Neomezené volno jako oblíbený benefit: Jak funguje?
Zaměstnavatelé zavádí nové typy benefitů, aby nalákali nové a udrželi stávající zaměstnance. Mezi takový benefit patří i neomezené volno.
Zákonná dovolená stanovená zákoníkem práce činí čtyři týdny u zaměstnavatelů v podnikatelské sféře. Řada zaměstnavatelů nabízí i dovolenou nad rámec této základní výměry, například pět nebo šest týdnů v kalendářním roce.
„Ve snaze udržet si zaměstnance a poskytnout jim větší flexibilitu přichází zaměstnavatelé i s celou řadou více či méně inovativních zaměstnaneckých benefitů. Jedním z nich je i neomezené volno,“ doplňuje advokátka Romana Szuťányi z advokátní kanceláře Rowan Legal.
„Tímto pojmem bývá zpravidla označován zaměstnanecký benefit, nikoli tedy ‚další‘ dovolená ve smyslu zákoníku práce, kdy si zaměstnanec po vyčerpání dovolené může čerpat další volno, které je z části nebo zcela placené zaměstnavatelem. Konkrétní podoba, podmínky čerpání, podmínky vzniku nároku na takové volno, jakož i výše náhrady mzdy spadají do kompetence zaměstnavatele, a proto i samotné fungování takového volna je odvislé u konkrétního nastavení u zaměstnavatele,“ pokračuje Szuťányi.
Neomezené volno má svá pravidla
Jak uvádí Michaela Smit, externí HR Business Partnerka, zní neomezené nebo nekonečné volno jako lákavý benefit, který slibuje absolutní volnost. „Z pohledu praxe však nejde o dovolenou v pravém slova smyslu, ale o specifickou formu placeného volna. Nepřevádí se do dalších let, neproplácí se, a hlavně – stojí na důvěře, zodpovědnosti a jasně nastavených pravidlech,“ uvádí Smit.
Jednou z hlavních zásad, na nichž spočívá poskytování tohoto benefitu, je to, že nárok na něj vznikne až po vyčerpání řádné zákonné dovolené, shodují se expertky. Poskytnutí volna nesmí ohrozit chod týmů a projektů, proto je nutné, aby jeho čerpání schválil přímý nadřízený.
„V praxi se tento benefit nejčastěji využívá v situacích, kdy zaměstnanec potřebuje více dní volna než zákonné čtyři týdny – například při delší zahraniční cestě. Nejde o nástroj pro pravidelné prodlužování víkendů. Tam, kde se o to zaměstnanci pokusili, nabídly firmy jiné řešení – třeba úpravu úvazku nebo zkrácení pracovní doby,“ připomíná Michaela Smit.
Správné nastavení neomezeného volna
Aby neomezené volno nenarušovalo chod firmy a motivovalo zaměstnance, je třeba nastavit jasná pravidla, a to ideálně ve vnitřním předpisu.
„Pokud by si ho strany sjednaly přímo v pracovní smlouvě, a volno se v praxi neosvědčilo, jeho zrušení by bez souhlasu zaměstnance bylo nemožné,“ upozorňuje advokátka Klára Rücklová z advokátní kanceláře FAIRSQUARE s tím, že čím jasnější pravidla zaměstnavatel nastaví, tím lépe. Za vhodné považuje Rücklová upravit způsob odměňování, to, jak se o volno žádá a kdo ho schvaluje, kdy ho není možné čerpat, že se nepřevádí do dalšího roku nebo že je možné ho využít právě až po vyčerpání řádné dovolené.
„Klíčové je nastavit podmínky spravedlivě a transparentně. Pokud podle nich jeden zaměstnanec čerpá více dnů volna než jiný, neznamená to, že mají nerovná práva – pouze tento benefit využívají podle své volby v jiném rozsahu,“ doplňuje Rücklová.
Na rizika nesprávného nastavení a zakotvení do pracovněprávní dokumentace upozorňuje i Romana Szuťányi, podle níž může být neomezené volno zaměstnanci zneužíváno.
Oblíbené jsou i free days a happy days
„Zároveň může neomezené volno, je-li nevhodně upraveno, představovat pro zaměstnavatele komplikaci při rozvrhování pracovní doby a určování doby dovolené dalším zaměstnancům. V praxi jsme se však se zneužíváním neomezeného volna nesetkali, naopak zaměstnanci je využívají spíše střídměji,“ dodává Szuťányi.
Kromě dovolené navíc a neomezeného volna se lze setkat i s dalšími podobnými benefity. „Mezi ty patří třeba tzv. free days nebo happy days. U různých zaměstnavatelů platí různá pravidla – například omezení na maximálně tři dny volna v kuse nebo zákaz jejich spojování s víkendem. Někdy jsou také placené hůře než standardní dovolená,“ uvádí Rücklová.
Podle Michaely Smit zaměstnanci jejích klientů čerpají navíc v průměru tři až dvanáct dnů ročně, což považuje za rozumné a odpovědné využívání možnosti, která firmám dává větší flexibilitu. „Zavedení neomezeného volna doporučuji pouze tam, kde je už kultura firmy postavená na důvěře a kde je vedení ochotné tento benefit nejen nabídnout, ale také aktivně řídit,“ uzavírá Smit.
VIDEO: Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, varuje fyzioterapeutka Zuzana Čejková v pořadu FLOW
