Nový bodový systém řidiče 2024: Jak se změní pokuty a co bude jinak

Nový bodový systém řidiče mění výši pokut. (ilustrační foto)

Nový bodový systém řidiče mění výši pokut. (ilustrační foto) Zdroj: E15 Michael Tomeš

Kamila Ondráčková , lig

Od roku 2024 začíná platit nový bodový systém. Cílem změn je zjednodušení a lepší přehlednost. Přísněji budou potrestány závažné a nebezpečné přestupky. Naopak za menší prohřešky zaplatí řidiči na pokutách méně než doposud.

Aktualizováno 3. ledna 2023.

Mezi stěžejní změny novely zákona o provozu na pozemních komunikacích patří:

  • zjednodušení bodového systému na tři pásma,
  • zpřísnění trestů za nejzávažnější přestupky,
  • konec povinnosti mít při jízdě řidičský průkaz a osvědčení vozidla,
  • zavedení řidičského průkazu na zkoušku,
  • možnost řídit od 17 let pod dohledem mentora.

„Nový bodový systém jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Závažnější přestupky bude postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Novinky a změny pro rok 2024

V novele nechybí ani významné novinky. Díky novele bodového systému je možné od ledna roku 2024 zahájit kurz autoškoly k řízení osobního automobilu v 15 letech a šesti měsících.  Řídit auto je možné od 17 let pod dohledem mentora (tzv. režim L17), řidičský průkaz je na zkoušku po dobu dvou let od získání prvního řidičského oprávnění nehledě na věk řidiče. „V prvních dvou letech bude pro řidiče platit odlišný režim. Pokud spáchají jeden ze závažných přestupků, za který dostanou zákaz řízení nebo šest bodů, musejí se podrobit dvěma konkrétním školicím nástrojům – dopravněpsychologickému pohovoru a školení začínajících řidičů,“ vysvětluje ministr dopravy.

Důvodem nového opatření je skutečnost, že čerství řidiči, kteří mají oprávnění méně než dva roky, působí v silničním provozu 11 procent nehod, ale v celkové populaci řidičů tvoří jen asi tři procenta.

„V odborné veřejnosti panuje shoda na tom, že je nezbytné upravit zákon tak, aby sankce za vysoce nebezpečné chování za volantem, měly skutečně odrazující účinek a odpovídaly sankcím v okolních státech včetně například Slovenska či Polska. Zároveň je důležité, aby řidiči dostávali rychlou zpětnou vazbu v případě, že trestné body dostanou, nejlépe prostřednictvím elektronické zprávy,“ komentuje vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

„Rada vlády rovněž vnímá jako klíčové zavést dlouho diskutovaný řidičák na zkoušku, který bude obsahovat školení začínajících řidičů a psychologickou část. Dle výsledků studií v Německu, Dánsku i podle slovenské praxe je účinným nástrojem pro snížení nehodovosti mladých řidičů i řízení od 17 s doprovodnou osobou. Umožňuje totiž nabírat první zkušenosti za volantem v kontrolovaném prostředí se svým rodičem,“ dodává Neřold.

Mezi další novinky patří i to, že řidiči u sebe nebudou muset mít řidičský průkaz a osvědčení vozidla již od ledna 2024. Tato povinnost měla přitom původně zaniknout až k 1. červenci 2025.

Jak funguje bodový systém

Pokud porušíte pravidla silničního provozu, hrozí vám trest. Způsob a výše trestu se pak odvíjí od závažnosti prohřešku, resp. jeho následků. Bodový systém tak dle BESIP představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel. Hlavním účelem tedy není trest, ale spíše řidiče odrazovat od toho, aby porušovali dopravní předpisy.

Na významu či efektivitě však bodový systém získává, pokud mají řidiči jasno v tom, jak funguje. Právě proto je nyní „na stole“ jeho zjednodušení. Změny silničního zákona tak mají významný potenciál omezit závažné následky dopravních nehod.

Nový bodový systém 2024

Bodový systém se dočkal zjednodušení na tři pásma (2, 4, 6), oproti současným pěti různým sazbám. Nechybí ani revize sankčního systému, která zpřísňuje tresty za nejzávažnější přestupky. Naopak přestupky méně závažné, řeší pouze finanční sankce, a nikoli změna stavu bodového konta. U nejzávažnějších dopravních přestupků platí pravidlo dvakrát a dost, protože celkových trestných bodů je dvanáct, u čtyřbodových třikrát a dost. Novela zároveň umožňuje policistům udělit na místě dvojnásobnou výši pokuty než doposud – a to až 5 500 korun.

Dále novela obsahuje rozšíření možnosti postihnout přestupky na místě, zvýšení sazeb blokových pokut a posílení vymahatelnosti pravidel. U závažných přestupků se prodlužuje i délka doby, po kterou řidič nesmí řídit.

Součástí je i zavedení automatického informování řidičů o změně bodového konta prostřednictvím SMS, e-mailu nebo datové schránky. Stav bodů lze již nyní zjistit přes Portál dopravy.

Průzkum mezi řidiči: Bodový systém jako motivace k dodržování pravidel

Na silnicích se necítí bezpečně 54 procent českých řidičů. Vyplynulo to z průzkumu České asociace pojišťoven. Proč? „Strach řidičů pramení z chování ostatních motoristů, bezohledné a agresivní jízdy, z porušování pravidel. Chybu ale hledají u jiných, u sebe ji nevidí. Přitom připouštějí, že dopravní předpisy porušují,“ uvádí k výsledkům Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Hrozící pokuty přitom Češi považují za nedostatečné, motivací pro dodržování předpisů je pro 84 procent řidičů bodový systém.

V roce 2022 spáchali Češi přes 466 tisíc dopravních přestupků. Jedním z důvodů, proč porušují řidiči předpisy, je dle jejich vlastních slov pocit beztrestnosti. „Ukázalo se a vyplývá to i z dalších dat, že řidiče je potřeba v takové situaci také více motivovat, neboť nyní nastavená výše pokut má jen omezený efekt, a klíčem je bodový systém. Důležité je, aby nastavená pravidla byla pro řidiče srozumitelná a sami vnímali, proč je mají dodržovat. Proto se snažíme veřejnosti vysvětlovat, jaký je smysl úprav bodového systému, a cílíme v nich na nejrizikovější dopravní přestupky,“ doplňuje ministr dopravy Martin Kupka.