Valorizace důchodů v září. Kdo má a kdo nemá nárok na zvýšení penze

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ilustrační foto
Ilustrační foto.
Ilustrační foto
4
Fotogalerie

Z důvodu vysoké inflace se budou státní důchody mimořádně valorizovat během letošního roku po červnu ještě jednou v září. Jaká pravidla platí pro zářijovou mimořádnou valorizaci?

Mimořádná zářijová valorizace proběhne automaticky, pro zvýšení důchodu není nutné vyplňovat žádné formuláře ani si o zvýšení důchodu písemně žádat.

Základní výměra důchodů se nemění

Každý státní důchod se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejně vysokou. Částka procentní výměry důchodu závisí na individuálním průběhu pojištění. Mimořádná zářijová valorizace nemá žádný vliv na základní výměru důchodu, která po celý rok 2022 činí u všech státních důchodů 3 900 korun.

Videoprůvodce: Zvýšení důchodů v roce 2022

Video placeholde
Zářijová valorizace důchodů • Videohub

Zvýšení procentní výměry důchodů o 5,2 procenta

Z důvodu mimořádné zářijové valorizace se zvyšuje procentní výměra všech státních důchodů o 5,2 procenta.

Pokud např. penzista má státní důchod 16 900 korun (základní výměra 3 900 korun + procentní výměra 13 tisíc korun), potom se jeho základní výměra důchodu nezmění a procentní výměra důchodu bude činit 13 676 korun (13 tisíc korun x 1,052) a souhrnný měsíční důchod pak 17 576 korun (3 900 korun + 13 676 korun).

Mimořádná valorizace se týká všech penzí

Zvyšovat z důvodu mimořádné valorizace se budou všechny státem vyplácené důchody, tedy:

  • řádné starobní důchody
  • předčasné důchody
  • invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně
  • vdovské a vdovecké důchody
  • sirotčí důchody

Budoucí penzisté o mimořádnou valorizaci nepřijdou

Občané, kteří budou odcházet do starobního důchodu v říjnu nebo prosinci letošního roku, nemusí mít obavy, že na tom budou finančně hůře, protože se jich netýkají mimořádné valorizace důchodu. V těchto případech bude mimořádná valorizace zohledněna při výpočtu jejich starobního důchodu přiznaného koncem roku 2022.

Rodinná a majetková situace u valorizace důchodu nerozhoduje

U mimořádné valorizace nehraje žádnou roli majetková nebo rodinná situace. Procentní výměra důchodu se zvýší příslušným procentem bez ohledu na další okolnosti. Občané pobírající vyšší státní důchod tedy o mimořádnou valorizaci důchodu nepřijdou, mají na ni nárok stejně jako lidé dostávající na účet nízký důchod.

Nárok mají i pracující důchodci

V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení a mnoho starobních důchodců pracuje i na smlouvu na dobu neurčitou. Pobírat řádný starobní důchod a mzdu ze zaměstnání je možné, přičemž vykonávaná práce nemá žádný negativní vliv na výši státního důchodu.

Starobní důchod se z důvodu mimořádné valorizace zvýší i občanům, kteří pracují nebo podnikají. Vlastní aktivní příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti tedy není překážkou pro mimořádnou valorizaci.

Kalkulačka důchodový věk: Kdy půjdete do důchodu? >>>

Předdůchod není státní důchod a nevalorizuje se

Někteří občané pobírají pravidelnou měsíční penzi z našetřených finančních prostředků v doplňkovém penzijním spoření, tzv. předdůchod. Během předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené peníze a nevzniká tak nárok na žádnou valorizaci. V předdůchodu se vyčerpají pouze vlastní naspořené peníze.

Vyšší důchod = vyšší zvýšení v lednu 2023

Z důvodu červnové a zářijové mimořádné valorizace se značně zvýší procentní výměra všem příjemcům státního důchodu. Z vyššího základu se následně bude počítat i pravidelná zákonná lednová valorizace. V korunovém vyjádření si tedy příjemci státních důchodů polepší pravidelnou lednovou valorizací více, než kdyby nedošlo k mimořádným valorizacím.

Výpočet starobního důchodu: Kalkulačka 2022 >>>