Cena svatby podle počtu hostů: Kolik je standard a kde ušetřit?

Svatba může být rychlá na úřadě, malá, střední, nebo velká. Jaká je průměrná cena v ČR?

Svatba může být rychlá na úřadě, malá, střední, nebo velká. Jaká je průměrná cena v ČR? Zdroj: IN CATERING s.r.o.

Anna Jedlová
Diskuze (0)

Svatební rozpočty se každým rokem snoubencům navyšují. Připlatí si nejenom za služby jako je práce fotografa, květinářky nebo vizážistky, dražší jsou taky pronájmy prostor, jídlo a pití v rámci hostiny. U malých svateb je zdražení v součtu o tisícikoruny, u větších akcí se pak rozpočet může oproti předchozím rokům vyšplhat o další desetitisíce korun navíc. Právě vysoká cena může být jedním z důvodů, proč sňatků v Česku ubývá. Co je malá svatba? Kolik aktuálně stojí svatba v ČR do 30, 70 a 100 lidí? Na kolik vyjde rychlá svatba na úřadě? Kolik lidí bývá průměrně na svatbě a jak to ovlivní rozpočet? Který měsíc je nejvyhledávanější a kolik svateb se ročně koná v Česku?

Desítky tisíc párů si každoročně řeknou v Česku svoje „ano.“ Podle svatebních serverů se pojetí oslav a přístup párů mění. Nejenže klesá důraz na striktně daný slavnostní dress code, ustupuje se taky od časového harmonogramu. Celosvětově roste také trend využívání nových technologií při plánování svateb od komunikace s dodavateli, vytváření svatebních webů, kreativních oznámení a sdílení informací s hosty. Populární jsou dnes například i interaktivní svatební „checklist“, online fotogalerie a podobně.

Průměrná cena svatby v roce 2025

Průměrná česká svatba letos vyjde novomanžele na 280 tisíc korun. Vyplývá to z online nástroje pro plánování svatby startupu WeMarry. Více než třetina rozpočtu připadá na catering – tedy jídlo a pití, necelá pětina na pronájem svatebního místa a 13 procent na zajištění hudební produkce. Podle platformy se na průměrné svatbě sejde bezmála 60 lidí. Na více než sedmdesáti procentech svateb jsou mezi hosty taky děti, kterých je vždy v průměru osm. Jde ale o průměr, záleží vždy na počtu hostů, lokalitě i výběru jídla a pití.

Rychlá svatba na úřadě

Svatební rozpočet se dá omezit na minimum. Pokud se chcete nechat oddat, stačí vám dva svědci, úřad a oddávající. Zpravidla se matrice platí správní poplatek dle sazebníku od 1 000 do 3 000 korun. Další položky jsou už jen volitelné – pořízení šatů, obleku, květin, prstýnků, fotografa a další.

Malá svatba do 30 hostů

Za malou svatbu se považuje hostina maximálně do třiceti svatebčanů. Nutné je počítat s rozpočtem zhruba od 20 tisíc do 100 tisíc korun. Peníze padnou za šaty a oblek, jídlo a pití pro hosty, pronájem místa, prstýnky, za obřad jako takový (platí se matrice), sladký bar nebo dort, květiny a výzdoba. Další výdaje pak můžou jít na fotografa, kdy je nutné počítat s částkou od 10 tisíc až 35 tisíc korun. Podobně si účtují i svatební kameramani. Za živou hudbu nebo za DJ zaplatíte průměrně od 10 tisíc do 45 tisíc korun.

Střední svatba do 70 hostů

U střední svatby je už nutné počítat s částkou nad 100 tisíc korun. U jídla a pití se v současnosti počítá zhruba 2 tisíc korun na osobu. Obvykle je rozpočet plánován na 100 tisíc až 250 tisíc korun za celou svatbu. Oproti malé akci je dražší pronájem místa pro více lidí, catering a případně i ubytování, když chcete zajistit pro zvané i nocleh.

Velká svatba okolo 100 hostů a víc

Velká svatba vyžaduje vyšší rozpočet. Zpravidla se obřad a hostina koná na místech, kde bývá k dispozici i kompletní servis. Právě svatba takzvaně na klíč, kdy vše zařídí agentura nebo provozovatel místa, bývá nejdražší. Obecně se počítá s částkou od 300 tisíc korun a výše. Částky kolem půl milionu korun a výš nejsou výjimkou. Větší prostor znamená i více dekorací, květin, snoubenci často volí i další zábavu jakou fotokoutek, ohňostroj, kouzelník nebo taneční vystoupení. Velké svatby bývají často i na více dní od pátku do neděle.

Svatební koordinátor

Jestliže ani jeden z páru není plánovací typ, je vhodné se obrátit na svatební koordinátory nebo rovnou agentury. Jejich popisem práce je uspořádat svatbu přesně podle přání snoubenců úplně od základu. Podle svatebního serveru „svatbeni.cz“ se kompletní koordinace svatby včetně příprav pohybuje v rozmezí od 15 tisíc do 60 tisíc korun. Nejčastěji jde o částku ve výši 10 až 15 procent z celkového svatebního rozpočtu.

Korkovné i 500 korun za lahev

Provozovatelé vydělávají více na nápojích než na jídle. Někde proto není možné přinést si vlastní alkohol a je nutné vybírat z nápojového lístku. V některých případech je ale možné si dovézt svůj alkohol, ale jako kompenzaci si pronajímatel často řekne o takzvané korkovné. Za každou přinesenou lahev zaplatíte v průměru od 100 do 350 korun. Někdo řeší i korkovné za osobu – například 150 korun na hosta bez ohledu na množství alkoholu.

Nejoblíbenější měsíc pro svatbu?

V žebříčku oblíbenosti vedou jednoznačně letní měsíce. Podle startupu WeMarry je nejpopulárnějším měsícem v roce pro svatební obřad červen, následuje srpen a září. Jenže právě tyto měsíce, které jsou nejvyhledávanější, jsou zároveň i nejdražší. Většina párů chce mít zajištěné hezké počasí a volí svatbu venku, proto je léto nejvíc poptávané.

Pokud tedy chce nevěsta s ženichem ušetřit, je ideální zvolit si termín mimo hlavní sezónu. Ceny bývají nižší například na jaře a na podzim nebo ve všední den. Někde se setkáte s výhodnými ceníky „off- season“, tedy cena mimo sezónu. Řada dodavatelů i svatebních míst zpravidla takové ceníky nebo speciální balíčky mají. Ušetřit se dají i desítky procent oproti běžné ceně v létě.

Kde a jak ušetřit?

Srazit rozpočet je možné taky půjčením šatů a obleku namísto jejich koupě. Nezdá se to, ale může jít i o částky v řádech desítek tisíc korun, které můžete uspořit. Stejně tak je možné výhodně nakoupit z druhé ruky. Cenu jde snížit i výběrem lokality.

Platí že, zámky, resorty, hotelové komplexy nebo zrekonstruované stodoly či mlýny patří k těm dražším variantám. Namísto tříchodového servírovaného menu je levnější cestou zvolit si raut.

Také na fotografovi se dá ušetřit. Existují webové stránky, kde bývá seznam fotografů a ukázka jejich práce. Pokud si dá člověk práci s vyhledáváním, může najít laciného a zároveň šikovného fotografa. Někteří navíc nabízí cenově různé svatební balíčky dle toho, kolik času na svatbě stráví.

Levnější budou taky vlastnoručně uvázané květiny, digitální pozvánky namísto tištěných a podobně.

Manželství na ústupu

Čím dál víc párů dnes žije takzvaně na psí knížku. Sňatků je v zemi rok od roku méně. Loni se podle Českého statistického úřadu konalo zhruba 44 500 sňatků, což byl druhý nejnižší počet v tomto století. Jen pro srovnání ještě v roce 2019 se nechalo oddat bezmála 55 tisíc párů. Statistiky taky ukazují, že naprostým standardem je svatba po třicítce. Průměrný věk ženichů je téměř 33 let, zatímco nevěstám je průměrně kolem 30 let.

VIDEOZ manželství pro všechny neustoupíme. Právo na štěstí mají mít všichni, říká předseda STAN Rakušan v pořadu FLOW

Video placeholder
FLOW: Z manželství pro všechny neustoupíme. Právo na štěstí mají mít všichni, říká předseda STAN Rakušan • Zdroj: e15
Začít diskuzi