Pracujete a pobíráte důchod? Vyvarujte se těchto daňových chyb

Pracujete a pobíráte důchod? Vyvarujte se těchto daňových chyb (ilustr.)

Pracujete a pobíráte důchod? Vyvarujte se těchto daňových chyb (ilustr.) Zdroj: shutterstock

Petr Gola

Pobírání starobního důchodu není překážkou pro příjem ze zaměstnání. Při splnění zákonných podmínek mohou pracovat i předčasní důchodci. Na co si však mají dát pracující důchodci pozor, aby zbytečně neplatili vyšší daň z příjmu?

V řádném důchodovém věku je možné mít libovolné příjmy ze zaměstnání, lze tedy pracovat na klasickou pracovní smlouvu na dobu neurčitou a mít klidně i nadstandardní mzdu. Jiná situace je v předčasném důchodu, neboť předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění.

Možný příjem v předčasném důchodu

Do dosažení řádného důchodového věku si předčasní důchodci v praxi přivydělávají na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun a méně, přičemž na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou do limitu je v letošním roce možné pracovat pro více zaměstnavatelů současně.

Plnění daňových povinností

Pobírání řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu samozřejmě nepřináší žádné automatické daňové osvobození. Výdělečně činní starobní důchodci odvádí ze zaměstnání daň z příjmu fyzických osob jako ostatní zaměstnanci. Starobní důchodci nemají nárok na žádnou speciální výhodu při výpočtu daně z příjmu. Rozhodně je však vhodné si daňové záležitosti pohlídat, aby zaplacená daň z příjmu nebyla vyšší, než odpovídá rozhodným příjmům.

Nepodepsání prohlášení k dani

I starobní důchodci mají nárok na slevu na poplatníka, která měsíčně činí 2 570 korun. Pro uplatnění slevy na poplatníka je však nutné u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani. V případě, že není u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani, tak zaměstnavatel nemůže při výpočtu čisté mzdy uplatnit žádnou z daňových slev. Prohlášení k dani není možné mít podepsáno u více zaměstnavatelů současně. Prohlášení k dani je možné mít podepsáno i při práci na zkrácený úvazek nebo při práci na některou z pracovních dohod. Prohlášení k dani mohou podepsat i starobní důchodci.

Nepožádání o roční zúčtování daně

Někteří starobní důchodci pracují pouze po část roku a během roku nevyužijí v plném rozsahu daňovou slevu na poplatníka, která za celý kalendářní rok 2024 činí 30 840 korun. Za každý neodpracovaný měsíc činí nevyužitá sleva na poplatníka 2 570 korun a je důvodem pro vznik ročního daňového přeplatku.

Starobní důchodci, kteří pracovali během roku 2024 pouze pro jednoho zaměstnavatele nebo pro více zaměstnavatelů postupně za sebou (vždy s podepsaným prohlášením k dani), mohou posledního zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně, přestože ke konci roku 2024 již u zaměstnavatele nepracují a pobírají pouze starobní důchod. Po provedeném ročním zúčtování daně by vznikl nárok na daňový přeplatek, podmínkou je však požádání posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně.

Neuplatnění daňových odpočtů

Roční daňový základ snižují daňové odpočty dle § 15 zákona o daně z příjmu. Všechny daňové odpočty je možné uplatnit pouze za celý kalendářní rok v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Daňoví poplatníci uplatňující některý z daňových odpočtů mají nárok na daňovou vratku, jestliže během roku zaplatili nějakou částku na dani z příjmu. Při splnění zákonných podmínek je možné daňový odpočet uplatnit i při pobírání starobního důchodu.

Nepodání daňového přiznání za účelem daňového přeplatku

Velmi oblíbeným přivýdělkem v řádném i předčasném důchodu je brigáda na dohodu o provedení práce. V případě, že je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 tisíc korun a méně a není podepsáno prohlášení k dani, tak je z hrubé odměny odvedena 15procentní srážková daň. Pokud má pracující starobní důchodce roční daňový základ do 205 600 korun a během roku zaplatil nějakou částku na srážkové dani z příjmu z dohody o provedení práce, tak může do daňového přiznání uvést i příjmy z dohody o provedení práce a zaplacenou srážkovou daň z dohod o provedení práce a obdrží daňový přeplatek.

Do ročního daňového základu 205 600 korun je totiž roční daňová povinnost nulová a zaplacená daň z příjmu během roku se stává daňový přeplatkem. Pro obdržení daňového přeplatku z dohod o provedení práce z důvodu zaplacení srážkové daně je však nutné si dobrovolně podat daňové přiznání. Bez vyplnění daňového přiznání nelze přeplatek obdržet.

VIDEOBuď budeme platit vyšší daně, nebo půjdeme později do důchodu. Je to jednoduché, tvrdí ekonom Matějka v pořadu FLOW.

Video placeholder
Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech • e15