Velikonoce 2024: Termín, prázdniny a sváteční dny

Velikonoce: Kdy budou svátky v roce 2043? Datum, sváteční dny, prázdniny a obchody

Velikonoce: Kdy budou svátky v roce 2043? Datum, sváteční dny, prázdniny a obchody Zdroj: istock.cz

Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem, během kterého věřící oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Oblibu ale našly i u těch, kteří náboženský kontext příliš nevnímají. Svátky jara se tradičně nesou ve znamení velikonočních koled, pomlázek, malovaných vajec a klasických pochoutek, jako jsou mazanec, nádivka nebo velikonoční beránek.

Velikonoce: Kdy je volno v práci?

Velikonoční pondělí letos vychází na 1. dubna. Tento den je spolu s Velkým pátkem, který připadá na 29. března, státním svátkem. Velikonoce tak pro řadu zaměstnanců znamenají i příjemný prodloužený víkend. 

Výpočet data Velikonoc

Velikonoce jsou jedním z takzvaných pohyblivých svátků, nemají tedy jasně stanovené datum. Při výpočtu termínu hraje roli první jarní úplněk. Velikonoční neděle je pak první nedělí, která po úplňku následuje. Jarní rovnodennost podle kalendáře připadá na 20. března (přesněji ve 22 hodin 24 minut), velikonoční neděle tak může připadnout na kterýkoli den od 22. března do 25. dubna.

Jarní rovnodennost: Proč se datum se mění?

Mnozí si ještě pamatují, že v minulosti platil za začátek jara 21. březen. Od roku 2012 se datum posunulo. I letos jarní rovnodennost nastává už 20. března. Mezi naším kalendářem a kalendářem astronomickým totiž vzniká postupem času odchylka. Jarní rovnodennost bude nastávat 20. března až do roku 2048, kdy se přesune na 19. března. Zpátky na datum 21. března se první jarní den vrátí až v roce 2102.

Velikonoce 2024 přehledně
Velikonoční pondělí1. dubna
Velký pátek29. března
ObchodyV pátek otevřeno, v pondělí zavřeno
Vliv na zaměstnanceProdloužený víkend pro mnoho zaměstnanců
Datum VelikonocPočítá se na základě prvního jarního úplňku
Velikonoční nedělePrvní neděle následující po úplňku
Jarní rovnodennostPřipadá podle kalendáře na 20. března

Kdy jsou velikonoční prázdniny?

Školáci si oproti pracujícím užijí ještě jeden den volna navíc. Velikonoční prázdniny začínají už ve čtvrtek 28. března, do školních lavic se studenti vrátí až v úterý 2. dubna, kdy jim prázdniny končí.

Obchody a otevírací doba

Ačkoli státními svátky jsou Velký pátek i Velikonoční pondělí, zákaz prodeje se vztahuje pouze na pondělí. V pátek si tedy bez problémů nakoupíte všude, v pondělí už zůstanou otevřené jen obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních nebo velkoobchody. Zákaz prodeje se samozřejmě nevztahuje ani na čerpací stanice nebo lékárny. 

Barvení velikonočních vajíček jednoduše (video)

Video placeholde
Jak jednoduše ozdobit velikonoční vajíčka? • Videohub

Velikonoční dny a svátky - přehled

Velikonoce jsou mnohem delší, než by se na první pohled mohlo zdát. My tak nejčastěji označujeme období od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, vše ale začíná už Květnou nedělí. Pašijový (nebo také Svatý či Velký) týden potom tradičně končí takzvanou velikonoční vigilií, tedy nocí ze soboty na Velikonoční nedělí. Křesťané věří, že právě během této noci došlo ke vzkříšení Ježíše Krista. Ke každému z velikonočních dnů se samozřejmě pojí hned několik tradic, zvyklostí a pověr

  • Květná (někdy také Pašijová) neděle (24. března 2024) – křesťanům tento den připomíná příchod Ježíše Krista do Jeruzaléma, v kostelech se četly Pašije a světily se kočičky (větve vrby jívy), které pak měly ochrannou moc.
  • Modré pondělí (25. března 2024) – v tento den lidé podle tradic neměli vykonávat žádnou práci. Název je odvozený od modré barvy, do které se zdobily kostely.
  • Šedivé (někdy také Žluté) úterý (26. března 2024) – den, který hospodyňky tradičně zasvětily úklidu.
  • Škaredá (nebo také Popeleční) středa (27. března 2024) – přízvisko popeleční získala podle toho, že se vymetaly komíny, označení škaredá zase souvisí s biblickými příběhy, protože v tento den Jidáš zradil Ježíše. Pověry říkají, že pokud se budete mračit, může vám to zůstat po celý rok.  
  • Zelený čtvrtek (28. března 2024) – pokud chcete být zdraví, dejte si ve čtvrtek špenát, zelí, hrách nebo jiné zelené jídlo. Jiná tradice pak říká, že byste se měli postit a jíst právě jen zeleninu. Křesťané mají tento den spojený s poslední večeří Ježíše Krista. Večer pak „odlétají zvony do Říma“ a až do noci ze soboty na neděli je nahrazují řehtačky.
  • Velký pátek (29. března 2024) – den, kdy si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a drží půst. Podle pověr se také otevírají hory s poklady a lidé si mezi sebou nic nepůjčují, protože se bojí, že by daná věc mohla být očarována. 
  • Bílá sobota (30. března 2024) – den příprav na Boží hod velikonoční, kdy se plete pomlázka, barví vajíčka a podle některých tradic se už začínají péct beránci a mazance.
  • Velikonoční neděle, Boží hod velikonoční (31. března 2024) – oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista, v tento den se tradičně pekly a následně nechávaly posvětit pokrmy spojené se svátky jara. 
  • Velikonoční pondělí (1. dubna 2024) – předposlední den Velikonoc, který je spojený především s oslavami, koledováním a pomlázkou. 
  • Bílá neděle (7.dubna 2024) - poslední den Velikonoc. Bílá neděle dostala svůj název podle nově pokřtěných. Ti naposledy oblékli bílé roucho, do něhož byli oblečeni při křtu o velikonoční vigilii. Bílá neděle je často dnem prvního svatého přijímání. 

Nejznámější velikonoční tradice 

Velikonoční svátky se nesou ve znamení řady nejen křesťanských, ale také pohanských tradic a zvyků. Mezi ty nejznámější patří pečení velikonočního beránka a mazance, barvení vajec nebo pletení pomlázky z proutků a následné šlehání dívek a žen, které pak podle pověry zůstávají zdravé a silné.

Asi není překvapením, že mnoho žen tuto tradici nedokáže náležitě ocenit – zvláště když koledníci zapomenou, že by šlehání mělo být opravdu jen symbolické. Na mnoha místech se tak od tohoto zvyku upouští. Především na vesnicích ovšem Velikonoce zůstávají oblíbenými svátky a řada tradic se stále dodržuje.