Cenové srovnání: Dovolená ve vlastní režii nebo přes cestovní kancelář? Co vyjde levněji?
Sestavit si dovolenou tak, aby vyšla levněji než přes cestovní kancelář je složité. Cestovky totiž mají dopředu nasmlouvaná místa u dopravců i hotelů za výhodné ceny. Přesto nemusí být tato cesta vždy nejlevnější. I tak se dá totiž organizované turistice v hlavní letní sezóně konkurovat a pečlivým hledáním se dají uspořit tisíce korun. Kam vyrazit po vlastní ose? Co si pohlídat a kde hledat levné letenky?
Na letní dovolenou letos plánuje vyrazit bezmála 80 procent Čechů. Zjistil to průzkum ERV Evropské pojišťovny. Zhruba polovina míří do ciziny k moři a opět vedou tradiční destinace jako Itálie, Chorvatsko, Řecko, Egypt a Turecko.
Letenky přes prázdniny
Cestování po vlastní ose vyhledává spousta lidí a nejde jen o mladou generaci. Letošní rok navíc dobrodruhům přeje. Podle Davida Eiselta ze serveru Cestujlevne.com je letošek asi první rok, kdy se mnoho destinací a letovisek dá sehnat levněji po vlastní ose i během prázdnin: „Bývalo zvykem, že během prázdnin byly kapacity hotelů i letů vybookované cestovními kancelářemi a ty držely ceny relativně vysoko. Letos díky levným letenkám se během prázdninám dá levněji naplánovat dovolená například v Řecku, na Maltě nebo v Černé Hoře a Albánii.“
Podle Eiselta jsou i prázdninové ceny letenek stále dostupné okolo hranice 5 tisíc korun za zpáteční let, což pár let zpátky nebylo vůbec reálné. Tehdy se ceny pohybovaly okolo 8 tisíci až 10 tisíci korun.
Zájezdy u moře do 10 tisíc korun
I v hlavní sezoně se dají sehnat letecké zájezdy s all inclusive za dobrou cenu. Podle mluvčí cestovní agentury Invia Jiřiny Ekrt Jiruškové se pod desetitisícovou hranici na osobu lidé dostanou hned do několika destinací: „Skvěle nyní vycházejí last minute pobyty do Turecka, Egypta nebo Bulharska – týdenní dovolená s letenkou, transferem a kompletním stravovacím programem se často pohybuje v řádu několika tisícovek.“ Pokud navíc lidé nejsou vázaní konkrétním termínem nebo místem, mají šanci narazit na výhodné nabídky doprodejů.
Super last minute zájezdy
Sehnat levný zájezd doslova jen za pár tisíc korun není nemožné. Letos je navíc velmi silná last minute sezóna dovolených na poslední chvíli. Výhodu má ten, kdo neřeší termín a cílovou destinaci. V super last minute nabídce s odletem třeba do druhého dne lze podle tiskové mluvčí Simony Fischerové z cestovní kanceláře Blue Style pořídit se slevou spíše méně žádané hotely, které jsou třeba dál od pláže: „Typická úspora oproti běžnému ceníku bývá kolem 10 – 20 procent. Výraznější slevy jsou pak u hotelů nižší kategorie, například v Tunisku nebo v Egyptě, kde se lze na poslední chvíli dostat třeba z 18 tisíc korun na zhruba 9 – 10 tisíc korun na osobu.“
Vybírat můžete z desítek nabídek cestovních kanceláří. Jen na serveru Cestujlevne.com se každý týden objevují akční tipy zájezdů s all-inclusive v prémiových hotelech do 10 tisíc korun za osobu hned několikrát týdně. Člověk se ale musí umět rozhodovat rychle, takové nabídky totiž ihned mizí. Většinou jde o takzvané super last minute zájezdy s odletem do dvou dní.
Sám nebo s cestovní kanceláří?
Níže nabízíme několik porovnání cen zájezdů i samostatných letenek a ubytování. V některých případech se opravdu vyplatí strávit více času vyhledáváním a porovnáváním jednotlivých nabídek.
Nákupem samostatných míst v letadle a noclehu zvlášť se dají ušetřit i tisíce korun za osobu. Zároveň je ale nutné dodat, že individuální cestování často přináší riziko vyšších nákladů na místě spojených třeba s transferem z letiště. Protože odpadají i delegátské služby, problém může představovat taky jazyková bariéra a další.
Kalábrie v létě jedině s cestovkou
Pětidenní zájezd do italské Kalábrie v polovině srpna s all inclusive ve čtyřhvězdičkovém hotelu stojí aktuálně přes cestovní kancelář přes 19 tisíc na osobu. Pro porovnání – zpáteční letenka se dá na stejný termín aktuálně pořídit za téměř 9 tisíc korun.
Ubytování ve stejné kategorii v obdobné lokalitě začíná zhruba na 13 tisíc korunách. Přibližně 70 euro (v přepočtu asi 1 700 korun) stojí taxi z letiště na hotel, kdy je nutné počítat i se zpáteční cestou. To už je víc než 25 tisíc korun, navíc bez stravy, tedy o 6 tisíc korun víc než přes cestovní kancelář. Sem se tedy na vlastní pěst vyrážet v top sezóně nevyplatí.
Řecko ideálně ve vlastní režii
Týdenní zájezd na řeckou Krétu s odletem v polovině srpna vyjde přibližně na 20 tisíc korun na osobu. Cena zahrnuje leteckou dopravu, letištní přepravu, ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu a stravování formou all inclusive.
Letenky na Krétu lze sehnat asi za 4 800 korun, ubytování pak vyjde přibližně na 9 000 korun. Celkem 14 600 korun, ale bez jídla. Při aktuálních cenách místních supermarketů a taveren pak musí člověk počítat s útratou alespoň kolem 100 euro za stravu, tedy zhruba 2 500 korun. Suma sumárum do této destinace může být cestování po vlastní ose levnější.
Ještě výrazněji by se daly ceny srazit včasným nákupem letenky. Zpáteční letenka na Krétu se totiž dá během roku sehnat i za méně než 2 500 korun. Taky ubytování se dá sehnat výrazně levněji například v hostelech.
V super last minute nabídce lze koupit týdenní zájezd s all inclusive stravováním na Krétu už od 14 tisíc korun. V tomto případě musí být člověk flexibilní. Odlet bývá třeba i druhý den po zakoupení dovolené.
Triky, rady, tipy jak na levnou dovolenou
- Cestujte mimo hlavní sezónu. Nejlevnější letenky do oblíbených evropských destinací bývají obvykle od ledna do března a pak taky od září do listopadu.
- U cestovních kanceláří si vyčkejte na last minute nabídku zájezdů, kterou cestovky aktualizují denně, a to i několikrát. Jde o doprodej neobsazených kapacit za zlomek ceny.
- Letenky kupujte přímo u aerolinek, ne u zprostředkovatelů.
- Buďte flexibilní s termínem a místem odletu či příletu. Někdy i výběr letiště může ušetřit peníze.
- Využijte promo nabídky nebo chybové tarify dopravců, které hlídají a zveřejňují cestovatelské weby nebo aplikace (Cestujlevne.com, Honzovyletenky.cz, Akcniletenky.com, Pelikan, Kiwi a další).
- Letenky se zpravidla vyplatí nakupovat s předstihem, a to zhruba 3 až 8 měsíců před odletem.
VIDEO: Jako šel Honza do světa, jedou naši lidé do Japonska. Je to investice do vzdělání, říká Hasík z Purposia Group, která je partnerem Expo 2025 ve FLOW
