ON-LINE: Budu prezidentem všech Američanů, hlásí Biden. K vítězství mu gratulovali Gates či Merkelová
Ve Spojených státech končí sčítání hlasů. Za vítěze voleb a příštího prezidenta USA, takzvaného President Elect, byl po extrémně vyrovnané bitvě vyhlášen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Zároveň stále platí, že situaci může ještě ovlivnit avizované napadení voleb od týmu současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten požaduje přepočet hlasů a hodlá se také obrátit na Nejvyšší soud. Aktuální informace z USA hledejte v našem on-line přenosu uvnitř článku.
Biden podle projekcí agentur AP, Bloomberg, stanice CNN nebo britského deníku The Guardian získal potřebných 270 volitelů. Trumpovi jich připadá zatím výrazně méně. Sám Biden uvedl, že počítá s počtem 300 volitelů.
Zásadní průlom průběhu sčítání přišel v Pensylvánii. Klíčový stát, který se barvil ve prospěch Trumpa, se v pátek překlopil ve výhru Bidena. Americká média už to vnímala jako signál k tomu, že by sám Biden na základě tohoto zlomu mohl oznámit vítězství ve volbách.
V očekávaném projevu, s nímž Biden předstoupil před televizní kamery v sobotu krátce před pátou hodinou ranní středoevropského času, ale vítězství ještě neoznámil. „Musíme nechat volební proces pracovat a řádně proběhnout,“ uvedl. Následně ale hovořil i o tématech, která chce v úřadu prezidenta USA zastávat a řešit, především boj s koronavirovou pandemií. Další své vystoupení avizoval na sobotu večer amerického času, neděli ráno evropského času. Je pravděpodobné, že ale vystoupí dřív. Mezitím po ohlášení jeho vítězství klíčovými médii umístil na twitter děkovný vzkaz. "Chci být prezidentem všech Američanů," napsal.
Bidenovi již pogratulovala k vítězství řada světových politiků a veřejně známých osobností. Je mezi nimi například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, šéf společnosti Microsoft Bill Gates a celá řada dalších. Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal Bidenovi blahopřejný dopis.
Hotovo oficiálně ale ještě není. Počítání hlasů prodlužuje mimo jiné i vysoká volební účast. Podle deníku New York Times mohla dosáhnout 67 procent, čímž by se stala nejvyšší za posledních více než 100 let. Biden dokonce podle propočtu agentury AP dosáhl absolutního historického rekordu v počtu hlasů v prezidentských volbách. Hlasovalo pro něj už téměř 75 milionů lidí.
Hlavní komplikací závěru sčítání jsou ale korespondenční hlasy. Právě nakládání s nimi zpochybňuje Trump. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení směrem k manipulaci s hlasy ale zatím nepředložil. Několikrát už avizoval, že se o výsledek bude soudit.
Vítězové v jednotlivých již sečtených státech:
Prezidentské volby on-line:
Podle agentury Bloomberg se snižuje náskok demokratického kandidáta Joea Bidena v Nevadě kde nyní vede pouze o několik tisícovek hlasů před současným prezidentem Donaldem Trumpem.
Světové akciové trhy jsou kvůli volbám značně rozkolísané
Situace na akciových trzích ve světě je po prezidentských volbách ve Spojených státech značně rozkolísaná, akcie se pohybují střídavě mezi zisky a ztrátami. Během obchodování v Asii zpevňovaly, později se ale vydaly dolů. Reagovaly tak na odhady těsného výsledku voleb a zejména pak na slova prezidenta Donalda Trumpa. Ten se už prohlásil za vítěze a řekl, že kvůli nesrovnalostem při hlasování a sčítání hlasů se obrátí na nejvyšší soud.
- Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po zahájení obchodování odepisoval skoro 1,5 procenta, velmi brzy ale ztráty zmírnil a krátce před 11:00 středoevropského času už vykazoval růst o 0,8 procenta na 359 bodů.
Asijské trhy naproti tomu zpevnily, některé výrazně. V té době se totiž zdál náskok kandidáta Demokratické strany Joea Bidena poměrně výrazný, což by nahrávalo odhadům analytiků před volbami. Finanční trhy už nějaký čas předpovídají, že volby vyhraje právě Trumpův vyzyvatel Biden.
Akcie průběžně zpevnily i v reakci na to, že Trump si překvapivě dobře vede také v některých důležitých státech. Zlom nastal až ve chvíli, kdy začalo být zřejmé, že výsledek bude těsný a že potrvá delší dobu, než bude možné určit vítěze.
- Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 vzrostl o 1,72 procenta a uzavřel na 23.695,23 bodu. Index Straits Times burzy v Singapuru pak zpevnil o 0,68 procenta na 2514,08 bodu. Burza v Hongkongu, kde obchodování končí až později, podle hlavního indexu Hang Seng odepsala 0,21 procenta a uzavřela na 24.886,14 bodu. I tento index byl ale průběžně v zisku.


Joe Biden se podle CNN ujal vedení ve Wisconsinu, jedom z klíčových států. Podle údajů Bloombergu jsou tam sečteny téměř všechny hlasy.
Ostře sledovaný souboj mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem spěje ke svému cíli. V tuto chvíli zatím není jasné, zdali Trump obhájí svůj mandát nebo zdali budou mít Spojené státy nového prezidenta v podobě demokrata Bidena. I přesto již v několika městech vyšli do ulic stovky lidí a protestují. Obchodníci a restauratéři již v minulých dnech začali zabedňovat výlohy a ochranné bariéry jsou k vidění i u Bílého domu ve Washingtonu.



Pakliže by se americký prezident Donald Trump pokoušel soudní cestou zastavit řádné sčítání hlasů z letošních voleb, máme v pohotovosti právní týmy. Takto dnes reagoval štáb demokratického kandidáta Joea Bidena na projev, ve kterém Šéf Bílého domu avizoval právní kroky kvůli údajným volebním podvodům. Podle tábora bývalého viceprezidenta byly Trumpovy výroky nehorázné.
„Prezidentovo prohlášení o snaze zastavit počítání správně odevzdaných hlasovacích lístků bylo nehorázné, bezprecedentní a nepřesné,“ uvedla šéfka Bidenovy kampaně Jen O'Malleyová. Trumpova slova považuje za jasnou snahu „odebrat demokratická práva americkým občanům“.
Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden hlásí další úspěch. Zvítězil na Hawai.
CNN PROJECTION: Joe Biden wins Hawaii https://t.co/HZfVrHbzTJ#CNNElectionpic.twitter.com/Oi1tNgFLo5
— CNN (@CNN) November 4, 2020
Velmi netradiční zprávu o probíhajících volbách ve Spojených státech přinesl server Politico. Vítězem souboje v Severní Dakotě o místo v Senátu USA se stal 55letý republikánský kandidát David Andahl. Zarážející na celém případu je fakt, že Andahl před měsícem podlehl nemoci covid-19.
Dolar dnes na devizových trzích posiluje, nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech totiž snižuje zájem investorů o rizikovější aktiva. Euro kolem 10:00 středoevropského času vykazovalo vůči dolaru pokles zhruba o 0,4 procenta na 1,1668 dolaru.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval 0,3 procenta na 93,8 bodu. Investoři obvykle považují dolar za bezpečné útočiště v období politické či ekonomické nejistoty.
Prezidentské volby ve Spojených státech jsou svým stále nejasným výsledkem vystřízlivěním nejen pro současného republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, ale i jeho demokratického soka Joea Bidena. Dnes to napsal magazín Der Spiegel s tím, že oba věřili v rychlé vítězství, které ale nepřišlo. „Pro Donalda Trumpa mělo být všechno tak jednoduché. O volebním souboji snil jako o červené vlně (barva republikánů), demokratům tak chtěl o volební noci ukázat, zač je toho loket. A nyní jeho prezidentství visí v nejistotě,“ uvedl Der Spiegel. „Přinejmenším stejně tvrdé vystřízlivění mohou prožívat Biden a jeho demokraté. Doufali, že Trumpovi udělí rychlý knockout v jižních státech Floridě, Georgii a Severní Karolíně,“ uvedl magazín o očekáváních demokratů. „Tento plán ale nevyšel,“ dodal.
Akcie v reakci na odhady výsledků amerických prezidentských voleb klesají. Panevropský index STOXX 600 odepisuje asi procento na 352 bodů.
Současné výsledky připomínají volby z roku 2016, tvrdí experti
„Souboj je zatím příliš těsný na to, abychom mohli vyvozovat závěry, ale svým rozdělením i nejasnými výsledky připomíná volby z roku 2016. Biden by mohl ovládnout Georgii, spíše prodemokratická města totiž stále sčítají hlasy. Na konečné výsledky si ještě budeme muset počkat, jelikož počet hlasů zaslaných poštou, které by podle odhadů měly upřednostňovat Bidena, převyšuje počet hlasů odevzdaných prezenčně. S republikánskou většinou u Nejvyššího soudu (6–3) a Trumpovou ranní výzvou k ukončení sčítání hlasů tak budou následující dny pro budoucnost Spojených států klíčové,“ říká zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Christian Kvorning Lassen
„I přes pandemii hlásí Spojené státy nejvyšší míru účasti v průběhu předčasného hlasování. Demokraté tak věří, že Biden má v těchto hlasech navrch, což činí první výsledky spekulativními. Jak se souboj blíží ke konci, strach o ztracené hlasy je všudypřítomný a nutí obě strany čekat na započítání všech hlasovacích lístků před vyhlášením konečného vítězství,“ doplňuje výzkumná pracovnice Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Danielle Piatkiewiczová.
Agentura AP tvrdí, že Joe Biden zvítězil v Arizoně a připsal si 11 volitelských hlasů, které v roce 2016 připadly Trumpovi. Má jít o „velkou ránu“ pro současného prezidenta Donalda Trumpa.
Demokratický kandidát Joe Biden zvítězil podle The Wall Street Journal také ve státě Maine.
Joe Biden has won Maine, the AP says https://t.co/IgvOAwiMqZpic.twitter.com/aKCzdj4Dfx
— The Wall Street Journal (@WSJ) November 4, 2020
Čekání na výsledky amerických prezidentských voleb bude dle předpokladu dlouhé a výsledek je tak zatím v nedohlednu. V tuto chvíli se však dá říct, že se nenaplnily předpovědi, podle kterých měla být cesta demokratického adepta Joea Bidena do Bílého domu velmi snadná. Je pravděpodobné, že se celé týdny a měsíce bude hovořit o dalším selhání předvolebních průzkumů. Vše také nasvědčuje tomu, že Biden příliš spoléhal na jistou podporu menšin, ale řada zejména hispánských hlasů mu nejspíš utekla.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že bez ohledu na výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech bude pokračovat pozitivní trend jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli České republiky a USA. Považuje je za důkaz velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Podle Petříčka se zdá, že konečný výsledek bude možná těsnější, než uváděly volební průzkumy. Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) poznamenal, že je jisté, že se nenaplnil sen demokratů o drtivé porážce stávajícího prezidenta Donalda Trumpa.
Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden zvítězil v Arizoně. Stal se tak druhým demokratickým kandidátem, který v tomto státě od roku 1948 dokázal zvítězit. Arizona je brána jako dlouholetá „pevnost“ republikánů.
Joe Biden wins Arizona, becoming the second Democratic presidential candidate since 1948 to win the longtime Republican stronghold. #APracecall#Election2020https://t.co/zqaBcJuZyd
— The Associated Press (@AP) November 4, 2020
Američané od úterního rána rozhodovali o prezidentovi v desítkách tisíc volebních místností po celých Spojených Státech – ve školách, tělocvičnách, vládních budovách či kostelích. V Nebrasce panovalo krásné počasí, možná šlo o jeden z posledních slunečních dní v roce, ulice byly přesto prázdné. Přečtěte si reportáž z místa prezidentských voleb.
Prezident Donald Trump v projevu z Bílého domu zhodnotil dosavadní výsledky voleb. „Chci poděkovat Američanům za podporu. Je ale smutné, že se značná část lidí snaží zpronevěřit hlasování,“ uvedl Trump, který dále řekl, že je „připraven na velké oslavy“. V projevu dále připomněl velkou a rekordní volební účast. Promluvil také o vítězství v jednotlivých státech, včetně Gergie a Severní Karolíny. V těchto dvou státech však zatím výsledky hlasování známy nejsou. Přesto Trump označil výsledky voleb za „fenomenální“. „Byli jsme připraveni vyhrát volby a také jsme je vyhráli,“ uvedl Trump. „Věřím v to, že jsme na cestě k vítězství a že učiníme Ameriku opět velkou,“ doplnil viceprezident Spojených států Mike Pence.
Čínský akciový titul, jehož jméno vyslovené v mandarínštině zní jako anglické „Trump wins big“, neboli Trump dosáhl velkého vítězství, zopakoval svůj výkon z amerických voleb v roce 2016. Tehdy akcie firmy Wisesoft výrazně posílily a jakoby tím předpověděly následnou volební výhru Trumpa. Nyní se akcie Wisesoftu chovají podobně jako před čtyřmi lety.
Pozornost demokratů se nyní zaměřuje na sever země, do takzvaného „rezavého pásu“, oblasti postižené úpadkem tradičního ocelářského a těžkého průmyslu. Právě státy jako Wisconsin, Michigan či Pensylvánie hrály klíčovou roli v minulých prezidentských volbách a podobnou roli zřejmě sehrají i v těch současných. Ve všech zatím těsně vede Trump. Z průzkumů mezi voliči vyplývá, že při jejich rozhodování hrála důležitou roli právě ekonomika, ale také epidemie koronaviru.
Republikán Steve Daines zvítězil v souboji o znovuzvolení do Senátu Spojených států v Montaně. Porazil demokratického kandidáta a guvernéra státu Steva Bullocka.
BREAKING: Republican Steve Daines wins reelection to the U.S. Senate from Montana, turning back a challenge from Democratic Gov. Steve Bullock. #APracecall#Election2020
— The Associated Press (@AP) November 4, 2020
Jasno je zatím jen ve Sněmovně reprezentantů, která zůstane v rukou demokratů. Za republikány se tam dostala kontroverzní podnikatelka Marjorie Taylorová Greeneová, která kandidovala v konzervativním venkovském okrsku státu Georgia a v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. V Senátu obhájil své místo nynější šéf republikánské většiny Mitch McConnel. Zda si funkci udrží i po volbách, zatím není jasné.
Podle listu The New York Times jsou již známa jména 89 senátorů, zbývá jich tak ještě určit jedenáct. Ve většině případů jde o republikány, kteří obhajují své křeslo.
Americká sociální síť Twitter zablokovala tweet Donalda Trumpa ve kterém současný prezident tvrdil, že se „demokraté snaží ukrást volby“. Naražel také na sčítání volebních hlasů. Podle twitteru šlo o velice „sporný“ tweet a proto musel být zablokován.
Prezident Donald Trump si podle projekce agentury AP připíše vítězství v Iowě, která byla před volbami považována za nerozhodnou. Ovládne také Montanu, celkem tedy získá dalších devět volitelů. Trumpovi se podle prvních předběžných výsledků v řadě nerozhodných států daří dobře, když vyhrál na Floridě a v Ohiu, podle Fox News také v Texasu.
Také Donald Trump o sobě dává vědět, typicky prostřednictvím Twitteru. Opakuje nařčení z chystaných volebních podvodů.
We are up BIG, but they are trying to STEAL the Election. We will never let them do it. Votes cannot be cast after the Poles are closed!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 4, 2020
Volby USA 2020 a peníze
Na letošních volbách je mimořádné i to, kolik všechny zainteresované strany utratily za volební kampaně. Podle organizace Center for Responsive Politics to bude téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun), což je jednoznačně nejvíce v dějinách.
Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.
Joe Biden v roli favorita, Donald Trump se nevzdává
Za rekordním nárůstem na volební kampaně stojí hlavně demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun).
Celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii zřejmě přesáhne miliardu dolarů. Trump vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).
Předvolební průzkumy předpovídaly vítězství demokratického kandidáta, respektive kandidátky v podobě Hillary Clintonové, i před čtyřmi roky. Radoval se ale nakonec Donald Trump. Ten se i tentokrát snažil mobilizovat na poslední chvíli hlavně ty voliče, kteří se jinak voleb příliš neúčastní.
Výsledky voleb jako rozbuška násilností?
Objevují se ale i hlasy varující před tím, že bez ohledu na výsledek voleb budou mít „rozdělené státy americké“ po ukončení hlasování problém. Příznivci obou kandidátů jsou natolik polarizovaní, že například šéf Facebooku Mark Zuckerberg varoval ve vysílání CNBC před občanskými nepokoji.
V této souvislosti maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přestává ve svých prodejnách nabízet zbraně a střelivo, jak informuje agentura Bloomberg. Následně však firma své rozhodnutí vzala zpět. Argumentuje tím že nejde o celoamerickou hrozbu.
Uchazeče o Bílý dům každopádně velmi rozděluje přístup k řadě zásadních problémů dnešní doby. Ať už jde o postoj k řešení pandemie koronaviru, vypjatých vztahů s Čínou, přechodu na „zelenou energetiku“, daňovou agendu nebo postoj k iniciativě Black Lives Matters, která protestuje proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Jde o témata, s jejichž pomocí se Joe Biden a Donald Trump vůči sobě vymezují.
Přílišných praktických změn by však v případě Bidenova zvolení nejspíš nedoznaly vztahy Spojených států amerických s Ruskem.
Ačkoliv Trump budoval za své působení relativně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho administrativa uvalila na Moskvu sankce a držela vůči ní poměrně tvrdý postoj. Biden by v tomto kurzu pravděpodobně pokračoval, nicméně bez pochvalných slov pro šéfa Kremlu.
Bidenovým cílem je rovněž posílit vztahy s tradičními partnery, zejména v rámci Severoatlantické aliance, na níž Trump opakovaně útočil a označil ji za zastaralou. Demokratický kandidát také slibuje návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které Trump zemi vyvedl uprostřed koronavirové pandemie s tím, že při boji s covidem podle něj pochybila.