Denisa Rohanová: Názory a program kandidátky na prezidentku | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Denisa Rohanová: Obhájkyně dlužníků se chce stát prezidentkou

ly, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová chce jako prezidentka pokračovat v pomoci dlužníkům v exekuční pasti a těm, kterým hrozí příjmová chudoba. Na jejím transparentním účtu pro prezidentskou kampaň paradoxně exekutor dočasně zablokoval milion korun. V minulosti kandidovala za Úsvit přímé demokracie nebo Referendum o Evropské unii. Kandidovala za pomoci podpisů dvaceti poslanců z minulé sněmovny. Její kandidaturu zrušil Nejvyšší správní soud na základě stížnosti senátorů. Rohanová se odvolala k Ústavnímu soudu, ten její stížnost zamítl.

Válka na Ukrajině

Rohanová se k válce na Ukrajině příliš nevyjadřuje, nepatří to do její odbornosti. Často opakuje, že není zastánkyní posílání zbraní na Ukrajinu. „Je třeba tyto věci řešit diplomatickou cestou. Jen když dostaneme oba znesvářené státy k jednacímu stolu, pak tuto nesmyslnou válku ukončíme,“ řekla koncem listopadu v České televizi.

Na dotaz moderátora, zda by Ukrajina měla přistoupit na mír za cenu ztráty vlastních území, uvedla, že by to bylo pro Ukrajince „nespravedlivé“. Ovšem návrat do dob před rokem 2014, kdy Ukrajina ovládala celé své území včetně Krymu, považuje za nereálný.

Inflace a energie

Kandidátka na prezidentku by byla pro ukončení těžby uhlí, ale jen v případě, že bude mít Česko adekvátní náhradu. Podobně jako další kandidáti na prezidenta je pro dostavbu Dukovan a pokračování podpory jaderné energie. Rohanová by nezaváděla embargo na dovoz ruské ropy, považovala by to pro Českou republiku za riskantní ekonomický krok.

Tématu energie ani inflace obecně se Rohanová příliš nevěnuje. Na svých stránkách pouze krátce uvádí: „S přebytky elektrické energie není důvod zvyšovat její cenu na světových trzích. Podporuji ekonomickou, energetickou a potravinovou soběstačnost domácností, stejně jako země.“

Volební program

Svůj prezidentský program postavila na čtyřech pilířích, které se vzájemně prolínají a nejsou příliš jasně definované. Jako prezidentka chce podporovat péči o rodinu, ať o seniory, či o děti. Zavázala se naslouchat problémům občanů, stmelovat generace a sociální skupiny.  

„Otevření Pražského hradu veřejnosti je otázka krátké dohody s ministrem vnitra, ale řešení nebezpečí příjmové chudoby pro více než tři čtvrtiny obyvatel je prioritou na celé volební období. Musíme zabránit zlu, které se skrývá v exekucích,“ uvedla. Chce se rovněž aktivněji zapojit do dění v parlamentních komorách a ve vládě. Chce také „obnovit duši“ střední vrstvy, kterou považuje za páteř národa.

Politická kariéra

Rohanová měla vždy blízko k sociální demokracii, s ČSSD prosazovala i změny v exekucích. V roce 2014 neúspěšně kandidovala do zastupitelstva v Kralupech nad Vltavou, a to jako nestranička za Úsvit přímé demokracie.

V roce 2017 se zkoušela bez úspěchu dostat do sněmovny na kandidátce hnutí Referendum o Evropské unii, které vedl někdejší místopředseda Svobodných František Matějka. Obě kandidatury považuje za epizody v životě, nikoli za symbol svého hodnotového ukotvení. Rozhodně by podle svých slov nebyla pro vystoupení České republiky z EU, jak řekla v České televizi. V roce 2017 byla zvolena do funkce prezidentky České asociace povinných.

Podpora pro kandidaturu

V dubnu 2021 oznámila kandidaturu na prezidentku, využila přitom podpisy končících poslanců ČSSD a KSČM ještě před koncem minulého volebního období. V té době ještě nebyly prezidentské volby ani vyhlášené. Ministerstvo vnitra nejprve rozhodlo o jejím připuštění k volbám, přestože předložila podpisy politiků se zaniklým mandátem. Někteří ústavní právníci se namítali, že jí kandidatura neměla být povolena. Nejvyšší správní soud (NSS) poté na popud stížnosti některých senátorů rozhodl o zrušení kandidatury Denisy Rohanové. Ta se obrátila na Ústavní soud, který její stížnost proti verdiktu NSS zamítl.  

Sponzoři prezidentské kampaně

Na transparentním volebním účtu Rohanové exekutor v říjnu zablokoval milion korun. Exekuce vznikla z několikatisícového dluhu tehdejšího manžela Rohanové zdravotní pojišťovně. Exekuce, která vyrostla i s příslušenstvím na milion korun, dopadla i na ni jako na manželku. Částku podle svých slov pravidelně umořuje.

„Šlo o penále za neuhrazené zdravotní pojištění, a to včetně nákladů na exekuci, ve výši 25 746 korun. Vzniklo druhotnou platební neschopností podnikajícího, dnes již bývalého manžela po krachu jeho dvou významných klientů ve stavebnictví,“ vysvětluje původ dluhu Rohanová, která se po této zkušenosti rozhodla aktivněji věnovat obhajobě lidí v exekuci. „To, co jsem zažila, je opravdu otřesný a smutný příběh. Po této osobní zkušenosti jsem se rozhodla, že to v naší zemi už nikdo nesmí zažít,“ uvedla.

Rohanová situaci řešila s Úřadem pro dohled nad financováním politických stran a hnutí, krok exekutora jí totiž výrazně ztížil kampaň – sponzorům se nechtělo posílat dary na obstavený účet. Problém byl nicméně vyřešen, jak řekla koncem listopadu pro iRozhlas.cz: „Páni exekutoři už díky bohu pochopili, že transparentní účet není nic, co by byly prostředky kandidáta, což jsem říkala od první chvíle. Takže v tuto chvíli je transparentní účet čistý.“

Manžel a děti

V roce 1993 se provdala za Aleše Rohana a mají společně syna Davida. Letos se rozvedla.

Volební průzkumy

Rohanová nemá podle dosavadních volebních průzkumů šanci na postup do druhého kola a už vůbec ne na vítězství. Ve většině průzkumů se její jméno ani neobjevuje. Minimální šanci na úspěch v lednových volbách jí dávají i aktuální kurzy na výhru vypsané sázkovými kancelářemi.

Denisa Rohanová a další kandidáti na prezidenta 2023

Přečtěte si medailonky dalších možných kandidátů, kteří vstoupili do boje o Hrad. Vysoké šance předpovídají průzkumy bývalému generálovi Petru Pavlovi a ekonomce Danuši Nerudové. Kandidaturu na Hrad ohlásil i bývalý premiér Andrej Babiš.

Mezi další ohlášené zájemce o prezidentskou funkci patří šéf odborového svazu Josef Středula, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Kandiduje i lékař a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Druhým stranickým kandidátem po Babišovi je Jaroslav Bašta, kterého nominovalo opoziční hnutí SPD.

Kandidáti na prezidenta 2023 >>> 

Denisa Rohanová
Datum narození 16. dubna 1975
Manžel Rozvedená
Povolání Prezidentka České asociace povinných
Vzdělání Vysoká škola podnikání a práva
Oficiální oznámení kandidatury Duben 2021
Podpisy pro kandidaturu 20 poslanců

Autor: ly, lig

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery