Milostivé léto je šance pro dlužníky, která se již nemusí opakovat

..

.. Zdroj: pujcka.co

Ilustrační foto
Ilustrační foto
3
Fotogalerie

V období od 28. října do 28. ledna mají lidé v exekuci příležitost splatit věřiteli pouze jistinu, tedy původní dluh. A současně poukázat jednorázovou odměnu exekutorovi ve výši 908 korun. Ostatní takzvaná příslušenství k dluhu, jako jsou penále, úroky nebo poplatky advokátovi, jim budou odpuštěny.

Milostivé léto: Jak na to?

Milostivé léto by u nás mohly využít desítky tisíc lidí. Odpuštěny by jim mohly být vedlejší náklady k jejich dluhům ve výši až jedné miliardy korun. A stačí přitom málo. Dlužník musí při uplatnění oddlužení v době milostivého léta výslovně uvést, že jej chce při splátkách využít. A zároveň vyzvat exekutora k postupování podle zákona č. 286/2021 Sb., část 2, čl. IV, bodu 25. Další podmínka je, že žadatel není v insolvenčním řízení. A odpuštění se vztahuje pouze na dluhy vymáhané soudním exekutorem, nikoli na daňové nebo správní exekuce.

Jaké má oddlužení náležitosti

Požádat o využití institutu milostivého léta mohou pouze lidé v exekuci, nikoli pak v insolvenci. Nutné je zdůraznit i to, že odpuštění dluhů se týká pouze pohledávek vůči takzvaně veřejnoprávnímu subjektu, u kterého již dluh vymáhá soudní exekutor.

„Nejčastěji tak půjde o odpuštění dluhů na zdravotním a sociálním pojištění, u dopravních podniků za jízdu bez platného lístku, ale například i za komunální poplatky u města či obce, tedy svoz odpadu a další,“ říká finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Tip: Jak si půjčit? Půjčky si nejdříve pečlivě porovnejte

Dodává, že měl i klienta, který od 18ti let jezdil načerno hromadnou městskou dopravou, aby pak za pár let za několik málo pokut za jízdu na černo zaplatil právním kancelářím a soudům bezmála sto tisíc korun. Upozorňuje, že nejen tito lidé, ale i lidé, kteří dluží například za energie, mohou požádat o odpuštění příslušenství dluhu. To se týká například i dlužníků společnosti ČEZ.

Milostivé léto je šance pro dlužníky

Podle zkušeností finančního poradce se lidé do dluhů často dostávají již v mladém věku, kdy příliš neřeší, jestli si platí povinné odvody na pojištění nebo do 30 dnů uhradí pokutu za jízdu načerno. A právě tím se pomalu dostávají do exekutorské spirály, kdy sankce za nesplacení původního dluhu každý měsíc často až raketově narůstají.

„Při pohledu do exekučního příkazu, kdy se vymáhaná částka kvůli penále a poplatkům násobně navýšila, lidé na splácení raději rezignují a začnou takzvaně přežívat,“ říká.

Příkladem pak dává příběh jednoho ze svých klientů, který se do dluhů dostal před několika lety za neplacení povinného zdravotního a sociálního pojištění.

„Při výpovědi z práce tehdy 21letý muž neřešil, že se má jít přihlásit na úřad práce především i kvůli krytí povinných odvodů. Několik měsíců pak pracoval takzvaně na dobré slovo,“ popisuje s tím, že se mu dluh za sedm měsíců tehdejšího neplacení povinných odvodů přehoupl přes částku 50 tisíc korun. Původní dluh přitom činil zhruba 30 tisíc korun.

Milostivé léto vítá i VZP

Nicméně Vladimír Weiss připomíná, že právě u odpuštění příslušenství k dluhu na zdravotním pojištění panuje tak trochu nejistota. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) není totiž zákon upravující milostivé léto, co do odpuštění sankcí na zdravotním pojištění, úplně jasný. I přesto ředitel VZP Zdeněk Kabátek slibil, že svým klientům oddlužení v době milostivého léta pojišťovna umožní.

Zároveň také upozornil, že milostivé léto má pro pojišťovnu i významný ekonomický rozměr. Jinak řečeno i pojišťovna má svůj zájem na vyrovnání někdy i léta trvajících dluhů u svých klientů.

„Žádám tímto exekutory, abychom společně dostáli záměru zákona a nečinili překážky těm, kdo se ke svým dluhům postaví čelem a budou chtít využít aktu Milostivého léta," dodal.

Podle jeho odhadu VZP aktuálně eviduje zhruba 230 tisíc lidí s nějakým dluhem na zdravotním pojištění. A další tisíce jich pak mohou mít i ostatní tuzemské zdravotní pojišťovny.