Jak se stát nevědomým dlužníkem? Není to tak těžké | E15.cz

Jak se stát nevědomým dlužníkem? Není to tak těžké

Romana Rybová

Jaká je jediná cesta k tomu, abychom si byli jisti, že nic nedlužíme? Alespoň jednou za rok si to ověřit v registrech dlužníků. Stačí totiž jen malinko, nějaký nepatrný zapomenutý poplatek, a jsme krůček od problému. Může totiž nastat i taková situace, že někdo zneužije vaše doklady. A to už může být hodně velký problém.

Existuje hned několik situací, kdy se můžete nevědomky dostat do dluhů. První z nich je, když se rozejdeme se zadluženým manželem nebo manželkou, dále dluhy můžeme zdědit, do dluhů vás může dostat vaše dítě, které u vás má trvalý pobyt.

Možná by vás nenapadlo, že zadlužit se můžete díky tomu, že si zařídíte nový účet a ten starý zapomenete zrušit. Banka na tom starém stále strhává poplatky, ale vy tam neposíláte žádné peníze. Dále bychom mohli jmenovat výpověď smlouvy s pojišťovnou, které jste zapomněli doplatit dlužné pojistné, zapomenutá pokuta, ručení za dávnou půjčku kamarádovi, nezadání trvalého příkazu při změně banky, změna trvalého bydliště, kvůli které vás nezastihla informace o dluhu, ukradené či zfalšované doklady, na které si někdo půjčil.

Dluhy na zdravotním pojištění při zaměstnání? Pohlídejte si tyto případy

Ověření dluhu ale není tak jednoduché

Díky tomu, že v naší republice nemáme jen jeden registr, ze kterého by bylo vše jasné, musíte jich zkontrolovat více. První z nich je například Solus. Jeho členy najdeme mezi operátory, českými bankami a využívá ho energetický gigant E.ON. Pokud dlužíte někomu ze jmenovaných, určitě se v registru objevíte. Zjištění vašeho stavu sice není zadarmo, ale mít v těchto věcech pořádek se vyplatí.

Dále pak Bankovní registr klientských informací (BRKI) – ten využívají hlavně banky, které ověřují bonitu svých klientů. Potom je to Nebankovní registr klientských informací (NRKI) – ten je pro leasingové a úvěrové společnosti.

ČOI varuje před Centrálním registrem dlužníků

Kde odhalíte své dluhy zadarmo a hned?

U zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a na dopravním podniku vám řeknou přímo na místě, jestli jste dlužníky. „Nic nezkazíte ani tím, když se zastavíte na okresním soudu v místě svého trvalého bydliště a požádáte o výpis všech občanskoprávních řízení vedených na vaši osobu,“ radí Home Credit.

Kellnerova PPF si jde na trh až pro dvanáct miliard
Cena bitcoinu je nejstabilnější za více než rok, počty plateb ale klesají
BILANCE: Éra levných půjček v Česku skončila, odteď bude jen hůř
Sleva za bydlení. Jurečka chce udržet zaměstnance v malých obcích nižšími odvody
Co se státní půjčkou na bydlení? V Praze si toho za ni moc nepořídíte

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka