Eurovolby 2024 ONLINE: Těžké váhy evropské politiky oslabily, do popředí mohou jít Meloniová nebo Tusk
České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která bude mít šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Třetí příčku obsadila Přísaha se stranou Motoristé sobě, která při první účasti v eurovolbách získala dva mandáty. Stejný počet europoslanců bude mít koalice Stačilo! v čele s KSČM a koalice vládních Starostů, kteří si o jedno křeslo polepšili v porovnání s minulými eurovolbami v roce 2019. Pohoršili si vládní Piráti, kteří budou mít místo dosavadních tří pouze jednoho evropského poslance. Podobně dopadla koalice opozičního hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou, která bude mít rovněž jen jednoho europoslance. SPD obhajovala dva mandáty.
Výsledky voleb do Evropského parlamentu byly oznámeny až poté, co se zavřely volební místnosti v Itálii. V nově zvoleném europarlamentu zasedne za Českou republiku 21 europoslanců. Eurovolby se konají jednou za pět let. Výsledky voleb najdete zde. Podívejte se na nové české europoslance a volební mapu.
Podívejte se na rozhovor pro FLOW s Alexandrem Vondrou, který obhájil svůj mandát europoslance:

V Praze vyhrála volby do europarlamentu koalice Spolu
V Praze vyhrála volby do Evropského parlamentu koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 32 procent hlasů. Účast v hlavním městě činila 42,6 procenta, což je o 4,3 procenta více než při minulých volbách. Na druhém místě skončilo hnutí ANO, na třetím Piráti, na čtvrtém Starostové a osobnosti pro Evropu, na šestém Přísaha a Motoristé a na sedmém koalice Stačilo! v čele s KSČM. Vyplývá to z volebních výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz.
Lidovecká frakce EPP získala v eurovolbách 189 mandátů, ukázaly výsledky
Lidovecká frakce EPP získala v evropských volbách 189 mandátů a zůstává stále největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Vyplývá to z odhadů zveřejněných po uzavření volebních místností v celé sedmadvacítce. Na druhém místě skončila frakce socialistů a demokratů (S&D) se 135 mandáty. Posílila krajní pravice, nejvíce si pohoršila frakce Zelených.
Evropské volby v Jihočeském kraji vyhrálo hnutí ANO před koalicí Spolu. Volební účast byla 36,78 procenta, skoro o osm procent víc než v roce 2019.
Seznam nově zvolených poslanců Evropského parlamentu za Českou republiku
Za ANO: Jaroslav Bžoch, Klára Dostálová, Martin Hlaváček, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová.
Za SPOLU: Ondřej Kolář (TOP 09), Ondřej Krutílek (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09), Alexander Vondra (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Za Přísahu a Motoristy: Nikola Bartůšek (Přísaha), Filip Turek (nestraník za Přísahu).
Za Stačilo!: Ondřej Dostál (nestraník za SD-SN), Kateřina Konečná (KSČM).
Za STAN: Jan Farský a Danuše Nerudová.
Za Piráty: Markéta Gregorová.
Za SPD a Trikoloru: Ivan David (SPD).
Orbán vítězí v maďarských eurovolbách, proti těm minulým si ale pohoršil
Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána získala ve volbách do Evropského parlamentu 43,8 procenta hlasů a proti minulým volbám si pohoršila. Nejsilnější opoziční strana TISZA má 31 procent, což výrazně převyšuje zisk Orbánových hlavních vyzyvatelů z předchozích eurovoleb. O průběžných výsledcích informovala agentura Reuters po sečtení 40 procent maďarských okrsků.
Lidovecká frakce získala ve volbách do Evropského parlamentu 189 mandátů, vyplývá z odhadů po uzavření volebních místností. Druhá skončila frakce S&D se 135 mandáty.
Nejvíc preferenčních hlasů v eurovolbách má Klára Dostálová z ANO, přes 171 tisíc. Následují Filip Turek (Přísaha a Motoristé) a Alexandr Vondra (ODS).
Eurovolby v Plzeňském kraji vyhrálo ANO s 28,69 procenta hlasů před vládní koalicí Spolu s 20,11 procenta. Účast činila 36,05 procenta, o osm bodů vyšší než v roce 2019.
Šest mandátů pro Spolu nepřineslo ani zklamání ani nadšení, ale motivaci, uvedl Fiala
Koalice Spolu dosáhla podle premiéra Petra Fialy (ODS) v eurovolbách se ziskem šesti mandátů slušného výsledku, strany koalice se budou podle něj snažit, aby další volby vyhrály. Volby tak pro Spolu znamenají hlavně motivaci. Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pogratulovali hnutí ANO, které v hlasování zvítězilo. Premiér v první reakci zmínil velkou volební účast, která podle něj ukázala, že evropským volbám přikládají Češi větší význam než dříve, což je dobře. Koalice bude mít šest europoslanců, o dva méně než dosud.
Šéf ANO Babiš označil výsledek eurovoleb za velké zadostiučinění
Lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek voleb za velké zadostiučinění. Novinářům řekl, že zástupci hnutí v pondělí poletí do Bruselu. Jednat chtějí o členství ve výborech či frakci. Hnutí mělo dosud šest z celkem 21 mandátů, nyní jich bude mít sedm. „Zítra jdeme do práce, takže nebudeme vlastně oslavovat. Máme všichni radost. Je to velké zadostiučinění. Makali jsme naplno,“ řekl krátce po oznámení výsledků Babiš. Zatím neví, v jaké frakci by mělo jeho hnutí v europarlamentu být. Podle něj jednání začnou v úterý.
I v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO. V regionu získalo 27,32 procenta hlasů, druhá skončila koalice Spolu s 21,62 procenta.
Ve Zlínském kraji vyhrálo rovněž hnutí ANO s 26,67 procenta před koalicí Spolu (22,84 procenta) a Stačilo! (10,78 procenta). Volební účast činila 36,45 procenta.
Eurovolby ovlivní i personální složení Poslanecké sněmovny. Do Evropského parlamentu byli zvoleni čtyři současní poslanci, tři z ANO, jeden z TOP 09.
Výsledek eurovoleb je pro Piráty velkým zklamáním, řekl Bartoš
Zisk jednoho mandátu v Evropském parlamentu je pro Piráty velkým zklamáním, řekl předseda strany Ivan Bartoš na tiskové konferenci ve volebním štábu. Strana bude podle něj nyní analyzovat důvody výsledku, jde podle něj o důležitou zpětnou vazbu od občanů. Piráti získali jeden mandát, ze druhého místa ho obhájila Markéta Gregorová. Naopak dosavadní europoslanci Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa se do Evropského parlamentu nedostali. V roce 2019 získala strana 13,95 procenta a tři mandáty. Letos vládní Piráti dostali 6,2 procenta hlasů.
Evropské volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO ziskem 31,21 procenta před koalicemi Spolu a Stačilo!. Čtvrté je uskupení Přísaha a Motoristé.
Evropské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO před koalicí Spolu. Volební účast byla 38,42 procenta, skoro o devět procent vyšší než v roce 2019.
Čtení výsledků voleb přineslo do štábu Spolu zklamanou atmosféru
Oznámení výsledků voleb do Evropského parlamentu přineslo do štábu koalice Spolu zklamání. Řada zúčastněných politiků věřila tomu, že se trojkoalice vládních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stane vítězem hlasování. Opoziční hnutí ANO ale získalo v letošních eurovolbách sedm mandátů, o jeden víc než před pěti lety, a strany koalice Spolu budou mít šest europoslanců, o dva méně než dosud. Za minimum označovala zisk šesti křesel většina příchozích lídrů. Cílem byla ale od začátku kampaně obhajoba všech osmi, což opakoval i premiér a předseda ODS Petr Fiala.
V Ústeckém kraji vyhrálo volby do Evropského parlamentu s náskokem před ostatními hnutí ANO se ziskem 34,86 procenta hlasů. Účast byla 30,74 procenta.
Volební účast v Karlovarském kraji byla nejnižší ze všech krajů, dosáhla 30,21 procenta. Vyhrálo v něm ANO s 33,54 procenta hlasů před Spolu s 16,09 procenta.
Také ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí ANO s 24,34 procenta před vládní koalicí Spolu, jež měla 23,67 procenta. Volební účast v kraji byla skoro 38 procent.
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Jihomoravském kraji ANO s 24,34 procenta hlasů před Spolu, které získalo 24,28 procenta.Třetí je Přísaha s 10,05 procenta.Účast byla 36,85 procenta.
Evropské volby v Olomouckém kraji vyhrálo hnutí ANO s 29,65 procenta před Spolu (18,49 procenta) a Stačilo (11,15 procenta).Volební účast byla 35,28 procenta, v roce 2019 26,43 procenta.
Mandát v eurovolbách obhájilo 10 ze 14 znovu kandidujících europoslanců
Mandát v letošních evropských volbách obhájilo deset z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich na kandidátce koalice Spolu, tři za ANO, po jednom za komunisty, Piráty a SPD. Z 21 dosavadních europoslanců za Českou republiku jich mandát neobhajovalo sedm. Za koalici Spolu znovu v Evropském parlamentu zasednou dva europoslanci, kteří v předchozích volbách kandidovali za ODS, a po jednom za TOP 09 a KDU-ČSL. Za ANO v Evropském parlamentu zůstanou všichni tři europoslanci, kteří o to znovu usilovali.
Eurovolby na Slovensku vyhrálo proevropské hnutí PS před vládním Směrem-SD
Volby do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku podle oficiálních výsledků vyhrálo opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se ziskem 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Fica s podporou 24,76 procenta. Celkově 15 křesel v EP si rozdělilo pět stran. Oficiální výsledky hlasování, které dnes večer vyhlásila státní volební komise, se shodují s údaji o podpoře stran, jež dříve během dne zveřejnila některá slovenská média. Volební účast dosáhla rekordních 34,38 procenta.
Eurovolby v Česku vyhrálo ANO před vládní koalicí Spolu a Přísahou s Motoristy
České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice vládních stran Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která bude mít šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Výsledky dnes oznámil Český statistický úřad. Třetí příčku obsadila koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě, která při první účasti v eurovolbách získala dva mandáty. Stejný počet europoslanců bude mít koalice Stačilo! v čele s KSČM a koalice vládních Starostů, kteří si o jedno křeslo polepšili v porovnání s minulými eurovolbami v roce 2019. Pohoršili si vládní Piráti, kteří budou mít místo dosavadních tří pouze jednoho evropského poslance. Podobně dopadla koalice opozičního hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou, která bude mít rovněž jen jednoho europoslance. SPD obhajovala dva mandáty.
Německá opozice navrhla kancléři Scholzovi požádat parlament o důvěru
Představitelé německé opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) navrhli sociálnědemokratickému kancléři Olafu Scholzovi, aby po neúspěchu v eurovolbách požádal parlament o důvěru. Scholze se již zastala spolupředsedkyně sociální demokracie (SPD) Saskia Eskenová, podle které by měl zůstat v čele německé vlády. Kancléřova SPD skončila podle prognóz třetí za konzervativní unií CDU/CSU a za pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD).
Rekordní voličská účast
K letošním volbám do Evropského parlamentu přišlo v Česku 36,45 procenta oprávněných voličů. Je to nejvyšší účast od vstupu České republiky do Evropské unie. Před pěti lety hlasovalo 28,72 procenta. Výsledky voleb zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve všech českých krajích byla letos volební účast vyšší než 30 procent. Nejvíc oprávněných voličů přišlo v Praze, a to 42,58 procenta. Naopak nejmenší zájem o volby byl v Karlovarském kraji, kde k urnám přišlo 30,21 procenta voličů.
Němečtí opoziční konzervativci navrhli sociálnědemokratickému kancléři Scholzovi kvůli neúspěchu v eurovolbách požádat parlament o důvěru.
Úspěchem pro SPD a Trikoloru by byla obhajoba dvou mandátů, řekl lídr Mach
Úspěchem pro Svobodu a přímou demokracii (SPD) a Trikoloru ve volbách do Evropského parlamentu by byla obhajoba dvou mandátů, řekl dnes novinářům lídr kandidátky Petr Mach (SPD). Ve štábu v pražském Hotelu Duo podle něj panuje velmi napjatá atmosféra a přítomní jsou všichni přední kandidáti. Uvedl, že témata důležitá pro SPD, jako kritika Evropské unie nebo zrušení Zelené dohody pro Evropu, se stala dominantními tématy v kampaních dalších stran, což znamenalo větší konkurenci pro SPD. Dodal, že by mu bylo líto, kdyby voliči kroužkovali jiné kandidáty, a změnili tak pořadí, nicméně by to respektoval.
Politologové: Vzestup konzervativců se čekal, složení sil ovlivní nové strany
Vzestup konzervativců a krajní pravice v Evropském parlamentu byl podle českých politologů očekávaný. Rozložení sil ale ještě mohou ovlivnit nové strany a nezařazení poslanci. V novém složení Evropského parlamentu budou podle prvních odhadů opět nejsilnějšími politickými skupinami lidovecká frakce EPP a frakce socialistů a demokratů (S&D) s podobným počtem mandátů jako doposud. Oslabila liberální Obnova Evropy (Renew Europe), zatímco konzervativní frakce ECR a krajně pravicová Identita a demokracie (ID) budou mít zřejmě vyšší počet europoslanců. Výsledky budou oficiálně zveřejněny až po 23:00, kdy se uzavřou poslední volební místnosti v Itálii.
Krajské a senátní volby 2024 v ČR
Česko čekají krajské volby a volby do Senátu. Projděte si následující volební speciály:
- Krajské volby v ČR: kompletní info
- Senátní volby v ČR: kompletní info
- Kandidáti do Senátu 2024
- Voličský průkaz
- Jak volit v krajských volbách
- Jak volit do Senátu
- Volební místnosti a kde volit v ČR
- Volební lístky: Úprava, ztráta, jak postupovat
- Kroužkování a preferenční hlasy
- Volební kalendář v ČR do roku 2033
- Volební účast: Data a historické srovnání
- Volební komise: Odměna a jak se vybírají členové