Zdravotní pojištění při více příjmech: Jaká platí pravidla?

Zdravotní pojištění při více příjmech: Kolik platíte? (ilustr.)

Zdravotní pojištění při více příjmech: Kolik platíte? (ilustr.) Zdroj: E15 (Midjourney)

Petr Gola

V případě souběhu více příjmů závisí celková platba na zdravotním pojištění na druhu jednotlivých příjmů. Jak vysoké je zdravotní pojištění u jednotlivých příjmů? Ze kterých příjmů se zdravotní pojištění neplatí?

Zaměstnanci odvádí na zdravotním pojištění 4,5 procenta z hrubé mzdy a dalších 9 procent za ně platí zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné, které vedou daňovou evidenci nebo uplatňují výdaje ročním výdajovým paušálem, odvádí na zdravotním pojištění 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Jak se však postupuje při souběhu více příjmů?

Omezený přivýdělek v paušálním režimu

OSVČ v paušálním daňovém režimu platí všechny přímé daně, tedy včetně zdravotního pojištění, v jedné měsíční paušální dani. Vzhledem k tomu, že OSVČ účastny v měsíčním paušálním režimu nemohou pracovat na klasickou pracovní smlouvu (ani na zkrácený úvazek), tak se budeme zabývat pouze OSVČ vedoucí daňovou evidenci nebo uplatňující roční výdajový paušál.

Dvě zaměstnání na pracovní smlouvu (HPP)

Při výpočtu zdravotního pojištění ze zaměstnání se neuplatňují žádné slevy nebo odpočty. Zaměstnanci pracující na dvě pracovní smlouvy, například na zkrácený úvazek, tak odvádí z obou zaměstnání zdravotní pojištění, přičemž sazba zdravotního pojištění je v obou zaměstnáních stejná.

Pokud je jedna hrubá mzda ze zkráceného úvazku nižší než minimální mzda platná pro plný úvazek, tak je nutné doručit mzdové účetní potvrzení, že zdravotní pojištění je odváděno alespoň z minimálního vyměřovacího základu z hlavního zaměstnání, aby se neprováděl dopočet do minima, který je na úrovni právě minimální mzdy. V roce 2024 tedy v částce 18 900 korun a v roce 2025 v částce 20 800 korun.

Zaměstnání a příjem z nájmu

Výhodou příjmu z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu je skutečnost, že se z něj neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci s příjmem z nájmu tak odvádí zdravotní pojištění pouze ze svého zaměstnání. Za výpočet a odvod zdravotního pojištění je přitom zodpovědný zaměstnavatel.

Podnikání při zaměstnání

Samostatná výdělečná činnost vykonávána při zaměstnání se pro účely placení zdravotního pojištění považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a zdravotní pojištění se tak vypočítává vždy ze skutečného vyměřovacího základu (poloviny daňového základu) a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, tak jako je tomu v případě výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti.

Podnikání a kapitálové příjmy

Z pasivních kapitálových příjmů dle § 8 zákona o dani z příjmu se neplatí zdravotní pojištění. Podnikatelé a živnostníci s kapitálovými příjmy tak odvádí zdravotní pojištění pouze ze samostatné výdělečné činnosti.

Zaměstnání a brigáda na DPP

Hodně zaměstnanců si přivydělává na dohodu o provedení práce. Z hlavního zaměstnání se odvádí zdravotní pojištění ve standardní výši. Z dohody o provedení práce se zdravotní pojištění platí či neplatí v závislosti na tom, jak vysoká je hrubá měsíční odměna.

  • V roce 2024 se z dohody o provedení práce neplatí zdravotní pojištění, jestliže je hrubá měsíční odměna 10 000 korun a méně.
  • V roce 2025 se nebude zdravotní pojištění odvádět z dohody o provedení práce, jestliže bude hrubá měsíční odměna nižší než 11 500 korun.

Dva pasivní příjmy

V případě inkasa pouze pasivních příjmů z nájmu a z kapitálového majetku se zdravotní pojištění neplatí ani z jednoho příjmu. Občané pouze s pasivními příjmy jsou pro účely placení zdravotního pojištění považováni za osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si přitom musí zdravotní pojištění samy platit, a to v měsíční částce vždy do osmého dne následujícího měsíce. V roce 2024 činí měsíční platba zdravotního pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů 2 552 korun a v roce 2025 to bude již 2 808 korun.

Rodičovský příspěvek a pasivní příjmy

Za státní pojištěnce pro účely placení zdravotního pojištění se mimo jiné považují i občané pobírající rodičovský příspěvek. V případě čerpání rodičovského příspěvku je tak možné mít libovolné pasivní příjmy a přitom přímo neplatit zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce totiž platí zdravotní pojištění stát.

VIDEOSezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, tvrdí fyzioterapeutka Zuzana Čejková pro FLOW

Video placeholder
FLOW: Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, tvrdí fyzioterapeutka známá jako "Fyziomluva" • e15