Průzkum: Zaměstnavatelé v Česku plánují ve 2. čtvrtletí víc nabírat než propouštět

práce v Česku (ilustr.)

práce v Česku (ilustr.) Zdroj: Shutterstock

ČTK

Zaměstnavatelé plánují i ve druhém čtvrtletí letošního roku zaměstnance více přijímat než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 525 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku.

Přijímat nové zaměstnance se podle průzkumu chystá v nadcházejícím čtvrtletí 31 procent zaměstnavatelů, propouštění plánuje 20 procent. Ostatní změny stavů nechystají. Čistý index trhu práce tak činí 11 procentních bodů, což je stejně, jako byl odhad pro první čtvrtletí.

„Začátek roku tradičně přináší nejvyšší míru nezaměstnanosti, což je způsobeno ukončováním sezonních prací, dobíháním krátkodobých pracovních smluv a nižší aktivitou firem v náboru po vánočním období,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Letos může k dalšímu nárůstu napětí na trhu práce podle ní přispět i spuštění on-line registrace nezaměstnaných na úřadech práce. „Navzdory těmto výzvám zůstávají náborové plány firem ve druhém čtvrtletí roku stabilní s převahou optimismu,“ dodala.

Nejsilnější poptávku pro druhý kvartál je v odvětví zdravotní a sociální péče a farmacie. Na druhém místě bylo odvětví finance, pojištění a nemovitosti s indexem, dále Informační technologie a průmysl a stavebnictví. Velký propad zaznamenal sektor komunikační služby, odvětví energetiky a veřejné služby.

Pro druhé čtvrtletí firma zaznamenala pokles optimismu u velkých zaměstnavatelů s více než 1000 zaměstnanci. Naopak ale roste optimismus u středních, malých a nejmenších organizací.

Nejvíce optimističtí jsou čeští zaměstnavatelé v podnicích s 250 až 999 zaměstnanci, dále malé firmy s 50 až 249 zaměstnanci a mikrospolečnosti do deseti zaměstnanců, které byly v předchozím čtvrtletí nejméně optimistické. Naopak vetší společnosti jsou spíše negativní. Největší propad je u společností s více než 5000 zaměstnanci, které byly v předchozím čtvrtletí nejoptimističtější. Ještě pesimističtější jsou pro druhé čtvrtletí velké firmy s 1000 až 4999 zaměstnanců.

České organizace ve všech třech regionech očekávají zvýšení počtu zaměstnanců. Nejoptimističtější jsou Čechy a Praha. Na Moravě tempo náboru mezikvartálně pokleslo. 

Někdy je změna práce nevyhnutelná, zvlášť pokud chcete vyšší ohodnocení. Změna práce ale není pro každého lehký krok. Zatímco u generace Z posiluje trend takzvaného job hoppingu – tedy přeskakování z práce do práce, lidé po padesátce se změny často bojí. Jak po padesátce překonat strach z neznáma?