Ceny nemovitostí: Pokles až o 25 procent. Kde bydlení zlevňuje nejvíc?

Bydlení v Česku: Kde klesají ceny nemovitostí nejvíc? (ilustr.)

Bydlení v Česku: Kde klesají ceny nemovitostí nejvíc? (ilustr.) Zdroj: Profimedia

Anna Jedlová

Hypotéky v Česku zůstávají drahé a pro řadu lidí nedostupné. Lidé se bojí i dodatečných výdajů spojených s nákladnými rekonstrukcemi. Kdo má našetřeno nebo možnost výhodné půjčky, je v obrovské výhodě. Podle realitních specialistů je totiž ideální doba pro investování. Levněji prý už nebude.

Ceny secondhandových nemovitostí rostou oproti loňskému roku pomaleji, než trh očekával. Na řadě míst dokonce došlo k poklesu oproti cenám, které byly na realitním trhu ještě letos na jaře běžné. Podle dat digitální realitní služby Bezrealitky.cz se ceny bytů a rodinných domů ve většině regionů během čtvrtletí propadly. Může za to nejenom nedostupnost půjček, ale taky nerozhodní zájemci.

Kde klesají ceny nejvíc?

V letošním roce klesají především ceny rodinných domů na vesnicích nebo před rekonstrukcí. „Sledujeme trend poklesu cen u takových nemovitostí až o 25 procent, a to v kraji Ústeckém a Moravskoslezském. Jde ale také hlavně o méně žádané oblasti – například Rumburk nebo Varnsdorf nabízí možnosti pořízení rodinného domu už od 2 500 000 korun s podlahovou plochou 100 – 200 metrů čtverečních v původním stavu. Je to dáno především strukturou obyvatelstva,“ popisuje ředitel realitního portálu Videobydleni.cz Jakub Veverka.

Data serveru Bezrealitky ukazují, že například u rodinných domů se průměrná cenová hladina napříč Českem snížila o 2 procenta na úroveň ze závěru loňského roku. Dolů šly i ceny bytů. Například v Brně jsou oproti jaru nižší cenovky o 4 procenta, kdy starší byty zlevnily zhruba na 87 tisíc korun za metr. Pokles hlásí i některá města ve Středočeském nebo třeba v Olomouckém kraji, kde jsou proti jarním měsícům ceny dokonce o devět procent níž.

„O čtyři procenta se pak snížila cenová hladina v Plzni a okolí. Ukazuje se, že možnosti domácností v oblasti financování stále nejsou tak dobré, aby se trh rozpohyboval. Tomu odpovídá nejvyšší počet prohlídek za posledních 24 měsíců, avšak s nepoměrně nižším počtem uzavřených prodejů. Opatrnost domácností, která souvisí s pomalejším ekonomickým zotavením, se pravděpodobně propíše i do druhé poloviny roku. Majitelé by toto měli zohlednit a připravit si prostor na vyjednávání,“ doplňuje šéf realitní skupiny European Housing Services Hendrik Meyer. Podle něj se v řadě krajů projevil i nízký zájem o rodinné domy coby druhé domovy nebo nemovitosti určené k rekreaci.

VIDEOPokud chcete stavět, jděte na úřad až v lednu, říká Landová z Hospodářské komory v pořadu FLOW

Video placeholder
Rozhovor pro FLOW s Hanou Landovou o stavebním zákonu • e15

Nabízí se prostor pro smlouvání?

Realitní trh prošel za poslední roky výraznou proměnou, a to mimo jiné v tom, že dal zájemcům o bydlení znovu možnost vyjednat si lepší podmínky a výslednou cenu, jak doplňuje realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa Jakub Žižka. „Zatímco v letech nepřetržitého růstu cen nemovitostí byl kupující oproti prodávajícímu ve výrazně slabší pozici a jednat o slevě tak téměř nebylo možné, tak poslední dva roky tento trend otočil a většina kupujících si tak mohla alespoň částečně „diktovat podmínky“.

Dá se předpokládat, že s rostoucí poptávkou bude pro kupujícího do budoucna menší prostor pro tato jednání, ale nynější stav trhu stále ještě dává možnost si u většiny inzerovaných nemovitostí vyjednat zajímavé podmínky.“ Zároveň Žižka dodává, že větší šanci na prodej teď mají spíš byty než domy. Zatímco délka inzerce u malometrážních bytů se pohybuje kolem 30 až 50 dní, u rodinných domů jsou to řády minimálně dvou i více měsíců.

Jaké byty táhnou nejvíc?

Nejžádanější jsou stále menší byty – především jedno a dvoupokojové. A taky ty, které mají investiční potenciál. Jinými slovy je u nich předpoklad, že budou v čase držet svoji hodnotu a budou dobře a rychle pronajmutelné. Obecně je ale podle portálu Sreality.cz v nabídce méně nemovitostí, kdy řada majitelů vyčkává s prodejem, než se na trhu objeví dostatek movitých kupců a dorovnají se i ceny.

Data portálu ukazují, že za první letošní půl rok se zájem o nemovitosti mezi lidmi oproti loňsku zvýšil, pokračuje datový analytik Sreality.cz Pavel Chmelík. „Počet vyhledávání meziročně vzrostl přibližně o 2,2 procenta. Nárůst byl přitom tažen zejména zvýšeným zájmem o byty, u kterých jsme zaznamenali růst o 4,6 procenta. Zájem o domy meziročně stagnoval. Z hlediska počtu zobrazení inzerátů můžeme mluvit o meziročním nárůstu přibližně o 7,4 procenta.“

Ceny bydlení se budou postupně zvyšovat

Pokud lidé zvažují pořídit si nové bydlení nebo nemovitost určenou k dalšímu pronájmu, neměli by příliš dlouho otálet. Nižší cenovky totiž nebudou na trhu přetrvávat, předpovídá expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte Petr Hána.

„Momentální situace na realitním trhu potvrzuje, že trend poklesu, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb i cen stavebních prací, je definitivně u konce.“ Zejména ve velkých městech jdou už ceny nahoru. Například starší pražské byty zdražily na 126 000 korun za metr čtvereční, nabídkové ceny nových bytů v hlavním městě pak překonaly dokonce dosavadní maximum a atakovaly hranici 155 tisíc korun za metr čtvereční.

Drahé hypotéky na trhu přetrvávají

Pokud lidé čekají, že se situace na hypotečním trhu zlepší a půjčky budou dostupnější, nemuseli by se v brzké době dočkat. Hypotéky zůstávají stále drahé, a to i přesto, že Česká národní banka v srpnu opět snížila základní úrokovou sazbu. Většina bank ale stále na tento krok nezareagovala a s poklesem úvěrových sazeb nespěchá. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů tak podle Swiss Life Hypoindexu byla začátkem srpna 5,42 procenta, což je oproti červenci jen nepatrné zlepšení.

Na levnější půjčky si tak Češi ještě musí nějakou dobu počkat. Česko tak nejspíš dál zůstane vůbec nejhorším evropským státem v oblasti dostupného  bydlení, jak aktuálně uvádí Deloitte Property Index 2024. Pokud se porovná poměr mezd a cen nových bytů na trhu, má Česká republika jednoznačně nejhorší výsledky ze všech států v Evropě. Aby se Češi mohli stát majiteli nového bytu, potřebují mít k dispozici více než 13 hrubých ročních mezd. Jen pro srovnání, v Římě nebo v Oslu stačí mít místním méně než osminásobek roční mzdy.