Státní svátky v Německu 2025: Přehled, otevírací doba obchodů

Německo

Německo Zdroj: Profimedia

Pavlína Zítková

Státní svátky představují důležitou součást kulturního a společenského života v každé zemi. V Německu mají tyto dny specifický význam nejen historický, ale také regionální, protože některé svátky se slaví jen v určitých spolkových zemích. Které dny v roce 2025 budou patřit k oslavě německých tradic a k odpočinku? Jaký mají jednotlivé německé státní svátky význam a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými regiony?

Státní svátky v Německu 2025

V Německu mají celkem 9 celostátních svátků. Pak jsou ale další svátky, které se vztahují jen k určitým spolkovým zemím. Je proto dobré si před cestou zjistit, jestli se zrovna ve vaší cílové destinaci něco neslaví, protože to znamená nejen vyšší výskyt návštěvníků v muzeích a na památkách, ale také zavřené obchody. Níže přinášíme v tabulce základní přehled státních svátků, a to i podle regionů:

DatumDenNázevSpolkové zeměObchody
1. lednaStředaNový rokVšechnyZavřené
6. lednaPondělíTři královéBádensko-Württembersko, Bavorsko, Sasko-AnhaltskoZavřené v dané oblasti
8. březnaSobotaDen ženBerlín, Meklenbursko-Přední, PomořanskoZavřené v dané oblasti
18. dubnaPátekVelký pátekVšechnyZavřené
21. dubnaPondělíVelikonoční pondělíVšechnyZavřené
1. květnaČtvrtekSvátek práceVšechnyZavřené
29. květnaČtvrtekNanebevstoupení Ježíše KristaVšechnyZavřené
9. červnaPondělíSvatodušní pondělíVšechnyZavřené
19. červnaČtvrtekBoží těloBádensko-Württembersko, Bavorsko, Hesensko, Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falcko, Sársko, Sasko a DuryňskoZavřené v dané oblasti
15. srpnaPátekNanebevzetí Panny MarieSársko, Bavorsko (pouze v katolických oblastech)Zavřené v dané oblasti
20. záříSobotaSvětový den dětíDurynskoZavřené v dané oblasti
3. říjnaPátekDen sjednocení NěmeckaVšechnyZavřené
31. říjnaPátekDen reformaceSasko, Sasko-Anhaltsko, DurynskoZavřené v dané oblasti
1. listopaduSobotaSvátek Všech svatýchBavorsko, Sársko, Porýní-FalckoZavřené v dané oblasti
25. prosinceČtvrtek1. svátek vánočníVšechnyZavřené
26. prosincePátek2. svátek vánočníVšechnyZavřené

Zajímavá vás jaké státní svátky slaví v Rakousku nebo v Polsku? Projděte si další přehledy:

Otevírací doba obchodů

Obchody v Německu jsou zavřené ze zákona nejen každou neděli, ale také o státních svátcích. Je s tím potřeba počítat. Jestliže si tedy plánujete dovolenou v tyto dny, doporučujeme si nakoupit předem, případně si ověřit otevírací dobu v dané lokalitě. 

Zvlášť v Německu jsou některé státní svátky jen v určitých spolkových zemích, takže v jednom regionu si třeba nakoupíte, ale ve vedlejším už ne. I přesto zůstávají otevřené například benzinky nebo některé lékárny. 

V době státních svátků bývají také zpravidla otevřená muzea, výstavy, restaurace a kavárny.

Státní svátky v Německu: Význam a co se slaví

Pojďme si nyní přiblížit jednotlivé státní svátky v Německu a v jednotlivých spolkových zemích.

1. ledna: Nový rok

Nový rok je celonárodním německým svátkem, který symbolizuje začátek nového kalendářního roku. Tradičně ho doprovází ohňostrojě, novoroční projevy a rodinná setkání. Je to čas, kdy lidé bilancují uplynulý rok a plánují si cíle a předsevzetí do budoucna. Tento svátek je spojován také s odpočinkem po silvestrovských oslavách.

6. ledna: Tři králové

Tři králové jsou křesťanským svátkem připomínajícím příchod mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara do Betléma, kam se trojice vydala, aby obdarovala narozeného Ježíše Krista. Svátek má hluboký duchovní význam zejména v katolických oblastech, jako je Bavorsko a Bádensko-Württembersko, proto se zde také konají církevní procesí a požehnání domovů (označení dveří symboly C+M+B). Tento den je rovněž spojen se sbírkami na charitu, které organizují děti převlečené za tři krále. 

8. březen: Den žen

Den žen je regionálním svátkem v Berlíně, Meklenbursku-Předním Pomořansku a slouží jako připomínka boje za práva a rovnost žen. Tento den zdůrazňuje dosažený pokrok v oblasti genderové rovnosti, ale také upozorňuje na přetrvávající výzvy. V daných oblastech mají obyvatelé volno a konají se různé akce, jako jsou pochody a diskuse. 

18. dubna: Velký pátek - pohyblivý svátek

Velký pátek je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském kalendáři, kdy si věřící připomínají ukřižování Ježíše Krista. Je to den ticha, rozjímání a bohoslužeb, často spojený s půstem. Tento svátek je celonárodní a obchody jsou v tento den zavřené. Je také považován za vrchol pašijového týdne předcházejícího Velikonocům.

21. dubna: Velikonoční pondělí – pohyblivý svátek

Velikonoční pondělí je součástí velikonočního týdne a oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Věřící se účastní bohoslužeb, které oslavují naději a nový život. Tento den je také příležitostí pro rodinná setkání a tradiční velikonoční aktivity, jako je hledání vajíček. Svátek je celonárodní napříč spolkovými zeměmi.

1. května: Svátek práce

Státní svátek je oslavou pracovních práv a historického boje za lepší pracovní podmínky. Tradičně se tento den slaví demonstracemi, průvody a kulturními akcemi. Pro mnohé Němce je to také den volna, který využívají k odpočinku nebo výletům do přírody. Svátek má hluboký význam zejména pro odborová hnutí a politické strany.

29. května: Nanebevstoupení Ježíše Krista – pohyblivý svátek

Tento den připomíná událost, kdy podle křesťanské tradice Ježíš Kristus 40 dní po svém zmrtvýchvstání vystoupil na nebesa. Je státem uznán jako svátek ve všech spolkových zemích. Mnoho lidí se účastní bohoslužeb a procesí na památku této události. V Německu je tento den často spojován s volnem a rodinnými aktivitami.

9. června: Svatodušní pondělí

Svatodušní pondělí je křesťanským svátkem, který oslavuje seslání Ducha svatého na apoštoly. Tento den uzavírá velikonoční období a je státním svátkem ve všech spolkových zemích. Věřící se shromažďují k bohoslužbám, které zdůrazňují jednotu a obrodu společenství. Pro mnoho Němců je to zároveň den volna vhodný pro relaxaci.

19. června: Boží tělo

Boží tělo je významným katolickým svátkem zaměřeným na uctívání eucharistie, kdy se slaví přítomnost Krista v chlebu a víně. Tento svátek je spojen s pořádáním velkolepých procesí a zdobením ulic květinovými motivy. Slaví se především v katolických spolkových zemích, jako je Bavorsko nebo Porýní-Falc. Má hluboký duchovní a vizuálně působivý charakter.

15. srpna: Nanebevzetí Panny Marie

Nanebevzetí Panny Marie je katolickým svátkem, který připomíná víru, že Panna Marie byla vzata do nebe. Tento svátek se slaví v některých spolkových zemích, například v Bavorsku. Je to den bohoslužeb, modliteb a někdy i procesí. Pro mnoho věřících je tento den příležitostí k zamyšlení nad duchovními hodnotami.

20. září: Světový den dětí

Světový den dětí je regionálním svátkem v Durynsku a oslavuje práva a ochranu dětí. Tento den je příležitostí k pořádání akcí zaměřených na děti a jejich potřeby. Ve školách a komunitách probíhají oslavy, které zdůrazňují důležitost dětí pro společnost. Je to den plný her, radosti a uvědomění si, že dětství má být chráněno.

3. října: Den sjednocení

Den sjednocení je národním státním svátkem připomínajícím sjednocení Německa v roce 1990. Tento den se slaví velkými oficiálními i neformálními akcemi po celé zemi. Obyvatelé reflektují význam jednoty a demokracie, které tento svátek symbolizuje. Je to jeden z nejdůležitějších dnů v německém kalendáři. Oslavy vždy hostí hlavní město té spolkové země, která ten rok předsedá Spolkové radě.

31. října: Den reformace

Den reformace připomíná vystoupení Martina Luthera, které vedlo k protestantské reformaci. Tento svátek je slaven především v protestantských regionech, kde se konají bohoslužby a tematické akce. Konkrétně jde o spolkové země Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk, Brémy a Dolní Sasko.

Je to příležitost k zamyšlení nad hodnotami reformace, jako jsou víra, svoboda a zodpovědnost. Den je zároveň významný i z historického a kulturního hlediska. Školy jsou zavřené a v saských pekárnách pečou a prodávají v tento den sladké reformační pečivo s rozinkami, jehož tvar připomíná Lutherův znak – růži s červeným srdcem uprostřed.

1. listopadu: Svátek Všech svatých

Svátek Všech svatých je katolickým svátkem věnovaným památce všech svatých, známých i neznámých. Tento den je často spojen s návštěvami hřbitovů a vzpomínkou na zemřelé blízké. V některých spolkových zemích je státním svátkem, který nabízí příležitost k modlitbám a rodinnému setkání. Konkrétně se jedná o Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko, Sársko a Porýní-Falcko.

19. listopadu: Den pokání a modliteb

Tento protestantský svátek je dnem reflexe, pokání a modliteb. Je slaven především v Sasku a některých dalších regionech, kde lidé tráví čas v kostelech nebo v tichém rozjímání. Svátek zdůrazňuje význam pokory a duchovní obnovy. Pro mnohé Němce je to také příležitost k přemýšlení o životních hodnotách.

25. prosince: Boží hod vánoční

První svátek vánoční je oslavou narození Ježíše Krista, nejvýznamnější události v křesťanském kalendáři. Je to den klidu, kdy se rodiny setkávají na bohoslužbách a u slavnostního oběda. Dárky se ale často rozbalují již o Štědrém večeru. Tento den je spojen s bohoslužbami a zpíváním koled. Má radostnou a poklidnou atmosféru.

26. prosince: Svátek svatého Štěpána

Druhý vánoční svátek je spojen s uctěním svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka. V Německu je to den odpočinku a návštěv širší rodiny či přátel. Tento svátek má méně slavnostní charakter než 25. prosinec, ale stále je důležitým dnem k oslavě.

FLOWNěmecko naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová • e15