Zimní čas 2021: blíží se změna času. Střídání nás čeká ještě roky | E15.cz

Blíží se změna času. Zimní a letní čas se budou střídat minimálně pět let

Pražský Staroměstský orloj
Pražský Staroměstský orloj
• 
ZDROJ: Blesk:Tonda Tran TONDA TRAN

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Příští týden v noci na neděli 31. října se změní čas. Ručičky se s přechodem na zimní čas posunou o hodinu zpět. Celkem známý je fakt, že za vznikem letního času je snaha uspořit energie. Bude střídání času trvat i nadále? Kdy byl u nás letní čas zaveden poprvé? Jak se u nás měnilo střídání času ve 20. století?

Povinné střídání času mělo v celé Evropské unii skončit, členské státy se ale zatím na změně neshodly. Střídání času by tak mělo v Česku trvat minimálně do roku 2026. Letní čas příští rok potrvá od 27. března do 30. října, v roce 2023 od 26. března do 29. října, v roce 2024 od 31. března do 27. října, v roce 2025 od 30. března do 26. října a v roce 2026 od 29. března do 25. října.

V Česku je podle průzkumů většina lidí proti pravidelnému střídání času a je pro jeho zrušení, nicméně ani tady nepanuje shoda, jaký čas by měl být zaveden celoročně. Vláda se předloni při neformální diskusi přiklonila k zavedení standardního středoevropského času.

Změna času v Česku ve 20. století

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Ve světě se v mnoha zemích v minulosti letní čas zaváděl, ale i rušil. Obecně lze říci, že letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco ve většině států Asie, Afriky a Jižní Ameriky neplatí.

Tak šel čas s kombajny v Česku. Agronom: Před 25 lety to měli jejich řidiči mnohem nepohodlnější

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video