparentnost a spravedlnost odměňování. Jak to ovlivní samotné zaměstnance?
I v dnešní době stále existují rozdíly v odměňování mužů a žen. Tento jev, známý jako gender pay gap (GPG), odráží průměrný rozdíl v hodinových hrubých příjmech mezi pohlavími.
Gender Pay Gap v Česku a v Evropské unii
„Gender Pay Gap v České republice činil v roce 2022 17,7 procenta (podle Eurostatu 17,9 procenta), zatímco průměr EU byl 12,7 procenta. Je ale důležité vědět, že tato čísla zahrnují i objektivní faktory, jako je délka praxe nebo druh práce,“ vysvětluje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. Pro lepší pochopení se proto sleduje tzv. očištěný GPG, který ukazuje pouze rozdíly způsobené diskriminací. V Česku dosahuje tento očištěný rozdíl přibližně 3,8 procenta.
Princip rovnosti odměňování v současné legislativě
Zásada rovnosti v odměňování mezi muži a ženami je ukotvena v českém i evropském právu již několik desetiletí. Evropská legislativa ji poprvé začlenila v roce 1957, přičemž v roce 2006 byla pravidla pro rovnost v odměňování dále specifikována směrnicí EU. V roce 2023 schválil Evropský parlament novou směrnici 2023/970 zaměřenou na zvýšení transparentnosti odměňování a posílení práv zaměstnanců. Členské státy ji mají povinnost implementovat do svých právních systémů do června 2026.
Přestože právní rámec existuje, problém rozdílů v odměňování přetrvává. „Jedním z hlavních důvodů je nedostatečná transparentnost systémů odměňování, která zaměstnancům – mužům i ženám někdy ztěžuje přístup k informacím o svých platových možnostech. Dále také praxe ukazuje, že muži jsou ve vyjednávání o své odměně úspěšnější než ženy a umějí si vyjednat na stejné pozici výhodnější podmínky,“ uvedla Ivana Martinková, Senior manažerka oddělení HR & Payroll Services společnosti Forvis Mazars.
Co přináší nová směrnice?
Nově budou muset zaměstnavatelé informovat uchazeče o počáteční odměně nebo její rozpětí na dané pozici, a zároveň zajistit zaměstnancům přístup k informacím o principech odměňování a rozdílech v mzdách podle pohlaví.
Směrnice EU 2023/970 zavádí povinnosti pro zaměstnavatele, jako je větší transparentnost v odměňování a právo zaměstnanců na informace, například o průměrné odměně na jejich pracovní pozici v rozdělení podle pohlaví. Jako zaměstnanci máte právo vědět, jaké změny se chystají, a zaměstnavatelé by se na ně měli začít připravovat už nyní.
Firmy s více než 150 zaměstnanci budou povinně již za rok 2026 reportovat rozdíly v odměňování mezi muži a ženami. „Směrnice také zakazuje zaměstnavatelům ptát se uchazečů na jejich historii odměn nebo bránit zaměstnancům ve sdílení informací o svých odměnách, jak bylo dosud v některých firmách pravidlem,“ doplňuje Anna Kevorkyan.
Jak by se měli zaměstnavatelé připravit na změny?
Ačkoliv pravidla implementace nové směrnice mají být upřesňována až do června 2026, zaměstnavatelé by měli začít s přípravami už nyní. „Klíčové je nejprve zhodnotit aktuální stav systému odměňování a vypočítat si očištěný Gender Pay Gap pro jednotlivé pracovní pozice pomocí některého z dostupných analytických nástrojů. Tím odhalíme případné nerovnosti v odměnách a můžeme začít řešit jejich narovnání,“ zmiňuje Ivana Martinková. Zároveň je dle ní důležité následně nastavit transparentní a spravedlivé procesy odměňování a kariérního růstu a všechny zaměstnance a zaměstnankyně o nich pravidelně informovat.
Dopad na zaměstnance
Nová směrnice je velkým krokem k větší rovnosti na pracovištích a zajištění transparentnosti v odměňování. Zaměstnanci budou mít právo znát principy, na jejichž základě jsou odměny určovány, a také právo získat informace o jejich rozdílech. Informovanost umožní zaměstnancům lépe hájit svá práva a podílet se na vytváření spravedlivějšího pracovního prostředí. Změny přinesou nejen větší rovnost, ale také důvěru a větší spravedlnost na trhu práce. Přestože zaměstnavatelé mají na přípravy víc než rok, už nyní lze podle Anny Kevorkyan v některých firmách sledovat, jak se nové principy začínají promítat do praxe.
VIDEO: Většina domácí práce stojí na ženách, má to dopady i na ekonomiku, říká zakladatelka projektu Férová domácnost Martina Dvořáková v pořadu FLOW
