Další úprava pravidel pro práci na dohodu se zaměřuje na zdanění a odvody

Práce na DPP (ilustr.)

Práce na DPP (ilustr.) Zdroj: Shutterstock

onk

V listopadu byl zveřejněn pozměňovací návrh, který přináší již třetí verzi úprav v oblasti zdanění a odvodů pojistného u příjmů z dohod o provedení práce (DPP) od 1. ledna 2025. 

Změny reagují na údaje získané z povinné evidence DPP u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) za období od července 2024, z níž vyplynulo, že původně schválená novela zákona a její koncept tzv. oznámené dohody by nepřinesl očekávané výsledky. Navíc by znamenal výraznou administrativní zátěž jak pro zaměstnavatele, tak pro správu sociálního zabezpečení.

Nová pravidla pro dohody o provedení práce

Nový pozměňovací návrh proto ruší režim oznámené dohody a vrací se částečně k obdobným principům, které platí do konce roku 2024. Měsíční příjem zaměstnance z DPP nově nebude podléhat odvodu pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, pokud v úhrnu u jednoho zaměstnavatele nedosáhne rozhodné částky pro účast na nemocenském pojištění. „Tato rozhodná částka již nebude fixní ve výši 10 tisíc korun, ale bude stanovena ve výši 25 procent průměrné mzdy, což pro rok 2025 představuje částku 11 500 korun,“ upozornila Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Stejný limit bude platit i pro možnost zdanění příjmu z DPP srážkovou daní, a to za dalších podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů. Povinná evidence dohod u ČSSZ bude pro zaměstnavatele platit i nadále.

Změna uplatnění srážkové daně u jednatelů

Pro uplatnění srážkové daně dochází od roku 2025 ke změně také u příjmů z jiných než pracovněprávních vztahů. Nově již při dosažení limitu příjmů zakládajících účast na nemocenském pojištění (4 500 korun pro rok 2025) nebude možné uplatnit srážkovou daň. „Zatímco v roce 2024 je pro odměny jednatelů rozhodující překročení limitu 4 000 korun, od roku 2025 bude klíčové již samotné dosažení hranice 4 500 korun,“ uvedla Gabriela Ivanco.

Při dosažení této částky bude odměna jednatele zdaněna zálohovou daní.

Změny ve zdanění zaměstnaneckých benefitů

Konsolidační balíček zavedl od 1. 1. 2024 limit pro osvobození poskytnutých benefitů zaměstnancům ve výši poloviny průměrné mzdy – pro rok 2024 tedy ve výši 21 983,50 Kč.

Pokud bude projednávaná novela zákona o zaměstnanosti schválena, bude se hodnotový limit lišit podle charakteru poskytnutého benefitu.

Pro „zdravotní benefity“ – tedy pro pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis – bude platit samostatný limit ve výši průměrné mzdy a pro rok 2025 tedy bude pro osvobození těchto zdravotních benefitů platit hodnotový limit 46 557 Kč.

Pro všechny zbývající benefity – tedy pro použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení, poskytnutí rekreace nebo zájezdu, použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele nebo tělovýchovných a sportovních zařízení nebo poskytnutí příspěvku na kulturní nebo sportovní akce nebo příspěvku na tištěné knihy - bude platit druhý limit ve výši poloviny průměrné mzdy a pro rok 2025 tedy bude pro osvobození těchto zbývajících benefitů platit hodnotový limit 23 278,50 Kč.