ON-LINE: Budu prezidentem všech Američanů, hlásí Biden. K vítězství mu gratulovali Gates či Merkelová
Ve Spojených státech končí sčítání hlasů. Za vítěze voleb a příštího prezidenta USA, takzvaného President Elect, byl po extrémně vyrovnané bitvě vyhlášen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Zároveň stále platí, že situaci může ještě ovlivnit avizované napadení voleb od týmu současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten požaduje přepočet hlasů a hodlá se také obrátit na Nejvyšší soud. Aktuální informace z USA hledejte v našem on-line přenosu uvnitř článku.
Biden podle projekcí agentur AP, Bloomberg, stanice CNN nebo britského deníku The Guardian získal potřebných 270 volitelů. Trumpovi jich připadá zatím výrazně méně. Sám Biden uvedl, že počítá s počtem 300 volitelů.
Zásadní průlom průběhu sčítání přišel v Pensylvánii. Klíčový stát, který se barvil ve prospěch Trumpa, se v pátek překlopil ve výhru Bidena. Americká média už to vnímala jako signál k tomu, že by sám Biden na základě tohoto zlomu mohl oznámit vítězství ve volbách.
V očekávaném projevu, s nímž Biden předstoupil před televizní kamery v sobotu krátce před pátou hodinou ranní středoevropského času, ale vítězství ještě neoznámil. „Musíme nechat volební proces pracovat a řádně proběhnout,“ uvedl. Následně ale hovořil i o tématech, která chce v úřadu prezidenta USA zastávat a řešit, především boj s koronavirovou pandemií. Další své vystoupení avizoval na sobotu večer amerického času, neděli ráno evropského času. Je pravděpodobné, že ale vystoupí dřív. Mezitím po ohlášení jeho vítězství klíčovými médii umístil na twitter děkovný vzkaz. "Chci být prezidentem všech Američanů," napsal.
Bidenovi již pogratulovala k vítězství řada světových politiků a veřejně známých osobností. Je mezi nimi například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, šéf společnosti Microsoft Bill Gates a celá řada dalších. Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal Bidenovi blahopřejný dopis.
Hotovo oficiálně ale ještě není. Počítání hlasů prodlužuje mimo jiné i vysoká volební účast. Podle deníku New York Times mohla dosáhnout 67 procent, čímž by se stala nejvyšší za posledních více než 100 let. Biden dokonce podle propočtu agentury AP dosáhl absolutního historického rekordu v počtu hlasů v prezidentských volbách. Hlasovalo pro něj už téměř 75 milionů lidí.
Hlavní komplikací závěru sčítání jsou ale korespondenční hlasy. Právě nakládání s nimi zpochybňuje Trump. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení směrem k manipulaci s hlasy ale zatím nepředložil. Několikrát už avizoval, že se o výsledek bude soudit.
Vítězové v jednotlivých již sečtených státech:
Prezidentské volby on-line:
Nejvyšší volební účast za 120 let
Účast v letošních amerických prezidentských volbách by podle deníku The New York Times mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let. Podle profesora Michaela McDonalda z Floridské univerzity, který aktivitu voličů zkoumá, bude účast v letošních volbách nejvyšší od roku 1900, kdy přišlo 73,7 procenta voličů; v 19. století přitom byla účast ještě daleko vyšší. V letech 1860 a 1876 činila podle serveru The American Presidency Project přes 81 procent, což bylo historicky nejvíce. Server eviduje volební účast od roku 1828.
Americká poštovní služba během noci dokončila soudem nařízené zpracování opožděných korespondenčních hlasů. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí pošty.
Biden v Michiganu zvyšuje náskok
Joe Biden v Michiganu už vede nad Donaldem Trumpem o 30 tisíc hlasů. Sečteno je zde zatím 92 procent hlasů.
New York hásí rekordní volební účast
Podle místostarosty New Yorku Phila Thompsona přišlo osobně v den voleb asi 1,2 milionu občanů, korespondenčně odevzdalo hlas další více než milion voličů. Thompson i starosta města Bill de Blasio zatím hovoří o kumulativním počtu 2,3 milionu voličů.
Kampaň demokratického kandidáta amerických voleb předpokládá Bidenovo vítězství. Zisk více než 270 potřebných volitelů čeká už dnes amerického času.
Michigan bude Bidenův
Michiganská demokratka Debbie Dingellová v rozhovoru pro CNN uvedla, že stále věří, že Joe Biden v Michiganu vyhraje. Kongresmanka ovšem dodala, že prohlubující se názorové rozdíly mezi městy a venkovem, který se staví na stranu Donalda Trumpa, jsou alarmující a pro demokraty silně znepokojující.
Volební účast
Vůbec nejvyšší celkovou účast u voleb mají státy Minnesota, Wisconsin a New Hampshire. Podle předběžných dat výzkumného střediska United States Election Project tam hlasovalo přes 80 procent voličů. Naproti tomu nejméně lidí – pod 60 procent – přišlo volit ve státech Západní Virginie, Oklahoma a Tennessee.
Stát Michigan podle informací CNN vytvořil nový rekord ve volební účasti. Američené zde odevzdali celkem 5 107 896 hlasů, které kromě Trumpa s Bidenem zahrnují i ostatní letošní kandidáty na prezidenta Spojených států. Nový počet překonal rekord z roku 2008, kdy v Michiganu volilo celkem 5 039 080 osob. Tehdy prezidentské volby vyhrál Barack Obama.
České akcie reagují na vývoj voleb v USA mírně pozitivně
České akcie podobně jako významné světové trhy reagují na vývoj amerických prezidentských voleb mírně pozitivně. Pražská burza dnes posiluje a index PX stoupl o 0,6 procenta. Tahounem růstu jsou akcie ČEZ a Avastu, řekl šéf investiční platformy Portu Radim Krejčí. Také evropské burzy postupně během dne zvyšují zisky, index Stoxx 600 už roste o 1,1 procenta, přestože ráno začínal v záporném teritoriu, Euro Stoxx 50 přidává 0,9 procenta. O růst v Evropě se stará hlavně německý DAX (0,8 procenta) a francouzský CAC 40 (o 1,2 procenta).
Rekordní volby
Účast v letošních amerických prezidentských volbách by podle deníku The New York Times mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let. Znamenalo by to, že svůj hlas odevzdalo kolem 160 milionů obyvatel země, napsal list. Z toho více než 101,1 milionu lidí odvolilo předčasně anebo poštou.
The New York Times podotkl, že za vysokou účastí mohou být problémy, které ovlivnily život téměř každého Američana. Jde o pandemii koronaviru a ekonomické problémy, ale i politické vášně, které provázely celé funkční období současného prezidenta Donalda Trumpa. Vliv mohla mít i opatření, která mnoho amerických států přijalo kvůli tomu, aby hlasování během pandemie bylo snazší a bezpečnější.


Americké akcie rostou, i přes nejistý výsledek voleb
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech zahájily dnešní obchodování růstem, i když výsledek prezidentských voleb v USA je zatím nejistý. Investoři předpovídali vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, problémem by mohla být nejistota, kterou dosavadní sčítání hlasů přineslo.
Krátce před 16:00 středoevropského času si Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, připisoval více než 1,5 procenta na 27.906 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 přidával zhruba 1,9 procenta na 3434 bodů, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite měl k dobru asi 2,8 procenta na 11.480 bodů.
Pensylvánský generální prokurátor Josh Shapiro vyzval voliče k trpělivosti. Na místě se podle jeho slov právě nyní počítají všechny hlasovací lístky. Shapiro uvedl, že jasnější obrysy toho, jak prezidentské volby dopadly získají voliči a veřejnost do konce tohoto dne. Vyjádřil však i obavy, že přesné výsledky z Pensylvánie budou známy až na konci tohoto týdne.
Evropě může být jedno, zda v amerických prezidentských volbách zvítězí republikán Donald Trump, nebo jeho demokratický sok Joe Biden, v žádném případě totiž nelze čekat volné obchodování. V rozhovoru se zahraničními korespondenty to dnes prohlásil odborník na německo-americké vztahy Josef Braml z Německé společnosti pro zahraniční politiku.
„Je jedno, kdo vyhraje, volný obchod nemůžeme očekávat,“ prohlásil Braml. „Buď zvítězí Trump a my zůstaneme pod stejným tlakem, nebo uspěje Biden, který požadavky zabalí do přátelského tónu,“ uvedl Braml. „Oboje ale vyjde na stejno,“ doplnil.
V Michiganu je v čele Joe Biden. Pokud by udržel i Wisconsin a Nevadu, stane se prezidentem
— Michal Kubal (@MichalKubal) November 4, 2020
Slavný raper a celebrita Kanye West, který se letos také ucházel o post prezidenta Spojených států, získal ve 12 amerických státech více než 60 tisíc hlasů. Informoval o tom server Deadline. Nejvíce se mu dařilo v Tennessee, kde získal 10 195 hlasů.
God is so good 😊 Today I am voting for the first time in my life for the President of the United States, and it's for someone I truly trust...me. 🇺🇸 🕊
— ye (@kanyewest) November 3, 2020
Prezidentské volby ve Spojených státech skončily trochu podle katastrofického, ale nikoliv až tak překvapivého scénáře. Přečtěte si glosu Petra Peška.
Některé stanice v USA přerušily projev Trumpa s tvrzením o výhře
Letošní americké volby dnes přinesly další bezprecedentní situaci, když se nad ránem americký prezident Donald Trump ještě před potvrzením výsledků v krátkém projevu prohlásil za vítěze. Jeho projev přenášely živě všechny velké televizní stanice, některé ale přenos z Bílého domu přerušily ještě před koncem Trumpovy promluvy, aby divákům ihned připomenuly skutečný stav volebního souboje.
„Neradi do toho vstupujeme, ale povinnost nás nutí poznamenat, že když (Trump) říká 'tyhle volby jsme vyhráli, už jsme vyhráli', tak se to ani trochu nezakládá na faktech,“ řekl moderátor MSNBC Brian Williams.
Prezidenta nenechala domluvit ani režie NBC News, píše deník The New York Times. Moderátorka Savannah Guthrieová v reakci na prezidentova předčasná slova o vítězství uvedla, že vícero výroků od hlavy státu bylo „upřímně zkrátka nepravdivých“. Stanice CBS zase během Trumpovy promluvy do obrazu připojila vzkaz, že „CBS nemá předpověď vítěze prezidentského souboje“.
Demokraté jsou podle CNN krůček od vítězství ve státu Georgia
Joe Biden je blízko tomu, aby ovládl stát Georgia. A to i přesto, že zde zatím vede Trump s náskokem více než 100 tisíc hlasů. Tvrdí to server CNN. Bidenovi totiž hraje do karet fakt, že se stále čeká na výsledky z místních okresů, jako například Fulton County či Gwinnett County. Pokud by se Bidenovi podařilo vyhrát v Georgii, byl by v historii prvním demokratem od roku 1992, kterému by se to povedlo.
Sčítání hlasů v michiganském okrsku Wayne, který zarhnuje i město Detroit, se protahuje. Úřady odmítly odhadnout, kdy by mohly být místní výsledky kompletní.
Trumpův náskok v Michiganu se ztenčuje. Po sečtení dalších hlasů v okrsku Ingham se snížil z dosavadního 1,3 procenta na 0,5 procenta.
Republikánský člen, bývalý guvernér státu New Jersey a spojenec Donalda Trumpa Chris Christie vyjádřil nesouhlas s projevem prezidenta, který sám sebe předčasně prohlásil za vítěze voleb a zaútočil na legitimní úsilí spočítat voličské hlasy. Podle Christieho tím „podkopal svou vlastní důvěryhodnost“ a doplnil, že Trump učinil „špatné strategické a politické rozhodnutí“.
Demokratům na získání většiny v Senátu nezbývá mnoho nadějí
S přicházejícími výsledky hlasování v amerických volbách ubývá demokratům naděje, že získají kontrolu nad Senátem, píše agentura AP. Ačkoliv vítěz ještě není jasný hned v několika státech, vypadá to, že si republikáni v Senátu udrží svou křehkou většinu.
Američané v úterních volbách kromě nového prezidenta rozhodovali i o rozložení sil v Kongresu. Kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů si dosud držela Demokratická strana, naopak v Senátu mají většinu republikáni.
Wall Street netrpělivě a s nervozitou čeká na jasného vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech, stejně jako na výsledek voleb do obou komor amerického Kongresu. Obává se především zdlouhavého sčítání a s ním spojené nejistoty. Přestože ještě nejsou sečteny všechny hlasy, dosavadní prezident Donald Trump už se prohlásil za vítěze voleb a řekl, že kvůli nesrovnalostem při hlasování a sčítání hlasů se obrátí na nejvyšší soud. To celý proces ještě více zkomplikuje.
Širší americký akciový index S&P 500 za Trumpova pobytu v úřadu zpevnil zhruba o 49 procenta, což prezident často uváděl jako svůj velký úspěch. Někteří šéfové velkých společností se vůči němu ale vymezili kvůli jeho přístupu ke koronavirové krizi a k rasovým nepokojům.
V právě probíhajících amerických volbách se nerozhoduje pouze o novém prezidentovi. Hraje se také o rozložení sil v Kongresu Spojených států, které bude také klíčové například pro přijímání nových zákonů. Celkově bude nově obsazeno 470 křesel, z toho 435 ve Sněmovně reprezentantů a pětatřicet v Senátu. Personálních témat kolem voleb je vůbec víc než jen souboj Biden vs. Trump.
Volby USA 2020 a peníze
Na letošních volbách je mimořádné i to, kolik všechny zainteresované strany utratily za volební kampaně. Podle organizace Center for Responsive Politics to bude téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun), což je jednoznačně nejvíce v dějinách.
Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.
Joe Biden v roli favorita, Donald Trump se nevzdává
Za rekordním nárůstem na volební kampaně stojí hlavně demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun).
Celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii zřejmě přesáhne miliardu dolarů. Trump vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).
Předvolební průzkumy předpovídaly vítězství demokratického kandidáta, respektive kandidátky v podobě Hillary Clintonové, i před čtyřmi roky. Radoval se ale nakonec Donald Trump. Ten se i tentokrát snažil mobilizovat na poslední chvíli hlavně ty voliče, kteří se jinak voleb příliš neúčastní.
Výsledky voleb jako rozbuška násilností?
Objevují se ale i hlasy varující před tím, že bez ohledu na výsledek voleb budou mít „rozdělené státy americké“ po ukončení hlasování problém. Příznivci obou kandidátů jsou natolik polarizovaní, že například šéf Facebooku Mark Zuckerberg varoval ve vysílání CNBC před občanskými nepokoji.
V této souvislosti maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přestává ve svých prodejnách nabízet zbraně a střelivo, jak informuje agentura Bloomberg. Následně však firma své rozhodnutí vzala zpět. Argumentuje tím že nejde o celoamerickou hrozbu.
Uchazeče o Bílý dům každopádně velmi rozděluje přístup k řadě zásadních problémů dnešní doby. Ať už jde o postoj k řešení pandemie koronaviru, vypjatých vztahů s Čínou, přechodu na „zelenou energetiku“, daňovou agendu nebo postoj k iniciativě Black Lives Matters, která protestuje proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Jde o témata, s jejichž pomocí se Joe Biden a Donald Trump vůči sobě vymezují.
Přílišných praktických změn by však v případě Bidenova zvolení nejspíš nedoznaly vztahy Spojených států amerických s Ruskem.
Ačkoliv Trump budoval za své působení relativně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho administrativa uvalila na Moskvu sankce a držela vůči ní poměrně tvrdý postoj. Biden by v tomto kurzu pravděpodobně pokračoval, nicméně bez pochvalných slov pro šéfa Kremlu.
Bidenovým cílem je rovněž posílit vztahy s tradičními partnery, zejména v rámci Severoatlantické aliance, na níž Trump opakovaně útočil a označil ji za zastaralou. Demokratický kandidát také slibuje návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které Trump zemi vyvedl uprostřed koronavirové pandemie s tím, že při boji s covidem podle něj pochybila.