Letní čas 2022: kdy bude změna času, k čemu je jeho střídání | E15.cz

Letní čas letos začne v noci na 27. března. Střídání potrvá ještě minimálně čtyři roky

Pražský orloj, ilustrační foto
Pražský orloj, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Andrea Piacquadio / Pexels.com

var, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Již brzy se bude měnit zimní čas na čas letní. Tradičně se tak říká, že budeme spát o hodinu méně. Proč se čas mění a který čas je přirozený pro náš organismus?

V neděli 27. března ve 2:00 se čas posune o hodinu dopředu na 3:00. Standardní, tedy zimní nebo také středoevropský čas, se vrátí zase 30. října 2022. 

Letní čas

Při letním čase se nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale používá se čas, který je obvykle o jednu hodinu posunut dopředu. Účelem jeho zavedení byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, podle energetiků změna času ale velké úspory elektřiny nepřináší. Různé občanské iniciativy a petice se také řadu let odvolávají na možné negativní dopady střídání času na zdraví.

Změna času nastane v noci ze soboty na neděli. Konkrétně v neděli 
27. března ve dvě hodiny ráno se čas posune o hodinu dopředu na tři hodiny.

Letní čas a kontroverze

Při volbě celoročního času by byl podle odborníků pro člověka příznivější pásmový čas, který platí v zimě a proto označován za zimní čas. Podle některých odborníků má totiž střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní svůj původní účel, tedy úsporu energií.

Podle dřívějších plánů se měl čas v roce 2021 ve státech Evropské unie měnit naposledy. Kvůli koronavirové pandemii i tomu, že se členské státy nedokázaly dohodnout na tom, který čas bude platit trvale, se ale tato otázka odsunula na neurčito.

Střídání času ještě minimálně čtyři roky

Střídání času by tak mělo v Česku trvat minimálně do roku 2026. Letní čas letos potrvá od 27. března do 30. října, v roce 2023 od 26. března do 29. října, v roce 2024 od 31. března do 27. října, v roce 2025 od 30. března do 26. října a v roce 2026 od 29. března do 25. října.

V Česku je podle průzkumů většina lidí proti pravidelnému střídání času a je pro jeho zrušení, nicméně ani tady nepanuje shoda, jaký čas by měl být zaveden celoročně.

Historie letního času

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před více než 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku.

Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. Ve světě se v mnoha zemích v minulosti letní čas zaváděl, ale i rušil. Obecně lze říci, že letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco ve většině států Asie, Afriky a Jižní Ameriky neplatí.

Video se připravuje ...
Změna času v roce 2022: Budeme stále přepínat mezi letním a zimním časem?

Autor: var, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery