Jak získat lázně hrazené pojišťovnou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Jak získat lázně hrazené pojišťovnou

Romana Rybová

Cítíte, že by vám lázně mohly zlepšit vaši zdravotní kondici? Ale nemáte na ně peníze? Zkuste požádat lékaře, zda byste je nemohli získat zdarma, respektive hrazené pojišťovnou.

Do lázní zdarma krok za krokem

Hned na začátku je návštěva odborného lékaře. Po návštěvě odborného lékaře vedou další kroky k lékaři praktickému. „Návrh na lázeňskou péči vystavuje praktický lékař dle doporučení odborného lékaře nebo ošetřujícího lékaře při hospitalizaci. Zároveň navrhne typ lázeňské péče a místo vhodné pro léčbu daného onemocnění (indikace). Pokud se onemocnění léčí ve vícero zařízení, což je poměrně časté, má pacient možnost volby,“ vysvětluje Alice Müllerová ze Svazu léčebných lázní ČR.

Žantovský: Prezidentovo zdraví je věc veřejná. Ale neříká se nám pravda. Zeman není psychicky zdráv

Potom je návrh zaslán vaší zdravotní pojišťovně. Zde musí ještě projít schvalováním revizního lékaře. Pokud je žádost schválena, pojišťovna ji pošle do lázní, které jsou uvedeny na prvním místě. Poté už jenom zbývá čekat, až vás vyzvou k nástupu do lázní.

OSVČ a platba zdravotního pojištění v roce 2020

Lázně a místo pobytu

„Pojištěnec samozřejmě může předem s navrhujícím lékařem tuto otázku konkrétního lázeňského zařízení konzultovat. Důležité také je, aby s příslušným lázeňským zařízením měla zdravotní pojišťovna smlouvu. Nelze hradit lázeňskou péči poskytnutou v nesmluvním lázeňském zařízení,“ vysvětluje Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny. Datum pobytu určují lázně podle své volné kapacity. Některé lázně umožňují i rezervaci termínů pro klienty, ale tyto rezervace jsou většinou zpoplatněny.

FOTOREPORTÁŽ E15: Praha zpřístupňuje upravenou náplavku, prohlédněte si unikátní kobky

Komplexní versus příspěvková lázeňská péče

Obě tyto péče jsou hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Co se týče komplexní péče, bude vám hrazeno úplně vše. To znamená vyšetření, léčení, ubytování i strava. U příspěvkové péče si budete muset zaplatit ubytování a stravu. Tato péče může být poskytnuta jednou za dva roky.

Tip: Pro všechny případy se hodí životní pojištění. Co všechno si můžete nechat pojistit?

Zdanění příjmů důchodců: Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění?

„Z výše uvedeného je patrné, že lázeňská léčebně preventivní péče není nikdy zdarma, ale je hrazena buď z prostředků veřejného zdravotního pojištění všech pojištěnců, nebo ji si hradí pacient jako samoplátce,“ vysvětluje Elenka Mazurová. Délka lázeňských pobytů se většinou pohybuje okolo tří týdnů. Po tuto dobu budete v pracovní neschopnosti. Ale jenom v případě komplexní péče. Pokud půjde o péči příspěvkovou, budete se muset se zaměstnavatelem domluvit jinak. Například si vezmete dovolenou.

Český autoland brzdí. Dodavatelé automobilek začínají propouštět, čekají, že bude ještě hůř

Odvolání při zamítnutí lázní

„Poskytnutí lázeňské léčebně rehabilitační péče řešíme ve správním řízení. Pokud pojištěnec s rozhodnutím správního orgánu I. stupně nesouhlasí, může se proti němu samozřejmě odvolat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.  Poučení o opravných prostředcích je pak součástí každého rozhodnutí,“ uvádí Ivo Čelechovský, tiskový mluvčí Revírní bratrské pokladny.

Klasická čtyřka žije nejen ze štamgastů. Nádražka v Radotíně vábí na nízké ceny a velké porce

Lázně si můžete zaplatit sami

Pokud pojišťovna vaši žádost zamítne, můžete samozřejmě jet do lázní na vlastní pěst. Budete si ale muset všechno zaplatit. Nebudete tedy potřebovat žádné doporučení lékaře. Lázně si sami objednáte, po příjezdu absolvujete vstupní prohlídku a bude vám navržena lázeňská péče na míru. Počítejte ale s tím, že si sáhnete hluboko do kapsy. Ceny lázeňských pobytů se pohybují okolo 1200 až 3000 korun na den. Bude záležet i na tom, v jaké roční době pojedete.

OSVČ: Kdy si můžete snížit zálohy na zdravotním pojištění?

Jak zjistit, jestli má cenu vůbec žádat?

Pokud chcete mít jistotu, že hrazené léčebné pobyty se vztahují právě na vaše problémy, můžete se podívat do indikačního seznamu. Zde se dočtete, u kterých nemocí nárok vzniká. Seznam najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Třikrát smažené s domácím kečupem. V novém bistru dostanete hranolky podle michelinského kuchaře

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka