Ceny nemovitostí dál rostou. Vyplatí se čekat na zlevnění?

Hypotéka (ilustr.)

Hypotéka (ilustr.) Zdroj: e15 (Midjourney)

Anna Jedlová

Realitní trh je letos pod velkým tlakem. Po útlumu přišla ze strany zájemců raketová poptávka po bydlení. A to jak po rodinných domech, tak i bytech.

Už ke konci loňského roku bylo potenciálních kupců nemovitostí dokonce trojnásobně víc. Pomáhá tomu mimo jiné fakt, že hypotéky v Česku zlevňují a stávají se pro řadu lidí dostupnější. Jenže s větším zájmem rostou i ceny nabízených realit. Kde je bydlení nejlevnější a kde se zdražovalo?

Ceny starších bytů lámou rekordy

Byty z druhé ruky zdražují, zejména ty v hlavním městě. Oproti loňskému roku se ceny pražských bytů zvedly průměrně o osm procent a zastavily se těsně pod hranici 135 tisíc korun. Vyplývá to z dat realitní skupiny EHS ve spolupráci s digitální službou Bezrealitky a realitní kanceláří Maxima. V Brně a obecně Jihomoravském kraji ceny bytů zůstávají těsně nad hranicí 95 tisíc korun za metr čtvereční, což je meziročně o 16 procent víc.

Index Sreality.cz ukazuje, že nabídkové ceny běžných starších bytů střední velikosti napříč republikou meziročně stouply o víc než 16 procent. Rekordmanem je pak Karlovarský kraj, kde se ceny navýšily o pětinu. Pokles cen nebyl podle žebříčku zaznamenán v žádném kraji.

Vyšponované ceny rodinných domů

Ceny se zvyšují také u rodinných domů. Například secondhandové domy v Praze jsou oproti loňsku průměrně o šest procent dražší. V řeči čísel to znamená bezmála 115 tisíc korun za metr čtvereční. V nabídce jsou domy ve dvou kategoriích – tedy domy v okrajových částech Prahy před rekonstrukcí a pak vily nebo prémiové nemovitosti.

Jihomoravský realitní trh je jak na houpačce. Cena rodinných domů v průběhu loňského roku spadla, ale následně se dostala na obdobnou hranici, s jakou trh na začátku roku 2024 začínal. Rodinný dům se tak nabízí za cenu kolem 57 tisíc korun za metr čtvereční.

Co stojí za zdražováním?

Ceny nemovitostí žene nahoru hlavně větší poptávka. Podle šéfa realitní skupiny European Housing Services Hendrika Meyera je zájem násobně vyšší než bylo běžné v průběhu loňského roku: „Oživení má společného jmenovatele. Domácnosti se přesvědčily, že levnější hypotéku nevyčekají, a majitelé zase, že možnosti zájemců budou i nadále limitované úrokovými sazbami a nemá smysl čekat na výrazně lepší ceny.“

Vedle Prahy je velká poptávka po nemovitostech třeba i ve Středočeském kraji, kde se počet zájemců zvedl až pětinásobně. Za metr čtvereční tu lidé, kteří hledají bydlení, zaplatí necelých 85 tisíc korun. To je zhruba jedenáctiprocentní meziroční růst.

Velká poptávka je také o nájemní bydlení. Třeba v Praze se na jeden inzerát ozve zhruba 110 lidí, v Brně jich je 60 a třeba v Plzni kolem čtyřiceti.

Vyčkávat na zlevnění se nevyplatí

Odkládat koupi bytu nebo zahájení stavby se letos jednoznačně nevyplatí. Ceny stavební práce a metriálů dál roste a jakákoliv výstavba nebo rekonstrukce se tím prodražuje. Loni se stavební práce zvedly v průměru o víc než dvě procenta, což podle generálního ředitele společnosti Ekospol Evžena Korce dělá i statisíce korun v rozpočtu navíc: „I dvě procenta představují u rodinného domu za deset milionů korun nezanedbatelných 200 tisíc korun. Analogicky se zdražování stavebních prací a materiálu promítá do cen nových bytů. I ty za poslední tři roky kvůli tomu zdražily o stovky tisíc korun.“ Podle Evžena Korce ani v letošním roce tento trend zdražování jen tak neskončí.

Hypoteční kalkulačky e15

Vypočítat měsíční splátky hypotéky můžete pomocí online kalkulačky. Ta používá stejný způsob výpočtu jako banky. Druhá kalkulačka bude zajímat ty, kdo zvažují refinancování hypotéky.

Jak naplánovat koupi nemovitosti?

Dobré načasování vám může ušetřit spoustu peněz. Analýza dat z realitního portálu Videobydlení.cz ukazuje, jaká roční období jsou ke koupi nemovitosti ideální a kdy se naopak nákup nevyplatí. Například na jaře a v létě jsou tradičně nejvyhledávanější rezidenční nemovitosti. V období od dubna do června obecně rostou ceny nemovitostí v rozmezí od 5 do 8 procent oproti zimním měsícům.

Listopad a prosinec zase mohou být pro kupující výhodné měsíce. Prodávající často chtějí dokončit veškeré transakce do konce kalendářního roku, což otevírá prostor pro cenové vyjednávání. Prostor k úsporám bývá i začátkem roku, kdy banky nabízejí akční úrokové sazby u hypoték a úlevy na poplatcích.

U nákupu chat a chalup se vyplatí počkat na konec roku. Od března do června, kdy je poptávka největší, mohou ceny růst až o 10 procent.

Tabulka: Kdo a kdy výhodně nakoupí nemovitost

Typ kupujícíhoNejlepší období pro koupiDůvod
Rodiny hledající bydleníPodzim a zimaLepší ceny a méně konkurence
Zahrádkáři a chalupářiZimaNižší poptávka = lepší vyjednávání
Investoři do bytůKonec rokuPříležitosti díky menší konkurenci kupujících
Milovníci zimních sportůJaroŠirší výběr horských chat

Zdroj: Videobydleni.cz

Ceny nájmů na historických maximech

Nájmy už letos překonávají cenové rekordy. V Praze poprvé padl milník 400 korun za metr čtvereční nájemní plochy. Meziročně nájmy stouply zhruba o desetinu. A podobná situace je též u nájemních bytů ve Středočeském kraji, kde se ceny přehouply přes hranici 290 korun za metr nájemní plochy. Nejvíc bylo zdražení znát u měst sousedících s Prahou a na hlavních železničních tazích. V Brně se průměrná nájemní cena za metr pohybuje kolem 320 korun.

Vůbec nejrychleji rostou ceny v krajských městech – zejména v Olomouci, Českých Budějovicích nebo v Pardubicích. Ředitel digitální realitní služby Bezrealitky Martin Ponzer pak dodává, že lidé se snaží dobrou cenovku u nájmu udržet za každou cenu: „Doba setrvání v nájmu se začala výrazně prodlužovat. Jinými slovy, kdo nyní bydlí v nájmu za rozumné peníze, ten změnu neplánuje.“

Majitelé nemovitostí si nájemníky vybírají

Vlastníci bytů či domů jsou ve velké výhodě. Kvůli obřímu zájmu si totiž mohou z uchazečů vybírat. Nedávají tak přednost tomu, kdo se o bydlení přihlásí jako první, ale kdo je ochotný a schopný o sobě doložit co nejvíc informací. Ať už jde například o bezdlužnost nebo pracovní pozici.

Nájem nebo hypotéka?

Trend, kdy byla měsíční splátka hypotéky levnější než nájem, se pomalu vrací. Ukazují to data portálů Banky.cz a Hyponamíru.cz. Třeba v Ústeckém kraji klesla průměrná měsíční splátka hypotéky skoro o 1 500 korun pod úroveň nájmu. V dalších krajích nejsou rozdíly mezi nájmem a splátkou půjčky propastné. Příkladem je Moravskoslezský a Středočeský kraj, kde rozdíl jsou zhruba dva tisíce korun ve prospěch nájmu.