Jak ušetřit za elektřinu a plyn: Sedmnáct tipů na snížení spotřeby energie

Jak ušetřit za plyn a elektřinu?

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Zdroj: Profimedia

Spotřeba energií a ceny elektřiny a plynu jsou pro mnoho domácností zásadní položkou v rozpočtu. Energetická krize z loňského roku se sice neopakuje, ceny energií však pro část odběratelů vzrostou. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak ušetřit, aniž byste museli obětovat své pohodlí.

Jak ušetřit za plyn?

Kzemnímu plynuje připojeno 2,6 milionu českých domácností. Dvě třetiny spotřeby připadají na topení, třetina na ohřev vody a vaření. Největší potenciál úspor se tak skrývá ve vytápění domu či bytu.

1. Pozvěte si servisního technika na kotel

Pokud jste si pořídili kondenzační plynový kotel, udělali jste velký krok k úspornému vytápění. Na rozdíl od starších plynových kotlů, takzvaně atmosférického typu, dokážou zužitkovat zbytkové teplo ze spalin na předehřátí otopné vody. Proto dosahují vysoké efektivity. To ovšem platí za předpokladu, že se o kotel poctivě staráte.

Plynový kotel potřebuje pravidelné čištění a servis, aby optimálně fungoval. Informaci, jak často provádět servis kotle, najdete v příručce výrobce. Všeobecně se doporučuje jednou ročně pozvat servisního technika, který kotel vyčistí a seřídí. Neopomíjejte ani čištění a revizi spalinových cest.

2. Snižte teplotu vytápění

Přetápění není dobré ani pro zdraví, ani peněženku. Když snížíte teplotu na termostatu o jeden stupeň Celsia, ušetříte přibližně 5 až 10 procent plynu na vytápění. Optimální teplota v místnosti, kde dlouhodobě pobýváte, činí 19 až 21 stupňů. O pár stupňů více si dopřejte v koupelně.

V kuchyni stačí kolem 17 stupňů, protože se tam vzduch ohřívá při vaření. Obdobně v ložnici by teplota měla zůstávat mezi 16 až 18 stupni. V chladnější místnosti snáze usnete a spánek bude hlubší. Na chodbách a schodištích snižte teplotu na 15 stupňů a nezapomínejte zavírat dveře do obytných místností.

MístnostDoporučená teplota 
Obývací pokoj19–21 °C
Ložnice16–18 °C
Dětský pokoj při hraní a učení19–21 °C
Dětský pokoj na spánek16–18 °C
Kuchyně17 °C
Koupelna24 °C
Pracovna19–21 °C
Chodba a schodiště15 °C
Technická místnost15 °C

3. Správně nastavte termostat

Jednou z největších chyb při vytápění bývá, že topení vypnete při odchodu z domu. Zatímco jste v práci či ve škole, teplota v domě rychle klesá. Když po návratu chcete vytopit domácnost na požadovanou teplotu, zbytečně spálíte množství energie. Proto odborníci doporučují nastavit termostat tak, aby teplota během noci či vaší nepřítomnosti klesla maximálně o pár stupňů.

4. Odvzdušněte radiátory

Plynový kotel může jet na plné obrátky, ale se zavzdušněnými radiátory příliš tepla nepředá. Zavzdušněný radiátor poznáte tak, že je horký u regulačního ventilu, ale na druhém konci studený.

Odvzdušnění radiátorů byste měli provést ideálně ještě před začátkem topné sezony. Nezapomeňte také na dopuštění vody, aby byl v otopné soustavě správný tlak. Poté odvzdušňujte jednou za tři měsíce. Jak na to? Zapněte topení a otevřete regulační ventily naplno. Postupně odvzdušňujte jeden radiátor po druhém, postupujte od přízemí vzhůru.

Pokud ani odvzdušnění radiátorů nepomohlo, nebo z nich musíte vyhánět vzduch příliš často, může být na vině špatně dimenzovaná otopná soustava. Poté nezbývá než zavolat odborníka.

5. Odsuňte nábytek od radiátorů, pořiďte koberečky

U radiátorů ještě zůstaneme. S úsporou plynu pomůže, když radiátory nebudete zakrývat. Teplý vzduch by měl volně proudit do místnosti, proto od topných těles odsuňte nábytek a nezakrývejte je ani záclonami a závěsy. Ovšem jinak jsou závěsy na oknech vhodné, protože poskytují dodatečnou izolaci. Ideální jsou takové, které končí nad topným tělesem. Skvělé izolační vlastnosti nabízejí venkovní rolety.

Když už budete v zápalu bytových úprav, pořiďte si na zimu pár koberečků. „Teplo od nohou“ totiž zvyšuje pocitovou teplotu.

6. Nevětrejte ventilačkou, ale rychlým průvanem

S vytápěním úzce souvisí větrání. V zimních měsících se větrání ventilačkou nevyplatí. Utíká přes ni především teplo, ale vydýchaný vzduch se řádně nevymění. Raději na pár minut několikrát denně otevřete okna dokořán a udělejte průvan. Rychle se tak vymění vzduch, ale teplo zůstane akumulované ve zdech a předmětech v místnosti.

7. Zaizolujte netěsnosti

Pokud nemáte zateplený dům, na poslední chvíli před topnou sezonou to nenapravíte. Navíc je to investice v řádu stovek tisíc korun. Existují však jednoduché triky pro vylepšení izolace domu, které rodinný rozpočet nezruinují.

  • Zkontrolujte těsnění oken a dveří, v případě potřeby je vyměňte za nová.
  • Vytmelte netěsnosti mezi rámem oken a zdí.
  • Skla oken a dveří opatřete tepelně-izolační fólií.
  • Utěsněte škvíry pode dveřmi. Stačí na dveře nalepit lištu s kartáčkem.

8. Šetřete plyn při vaření

  • Plynový sporák patří spolu s indukcí k nejúspornějším způsobům vaření. I přesto je dobré osvojit si pár návyků, které přinesou další úsporu zemního plynu.
  • Vařte vždy s pokličkou. Když hrnec nepřiklopíte, uniká horká pára a doba vaření se výrazně prodlužuje.
  • Používejte papiňák. Přípravu jídla lze výrazně urychlit pomocí tlakového hrnce. Využijete ho především na maso, jež se v běžném hrnci vaří i několik hodin.
  • Malé hrnce umisťujte na malé hořáky. Pokud pod malým hrncem zapnete velký hořák, spousta tepla uniká zbytečně kolem.
  • Neohřívejte více vody, než potřebujete. Když vaříte brambory či vejce, nemusejí v hrnci plavat. Stačí, když budou z většiny ponořené.
  • Pro ohřev vody si pořiďte rychlovarnou konvici. Je úspornější než ohřev vody na plynovém sporáku.

9. Optimalizujte ohřev vody

Používáte plynový průtokový ohřívač? Pokud se vám daří správně nastavit teplotu vody, může vám karma či kotel s průtokovým ohřevem dobře sloužit. Často ale vznikají problémy s nestabilní teplotou, a tak vyplýtváte spoustu vody i energie ve snaze najít příjemnou teplotu na sprchování. V takovém případě dejte přednost ohřevu vody se zásobníkem, který přispěje k lepšímu hospodaření s plynem.

Jak ušetřit za elektřinu

Není nutné svítit svíčkami, abyste ušetřili. I drobné kroky vytvoří v součtu úsporu stovek až tisíců korun ročně. Někdy stačí jen mírně upravit své návyky.

1. Vytápění

I když elektřinou vytápí jen minimum českých domácností, stejně jako u plynu platí, že topení představuje největší příležitost k úsporám. Výhodou je, že u elektrického topení se nemusíte starat o údržbu a revize.

  • Nepřetápějte místnosti. Pokud používáte podlahové topení, vytápějte na teplotu o stupeň nižší než u běžných radiátorů.
  • Odkryjte topná tělesa a nechte teplý vzduch volně proudit. Podlahové topení nezakrývejte koberci.
  • Na noc a při odchodu z domu nastavte termostat tak, aby snížil teplotu o pár stupňů. Nevypínejte ale topení úplně.
  • Pokud v některé místnosti vůbec nepobýváte, zavřete ji a jen ji temperujte na 15 stupňů.
  • Větrejte krátce a intenzivně, vytvořte na několik minut průvan. Ventilačku v zimě nepoužívejte, protože přes ni uniká teplo, vzduch se však mění jen velmi pomalu.
  • Zabraňte únikům tepla přes netěsnosti v oknech a dveřích. Pro většinu oprav stačí trocha tmelu, pomohou rovněž tepelně-izolační fólie na skla.

2. Pořiďte si úspornější spotřebiče

Lednice, pračka, myčka – to všechno jsou spotřebiče, jejichž provoz vyjde na několik tisíc korun ročně. Cestou k úspoře elektřiny je pořízení modernějšího spotřebiče v lepší energetické třídě. S výběrem vám pomohou energetické štítky.

Od roku 2021 se pro některé spotřebiče používají nové energetické štítky. Nahradily původní stupnici A+++ až G, nově se výrobky označují třídou A až G. Nejvyšší třídy jsou u některých spotřebičů zatím prázdné, aby do budoucna zůstal prostor pro technický pokrok. Například nejúspornější myčka tak nese označení třídy B.

Tato změna se týká lednic, myček, praček i praček se sušičkou, světelných zdrojů a elektronických displejů. Ostatní spotřebiče, jako například samostatné sušičky, stále používají původní stupnici.

Typ spotřebičeAktuálně nejvyšší energetická třída dostupná na trhu
LedniceA
PračkaA
Pračka se sušičkouC
SušičkaA+++
MyčkaB
Elektronický displejD
ŽárovkaD
SporákA++
DigestořA+++

3. Udržujte lednici v kondici

Nejen výběr úsporné lednice, ale také její správné používání uspoří elektřinu. Lednici umístěte do chladné části místnosti, nedávejte ji vedle radiátoru či jiného spotřebiče, který vytváří teplo (sporák, myčka). Důležitý je dostatek prostoru kolem lednice, aby se spotřebič nepřehříval.

V chladničce nastavte teplotu na sedm stupňů Celsia. Nižší teplota zvyšuje spotřebu, ale není nezbytná. V mrazáku postačuje teplota –18 stupňů.

Lednici pravidelně odmrazujte. Většina moderních chladniček je vybavena funkcí automatického odmrazování, přesto se námraza může vyskytnout třeba kvůli tomu, že špatně dovírají dvířka.

4. Perte více prádla na nižší teplotu

V průměrné české domácnosti se pračka zapíná třikrát týdně. Není to zbytečně moc? Pokud zapínáte pračku poloprázdnou, plýtváte elektřinou. Stejně tak není zapotřebí prát při vysokých teplotách. Prací prášky si poradí se špínou i při praní na 30 stupňů.

Většinu prádla stačí prát na 30 až 40 stupňů. Ložní prádlo a ručníky můžete prát na 60 stupňů. Vyvářka ani předpírka není obvykle nutná.

Dobře si rozmyslete, zda potřebujete sušičku. Je to jeden z největších žroutů elektřiny, a to i v nejúspornější energetické třídě. Prádlo sušte raději venku nebo na sušáku.

5. Vyměňte žárovky za LED osvětlení

LED žárovky spotřebují až o 90 procent elektřiny méně než běžné žárovky. Kvalitní žárovky LED mají navíc delší životnost, a tak ušetříte hned dvakrát.

K úspoře elektřiny přispějete také tím, že budete světla zhasínat. LED žárovka se rozsvítí hned, nevyžaduje dlouhý náběh. Kvalitní osvětlení vydrží desítky tisíc vypnutí a zapnutí. Proto je lepší v místnosti vždy zhasnout, pokud v ní právě nepobýváte.

6. Vařte levněji s indukčním sporákem

Máte ještě sporák s litinovými plotýnkami? Pak byste ho urychleně měli nahradit indukcí. Staré elektrické sporáky se dlouho rozehřívají a nepředávají teplo tak efektivně. Naproti tomu indukce patří k nejúspornějším způsobům vaření. Sporák předává teplo pouze na ploše, kterou pokrývá nádobí, a tak nemusíte řešit velikost plotýnky. Další zásady úsporného vaření se neliší.

  • Hrnce přiklopte pokličkou, aby se zkrátila doba vaření.
  • Pro pokrmy vyžadující dlouhé vaření, typicky hovězí maso či fazole, použijte tlakový hrnec.
  • Nepředehřívejte troubu, až na pár výjimek to není potřeba.
  • Při pečení vypněte troubu pár minut před koncem a nechte pokrm dojít.
  • Na ohřev vody si pořiďte rychlovarnou konvici a dejte do ní jen tolik vody, kolik potřebujete.

7. Ušetřete elektřinu při ohřevu vody

Každý bojler umožňuje nastavit teplotu. Standardně se teplota vody nastavuje na 60 stupňů Celsia a poté se ředí. Jestliže máte velikost bojleru správně dimenzovanou, postačuje teplota 50 stupňů. Nižší teplotu byste už na ohřívači vody neměli volit, protože může docházet k množení bakterií a usazování vodního kamene.

Ruku v ruce s úsporou elektřiny jde úspora vody. Čím méně teplé vody spotřebujete, tím méně jí musíte ohřívat. Proto dávejte přednost sprše před koupelí a pořiďte si úspornou hlavici. Při nanášení sprchového gelu a šamponu vodu vypněte.

Na šetření s teplou vodou myslete rovněž při mytí nádobí. Neumývejte je pod tekoucí vodou, ale napusťte ji do dřezu. Následně oplachujte studenou.

8. Odpojte spotřebiče z pohotovostního režimu

Stand-by, neboli pohotovostní režim, přináší pohodlí, neboť se zařízení zapne dálkovým ovládáním a rychle naběhne na plný výkon. Platíme za to ale nemalou daň. Třeba monitor ve stand-by režimu spotřebuje 0,5 Wh každou hodinu, kdy není zcela vypnutý. Pokud je v provozu jen čtyři hodiny denně a dvacet hodin ve stand-by režimu, ročně vyplýtvá 3600 Wh energie.

V součtu všech zařízení v domácnosti to není zanedbatelné. Ve stand-by režimu bývají televizory, audio a video přehrávače, počítače, monitory, tiskárny, set-top boxy, modemy, herní konzole a další. Řešení je přitom jednoduché – zařízení úplně vypněte. Můžete si to usnadnit prodlužovačkou s vypínačem. Jedním stisknutím tak odpojíte třeba celou televizní sestavu.

Ze zásuvky vypojujte také nabíječky mobilů či notebooků. Přestože k nim není připojený spotřebič, odebírají elektřinu.

Rozhovor s Petrem Švecem o cenách energií a jejich vývoji

Video placeholde
Rozhovor s Petrem Švecem o cenách energií a jejich vývoji • Reflex.cz