Novela zlepšující péči o válečné veterány míří k podpisu prezidenta
Zlepšit státní péči o válečné veterány má novela, kterou schválil Senát. Novela mimo jiné obnovuje příspěvek na sociální služby ve výši až 25 tisíc korun měsíčně. Současně má novela rozšířit možnosti využití příspěvku válečného veterána ve výši až 25 tisíc korun ročně. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.
Nabídka zajištění a zprostředkování péče o válečné veterány by měla být podle zákonodárců přehledná a srozumitelná a měla by odpovídat jejich potřebám. Umožní veteránům nabídnout komplexní péči na míru. Ministerstvo obrany si v novele stanovilo povinnosti vůči válečným veteránům včetně komunitní péče a podpory osob jim blízkých.
V Česku podle údajů ministerstva žije na 17 tisíc válečných veteránů, z toho 55 veteránů druhé světové války. Dopady na státní rozpočet by podle zdůvodnění byly příští rok zhruba 61 milionů korun. Postupně by rostly až na 97 milionů korun v roce 2030.
Nynější příspěvek na stravování, příspěvek na rekreační pobyt a příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči novela začleňuje do nového příspěvku válečného veterána se širším využitím, který by stejně jako dosud mohl činit až 25 tisíc korun ročně. Váleční veteráni, kteří pobírají starobní či invalidní důchod, by mohli peníze využít na zdravotní, sociální a komunitní péči a na stravování. Ministerstvo by mohlo poskytnout příspěvek i osobám blízkým.

Další změny: péče a žádost o osvědčení
Obnovený příspěvek na sociální služby by ministerstvo posílalo válečným veteránům se starobním nebo invalidním důchodem, jejichž příjem je nižší než 1,5násobek průměrné starobní penze za předcházející rok. Dostávali by dalších až 25 tisíc korun měsíčně, ať už by byli v pobytových zařízeních, nebo v domácí péči.
Novela upravuje také například pobyt ve vojenském ubytovacím zařízení, komunitní péči a ubytování v domovech pro válečné veterány. Předloha také umožní osobám blízkým a některým spolkům žádat o osvědčení válečného veterána pro zemřelé vojáky a civilní zaměstnance.
Válečnými veterány nejsou jen účastníci odboje za druhé světové války, ale také vojáci a příslušníci armády nebo bezpečnostního sboru, kteří sloužili nepřetržitě alespoň 90 dnů v zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu nebo se zhoršenou bezpečnostní situací. O osvědčení válečného veterána mohou žádat také lidé nasazení v ostatních zahraničních operacích na déle než 360 dnů.