Někteří prodejci zvýší cenu elektřiny, za plyn si lidé nepřiplatí | E15.cz

Někteří prodejci zvýší cenu elektřiny, za plyn si lidé nepřiplatí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Někteří dodavatelé zvýší v příštích měsících cenu elektřiny pro část domácností, za plyn si lidé naopak nepřiplatí. Vyplývá to z vyjádření většiny prodejců, které oslovila ČTK. Firmy upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. U plynu je podle nich situace stabilizovanější a změna ceníků není nutná.

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek zveřejní regulovanou část ceny energií, která tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

"Do konce prvního čtvrtletí roku 2020 plánujeme u vybraných produktů nárůst ceny silové elektřiny v průměru kolem deset procent, což v celkovém účtu za elektřinu, včetně regulované složky, znamená zhruba čtyřprocentní navýšení," řekla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Zákazníkům, kteří používají elektřinu běžným způsobem, tj. na svícení a běžné spotřebiče, vzroste podle ní celkový účet za elektřinu zhruba o 480 korun za rok. "Ti, kdo elektřinou navíc i topí, si pak v celkovém účtu ročně připlatí v průměru 2250 korun," uvedla. Podotkla, že firma však i nadále garantuje výhodnější cenu proti dominantním dodavatelům, mezi které patří ČEZ, E.ON a Pražská energetika (PRE).

Situace na trhu snižování cen elektřiny nepřeje také podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka. "Ceny elektřiny jsou nyní nahoře zejména kvůli emisním povolenkám, které jsou pětkrát dražší než před dvěma roky. Pokud bychom některé ceníky upravovali, půjde o jednotky procent na faktuře," sdělil.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové upravoval ceny elektřiny naposledy nyní v listopadu, od Nového roku další změny neplánuje. "Zmiňovaná úprava ceny se týká pouze některých tarifů a klientů, kteří nemají fixované ceny energie. Obecně se dá říct, že kdo používá elektřinu pro běžnou spotřebu – svícení, standardní domácí spotřebiče, zaplatí několik desítek korun měsíčně navíc. Zvýšení ceny se kvůli vysoké spotřebě nejvíc dotkne těch, kteří elektřinou topí," uvedla.

Mluvčí PRE Petr Holubec uvedl, že během prvního pololetí příštího roku firma žádné navýšení cen elektřiny a plynu nechystá. "U jediné položky může dojít k mírnému navýšení, a to u produktu PREekoproud, tedy u elektřiny z obnovitelných zdrojů. Týkat se bude pouze nových zákazníků," řekl.

Lucie Ďuriník, mluvčí dodavatele epet z Energetického a průmyslového holdingu míní, že jednotliví prodejci budou muset promítnou růst velkoobchodních cen elektřiny i do cen pro konečné zákazníky. "Rozptyl může být od deseti do 30 procent. U cen za plyn zdražení nepovažujeme za nezbytné," dodala. Podobný postoj k ceníkům plynu pro domácnosti mají i další prodejci, ceny tak zůstanou na letošních úrovních.

Řada dodavatelů – mimo jiné innogy, epet nebo E.ON, doporučují lidem, aby si ceny elektřiny zafixovali a možnému růstu cen se vyhnuli. Podle Novotné z Bohemia Energy je však i tento postup dvojsečný. "V případě, že cena již pouze poroste, tak po uplynutí doby fixace se ani tito zákazníci vyšší ceně nevyhnou a navíc mohou čelit třeba i skokovému zvýšení ceny," podotkla.

Podle mluvčího Centropolu Aleše Pospíšila mohou lidé ušetřit například výměnou starého plynového kotle za nový nebo instalací tepelného čerpadla. "Potenciál úspor v sobě nese také kombinace odběru elektřiny a plynu. Dále samozřejmě doporučujeme provádět standardní opatření typu zateplení rodinných domů," doplnil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Firmy pro podobná řešení nabízí nejrůznější akční nabídky.

"Lidem naopak nedoporučujeme, aby se účastnili aukcí. Ať už formou on-line aukce nebo přihlášení se k aukci v podobě formuláře. V případě, že se zákazníci rozhodnou k novému dodavateli nepřejít, jim totiž často hrozí od zprostředkovatelů vysoké sankce za odstoupení od aukce," dodal mluvčí innogy Pavel Grochál.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka