Příplatky za práci: Kdy na ně máte nárok?

Mezi připlatky patří i příplatek za práci přesčas, nebo příplatek za práci v noci (ilustr.)

Mezi připlatky patří i příplatek za práci přesčas, nebo příplatek za práci v noci (ilustr.) Zdroj: e15 (Midjourney)

Veronika Hejná

Pracovní právo je klíčové pro ochranu zaměstnanců a zajištění férových pracovních podmínek. Jedním z důležitých aspektů je systém příplatků, ať už jde o práci přesčas, noční služby, práci o víkendech či svátcích, případně práci ve ztížených pracovních podmínkách. Na příplatek v práci mají často nárok i pracovníci na DPP a DPČ.

Příplatek za práci přesčas

Zaměstnancům v podnikatelské sféře za práci přesčas náleží nejen mzda, ale příplatek ve výši nejméně 25 procent průměrného výdělku. Se zaměstnavatelem se ale může domluvit na poskytnutí náhradního volna namísto příplatku. Mzdu lze ale sjednat již s přihlédnutím k případné práci přesčas, pak by příplatek nepříslušel. Ve státní sféře může výše příplatku činí 50 procent průměrného výdělku.

Dohodářům na DPČ a DPP příplatek za práci přesčas nenáleží.

Příplatek za práci v noci

Za noční práci přísluší zaměstnanci v podnikatelské sféře příplatek nejméně ve výši 10 procent průměrného výdělku, ale lze sjednat i jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Totéž platí i pro dohodáře na DPP a DPČ.

Naproti tomu ve státní sféře přísluší vždy příplatek ve výši 20 procent průměrného hodinového výdělku.

Příplatek za práci o víkendu

Za práci v sobotu nebo neděli přísluší zaměstnanci v podnikatelském sektoru kromě mzdy i příplatek ve výši 10 procent průměrného výdělku, lze ale dojednat i jinou výši a způsob určení. Pro dohodáře platí totéž.

Zaměstnanci ve státním sektoru za každou hodinu práce v sobotu nebo neděli získávají příplatek ve výši 25 procent průměrného hodinového výdělku.

Příplatek za práci ve státní svátek

Při práci o státním svátku má zaměstnanec právo na náhradní volno. Pokud jej ale zaměstnavatel neposkytne v zákonem stanovené době tří měsíců, nebo jinak dohodnuté době, náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu ve výši 100 procent průměrného výdělku. Tatáž pravidla u práce ve státní svátek platí jak pro podnikatelskou, tak státní sféru. A také pro dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí

Za zatížené pracovní prostředí náleží zaměstnanci v podnikatelské sféře příplatek, který činí nejméně 10 procent minimální mzdy. Totéž platí pro dohodáře na DPČ a DPP.

Ve státní sféře činí příplatek 5 až 15 procent měsíční minimální mzdy.  Rozpětí výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí pro následující kalendářní rok ve Sbírce zákonů sdělením do 30. září.

Ztížené pracovní prostředí může spočívat ve vysoké koncentraci prachu, extrémních vibracích či hluku, chemických a biologických látkách.

Příplatek za zvýšenou zátěž zaměstnance ve zdravotnictví

Zaměstnancům pracujícím ve zdravotnictví, kteří jsou vystaveni zvýšené zátěži vyplývající z rozvržení pracovní doby, přísluší za 13. a každou další hodinu příplatek ve výši 20 procent průměrného hodinového výdělku. Tatáž pravidla platí pro soukromý i státní sektor, netýká se však dohodářů.

Příplatky týkající se zaměstnanců ve státním sektoru

Příplatek za vedení

Příplatek za vedení přísluší zaměstnanci podle stupně řízení a náročnosti řídící práce. Přísluší i zástupci vedoucího. Výše příplatku za vedení je určena v procentech z platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je vedoucí zařazen.

Stupeň řízeníVýše příplatku
1. stupeň5 až 30 procent
2. stupeň15 až 40 procent
3. stupeň20 až 50 procent
4. stupeň30 až 60 procent

Zvláštní příplatek

Zvláštní příplatek dostávají zaměstnanci v pracovních podmínkách spojených s mimořádnou neuropsychologickou zátěží nebo rizikem ohrožení života a zdraví, případně s obtížnými pracovními režimy. Vláda stanoví nařízením rozdělení prací do skupin a podmínky a výši příplatku.

SkupinaVýše záloh
I. skupina500 až 1 300 korun
II. skupina750 až 2 500 korun
III. skupina1 250 až 5 000 korun
IV. skupina1 880 až 7 500 korun
V. skupina2 500 až 10 tisíc korun

Příplatek za rozdělenou směnu

Pokud zaměstnavatel rozvrhne zaměstnanci směnu na dvě a více částí, tj. tehdy, kdy souvislé přerušení práce nebo jejich souhrn činí alespoň 2 hodiny, má zaměstnanec právo na příplatek ve výši 30 procet průměrného hodinového výdělku za každou takto rozdělenou směnu.

Osobní příplatek

Osobní příplatek je nenárokový a může činit až 100 procent platového tarifu nejvyššího platového stupně v dané platové třídě.

Příplatek za přímou pedagogickou činnost nad stanovený rozsah

Pedagogickým pracovníkům přísluší příplatek za práci nad rozsah hodin stanovených ředitelem školy, školského zařízení nebo zařízení sociálních služeb.

Příplatek se poskytuje za hodinu přímé vyučovací, výchovné, speciálně pedagogické činnosti nebo přímé pedagogicko-psychologické činnosti. Příplatek je ve výši dvojnásobku průměrného hodinového výdělku.

Specializační příplatek pedagogického pracovníka

Pedagogickému pracovníkovi, který kromě přímé pedagogické činnosti vykonává i činnosti specializované (k jejichž výkonu jsou nutné další kvalifikační předpoklady) náleží příplatek ve výši 1 000 až 2 000 korun měsíčně.

Mezi specializované činnosti může patřit specializovaná činnost v oblasti environmentální výchovy, prevence sociálně patologických jevů, koordinace v oblasti IT nebo specializovaná činnost v oblasti prostorové orientace zdravotně postižených.

VIDEONa německých platech trvám. S Ficem je složitá domluva, uvedl premiér Fiala v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Na německých platech trvám. S Ficem je složitá domluva, uvedl premiér Fiala